Kultura

Drzeworyty Akira Kurosakiego w "Domu Greckim"

Drzeworyty Akira Kurosakiego w "Domu Greckim"
Fot. Agnieszka Turska

W "Domu Greckim” można oglądać wystawę dzieł japońskiego twórcy Akira Kurosakiego, którego w Japonii i Ameryce uważa się za skarb narodowy

Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” (ul. Sobieskiego 3) o godz. 18.

Akira Kurosaki to największy współczesny japoński drzeworytnik. Był kluczowym artystą, który przyczynił się do rewitalizacji w okresie powojennym tradycyjnej techniki drzeworytu japońskiego – postrzeganej przez ludzi zachodu jako kwintesencja japońskiej tradycji. 

W znacznej części swoich prac koncentruje się on na poszukiwaniu miejsca dla siebie i dla sztuki Japonii zarówno w obrębie tradycji azjatyckiej jak i międzynarodowych ruchów, które kształtowały świat sztuki.

Artysta jest znany w świecie zarówno jako grafik drzeworytnik jak i nauczyciel. Prowadził japońskie warsztaty drzeworytu od lat 1970 tych w Japonii i USA. Od lat 1980- tych, przyciągnął wielu międzynarodowych i japońskich współczesnych artystów do Kyoto aby poznali tajniki drzeworytu. Jako nauczyciel cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

Jego twórczość była wystawiana na całym świecie i zdobywała nagrody na największych światowych konkursach : Biennale Grafiki w Paryżu, Tokio, Krakowie, Florencji, Seulu, Ljubljanie, Maastricht, Pekinie, Łodzi, San Francisco i Kyoto.

Jego prace znajdują się w ponad 70 największych światowych muzeach i kolekcjach. Swoją pracą Akira Kurosaki zyskał światowe uznanie jako główny współczesny rytownik - rozpoznawalny artysta drzeworytu, który ożywił drzeworyt japoński i wprowadził go w dwudziesty pierwszy wiek.

Za Jego drzeworyty społeczność w Japonii i Ameryce uważa go za 'skarb narodowy'.

CYKLE prezentowane na wystawie w Myślenicach pochodzą z lat 80 I 90-tych XXw. oraz początku lat 2000 i zawiera:  Traces Series, Between Moments, Monolith Series, Gaea Series, Nomads Series.

Ekspozycja czynna będzie  do 10 lutego.

 

Akira Kurosaki - Urodził się w Talien Mandżuria w 1937 roku, a jego życie i kariera artystyczna przypadają na okres dużych zmian w historii Japonii. Ukończył studia w 1962 w Kyoto. Pierwsze drzeworyty Akira Kurosaki stworzył około 1965. Jego wczesne ryciny są dość prostymi kompozycjami wykonanymi z dwóch klocków drzeworytniczych przypominającymi dzieła takich artystów jak Gauguin lub Munch. Często o tematyce chrześcijańskiej nawiązują do wcześniejszego przejścia Kurosaki'ego na katolicyzm. 

W miarę jak artysta czuł się coraz swobodniej w procesie tworzenia, jego ryciny stawały się coraz bardziej złożone. Wciąż uczył się od mistrzów rzemiosła w Kyoto, a jego coraz szersza wiedza znajdowała odzwierciedlenie w ilości kolorów i odbitek, których używał. Niektóre ryciny składały się z 15 klocków drzeworytniczych z wyrytymi matrycami, ponad 20 kolorów i aż 100 odbitek.

Tradycyjne drzeworyty zawsze miały czarny kontur, wyznaczający granice pól wypełnionych następnie różnymi kolorami podobnie jak w witrażu. Kurosaki zyskał sławę dzięki swojej własnej metodzie – odbijaniu silnych kolorów bezpośrednio koło siebie bez stosowania konturu, który obrysowywał kształty. Ten sposób wymaga dużych umiejętności technicznych, ponieważ najmniejszy błąd sprawia, że pomiędzy obszarami naniesionego koloru zostaje biały papier.

W latach 1970-tych kontynuował prace nad badaniem możliwości jakie daje połączenie drzeworytnictwa z innymi technikami, takimi jak sitodruk, kolografia, odbitka z reliefu cynkowego, a także pokrywanie części rycin złotym lub srebrnym proszkiem. Bawił się płaszczyzną obrazu, tworząc iluzje głębi w ramach dynamicznej kompozycji. W dalszym okresie na jego prace miały wpływ pobyty na uniwersytetach w Harwardzie oraz w Hamburgu.

Komentarze (2)

Zobacz więcej