Miasto

Od 1 marca obowiązują nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

Od 1 marca obowiązują nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

Od 1 marca pojawi się nowy wzór dowodu osobistego, a wraz z nim zmiany dotyczące m.in. meldunków i spraw cywilno-prawnych

Od 1 marca gminy będą pracowały na zintegrowanym systemie  m.in. rejestrów bazy PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Oznacza to, że po odpisy aktów urodzenia lub małżeństwa oraz nowy dowód wybierzemy się do dowolnego urzędu gminy lub urzędu stanu cywilnego w Polsce.

Do tej pory każda gmina pracowała na odrębnym systemie. Urzędnicy nie mieli dostępu do wszystkich danych zawartych m.in. w zbiorze PESEL czy ewidencji dowodów osobistych. Mogli korzystać tylko z informacji, które dotyczą mieszkańców ich gminy. Od teraz wszystkie gminy zostaną podłączone do Systemu i uzyskają dostęp do ogólnopolskiej bazy danych.

Największą zmianą jest tzw. odmiejscowienie. Oznacza to, że nie będziemy już musieli jechać do urzędu właściwego do miejsca zameldowania, by odebrać akt urodzenia, małżeństwa lub by złożyć wniosek o nowy dowód osobisty.

Nowy dowód 

Oprócz uruchomienia Systemu Rejestrów Państwowych, wprowadzony zostanie również nowy wzór dowodu osobistego. Nie będzie już zawierał informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza. Zniknie również adres zameldowania – nie będzie więc trzeba wymieniać dowodu przy zmianie miejsca zameldowania. Uproszczony zostanie również wniosek o dowód osobisty.

Śluby w plenerze 

Od 1 marca zacznie również obowiązywać nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Jedną ze zmian, jaką wprowadza, będzie ułatwienie rodzicom nadawania dzieciom imion o obcym pochodzeniu. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające.

Ponadto ustawa wprowadza przepis umożliwiający zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach - np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwią zorganizowanie ceremonii poza urzędem również innym osobom.

Komentarze (12)

  • 1 mar 2015

    Dobrze że przynajmniej nadal małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, a nie tak jak chcą jacyś "nowocześni" żeby mogli chłop z chłopem albo baba z babą się wiązać i nazywać to małżeństwem,
    bo już niedługo znajdzie się ktoś bardziej "nowoczesny" i będzie chciał się pobrać np. z owieczką

    96 21 Odpowiedz
  • 1 mar 2015

    Ja to czasem mam wrażenie, że sejm jak się zbierze to pierwszym punktem obrad jest temat CO BY TU JESZCZE SPIE...... DOLIĆ ?????

    38 1 Odpowiedz
  • 1 mar 2015

    Dowody coraz to nowsze, tylko my na tych zdjęciach coraz starsi.

    37 1 Odpowiedz
  • 1 mar 2015

    Pełna zgoda Cygnus ;)

    20 1 Odpowiedz
  • 1 mar 2015

    Łatwiej będzie teraz wszelakim oszustom, adresu zamieszkania nie ma ale PESEL jest...

    22 3 Odpowiedz

Zobacz więcej