Przypomnieli historię Żołnierzy Wyklętych

Historyk Ziemowit Kalinowski i zespół Anafora przypomnieli bohaterską walkę oraz ofiarę działaczy organizacji niepodległościowych

W Domu Katolickim w Myślenicach odbyło się spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym. W jego trakcie historyk Ziemowit Kalinowski przypomniał bohaterską walkę oraz ofiarę działaczy organizacji niepodległościowych, którzy przeciwstawili się komunistycznemu zniewoleniu Polski. Ich pamięć uczczono minirecitalem pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Anafora”.

Miejsce spotkania nie było przypadkowe, to tu w dawnym kinie „Wisła” odbyły się w 1947 roku dwa procesy pokazowe żołnierzy tzw. drugiej konspiracji. O procesach stalinowskich w Myślenicach opowiadał Ziemowit Kalinowski autor książki „Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej w latach 1945 – 1956”. 

W pierwszym sądzono żołnierzy ROAK Franciszka Mroza ps. „Bóbr” ze Skrzynki, w drugim partyzantów Józefa Kurasia ps. Ogień, wśród nich myśleniczan braci Jaroniów i Zygmunta Koska. Procesy te, oparte na wzorach sowieckich, nie zmierzały do ujawnienia prawdy czy wymierzenia sprawiedliwości ale były wyreżyserowanym zabiegiem propagandowym, gdzie oskarżenie mieli się przyznać do zarzucanych im czynów, za co otrzymywali surową karę. 

W  sali kina „Wisła” zapadło kilka wyroków śmierci, pozostali sądzeni skazani byli na wieloletnie więzienie. Takie procesy miały odstraszyć wszystkich potencjalnych przeciwników nowej, komunistycznej władzy. 

Na zdjęciu zespół "Anafora" działający przy Gimnazjum nr 1 w Myślenicach pod kierunkiem Jarosława Pietrzaka.

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach