Okolice

Sfingował napad. Może trafić za kratki na 8 lat

Sfingował napad. Może trafić za kratki na 8 lat

Miał być napad, strzelanina i przestępcy podający się za policjantów. Wszystko okazało się mistyfikacją, a oszust przyznał się do stawianych mu zarzutów 

Policjanci prowadzący śledztwo w sprawie napadu z bronią na konwojenta przewożącego utarg, udowodnili mu sfingowanie tego rozboju i przywłaszczenie pieniędzy. 

Postępowanie w tej sprawie prowadzone było od marca przez policjantów Komendy Wojewódzkiej  Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej W Myślenicach. W trakcie postępowania  policjanci udowodnili, że żadnego napadu nie było, a konwojent sfingował całe zajście, łącznie z ostrzelaniem własnego samochodu, aby zagarnąć przewożony utarg - w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Do napadu miało dojść w marcu. Jak informują policjanci - już wtedy nabrali podejrzeń co do uczciwości konwojenta i przez kilka miesięcy zbierali na niego dowody. 

Do napadu miało dojść w godzinach wieczornych 23 marca, kiedy 28-letni mężczyzna zatrudniony od kilku lat jako konwojent pieniędzy pobieranych  z punktów hot spotu (punkty z maszynami do gier) jechał właśnie  z Mszany Dolnej w kierunku   Lubnia. Według jego relacji w samochodzie miało być kilkadziesiąt tysięcy złotych już zebranych z  kilku salonów gier.  Nagle z jego samochodem miał zrównać się inny pojazd z dwoma mężczyznami w środku. Pasażer  tego auta nakazał latarką konwojentowi zjechać na pobocze  sugerując, że jest to policyjna kontrola drogowa.  Kiedy konwojent  wykonał polecenie obaj mężczyźni wyskoczyli z auta i pistoletami zmusili napadniętego do otwarcia bagażnika, z którego zabrali worki z pieniędzmi. Na zakończenie przestrzelili silnik oraz przednią szybę w jego samochodzie i odjechali z łupem w kierunku Mszany. 

Poszkodowany na piechotę  dotarł do najbliższej stacji benzynowej, skąd powiadomił swoich szefów oraz policję o zaistniałym zdarzeniu. Całe zajście,  zrelacjonowane  przez mężczyznę wyglądało  bardzo prawdopodobnie, więc zostało z całą powagą potraktowane przez policjantów. Sprawa z uwagi na kategorię zdarzenia została od razu przekazana do prowadzenia policjantom  Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

- Już na etapie zabezpieczania  śladów i zbierania  materiałów dowodowych  zaczęły pojawiać się pierwsze wątpliwości co do wiarygodności wersji pokrzywdzonego.  Kolejne zastrzeżenia pojawiły się w momencie  przeglądania nagrań monitoringu z trasy przejazdu konwojenta oraz badań przestrzelin w jego samochodzie. Prokuratura Rejonowa w Myślenicach przychyliła się do wniosków procesowych Policji i wyłączyła ze śledztwa materiały przeciwko pokrzywdzonemu, który tym samym stał się podejrzewany - mówi Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Dwudziestoośmiolatkowi przedstawiono zarzuty przywłaszczenia rzeczy powierzonej,  nielegalnego posiadania broni palnej a także składania  fałszywych zeznań i fałszywego zawiadomienia o przestępstwie. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów i złożył obszerne wyjaśnienia. Policjanci odzyskali część zrabowanych pieniędzy. Podejrzany dostał policyjny dozór.

 

Komentarze (2)

  • Brak zdjęcia
    16 paź 2015

    ha ha ludzka głupota mnie tak bardzo śmieszy, za dużo gier komputerowych albo zbyt wiele filmów :D
    Niech trafią do więzienia jestem jak najbardziej za. Przez takich pajaców wielu ludzi mogło przypadkowo zginąć.

    16 10 Odpowiedz
  • 18 paź 2015

    A w jaki sposób ci ludzie mogli "przypadkowo zginąć"??? Oczywiście zachowanie podejrzanego było karygodne, ale nie wprowadzajmy przesadnego dramatyzmu.

    5 1 Odpowiedz

Zobacz więcej