Miasto

RANKING BEZROBOCIA: Powiat myślenicki na 4. miejscu w Małopolsce

RANKING BEZROBOCIA: Powiat myślenicki na 4. miejscu w Małopolsce

Województwo małopolskie trzecie w kraju z najniższą stopą bezrobocia. Powiat myślenicki na 4. miejscu w województwie

Grudniowa stopa bezrobocia na poziomie 8,4 proc. plasuje Małopolskę na podium – trzeci najniższy wynik w kraju, po Wielkopolsce i Śląsku. Tylko w ciągu 2015 roku bezrobocie w województwie spadło o 14 proc. W grudniu 2015 r. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy Małopolan wyniosła 119 601 osób, tylko o 2 proc. więcej niż w listopadzie. 

Ponad połowa z nich to długotrwale bezrobotni, czyli pozostający bez zatrudnienia powyżej 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. W powiecie myślenickim stopa bezrobocia wyniosła 7,6 proc. Ponad 1,5 tys. mieszkańców myślenickiego jest dotkniętych długotrwałym bezrobociem.

- Mimo bardzo dobrej ogólnej kondycji małopolskiego rynku pracy, powinniśmy pamiętać, że sytuacja w poszczególnych powiatach i miastach jest zróżnicowana. Najniższą stopę bezrobocia odnotował oczywiście Kraków - 4,5 proc. a także bliskie powiaty krakowski - 6,8 proc. i bocheński - 7,1 proc. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się powiat dąbrowski z 16 proc. wskaźnikiem bezrobocia i limanowski - 13,8 proc. – mówi Anna Karaszewska, Dyrektor Generalna Ingeus w Polsce. – Z drugiej strony martwiąca jest również struktura małopolskich bezrobotnych. Przede wszystkim fakt, że ¼ nie wykonuje żadnej pracy od ponad dwóch lat, a 28 proc. to młodzi ludzie od 25 do 34 roku życia - dodaje. 

Istotne informacje o stanie bezrobocia w powiecie myślenickim ukazuje statystyka bezrobotnych w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy, do których zalicza się ponad 87 proc. wszystkich klientów urzędu pracy w Myślenicach, czyli ponad 3 tysiące mieszkańców. 

Największą grupę stanowią długotrwale bezrobotni, czyli niepracujący powyżej 12 miesięcy w ostatnich dwóch latach – prawie 46 proc. W całej Małopolsce również 87 proc. wszystkich bezrobotnych to osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy - prawie 105 tysięcy osób (w tym ponad 55 tysięcy kobiet), a 55 proc. jest długotrwale bezrobotna.

- Długotrwałym bezrobociem dotkniętych jest ponad 65 tysięcy mieszkańców Małopolski, w większości są to kobiety. W powiecie myślenickim jest to 1597 osób, czyli niespełna 46 proc. wszystkich bezrobotnych. Z doświadczenia wiemy, że jest to grupa wymagającą specjalistycznego i silnie zindywidualizowanego wsparcia. Aktywizacja zawodowa osób wykluczonych z rynku pracy, a często również z życia społecznego, jest wielowymiarowym i niełatwym procesem, dzięki któremu następuje diametralna życiowa zmiana. Nie ma jednej recepty, 1000 przypadków to 1000 strategii – mówi Paweł Banczew, menedżer operacyjny Ingeus w Polsce. 

 

Komentarze (8)

  • OKOKI 11 lut 2016

    Wyjechali do Anglii to bezrobocie spada.

    60 5 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    12 lut 2016

    No i co gdyby nie ta bliskosc Krakowa? Poza tym PUP do likwidacji lub powaznej reformy, skostnialy biurokratyczny twor.

    54 5 Odpowiedz
  • 12 lut 2016

    Wszystko dzięki takim firmom jak Bzomex ze Stróży tak maleje bezrobocie. Dać im nagrodę najlepszego pracodawcy jeszcze raz w tym roku.

    32 5 Odpowiedz
  • 11 lut 2016

    No to się należy nagroda! Dla tych "długotrwale" niepracujacych (w kraju) za utrzymywanie nas w czołówce.

    31 13 Odpowiedz
  • 13 lut 2016

    No i z czego tu się cieszyć skoro tylu mieszkańców naszego powiatu wyjechało za pracą za granicę (stąd spadek bezrobocia), a wielu z tych co zostali pracuje na śmieciówkach za grosze?

    16 2 Odpowiedz

Zobacz więcej