Kultura

Historia nie tylko biblijna, czyli o Misterium wojennym

Historia nie tylko biblijna, czyli o Misterium wojennym

Myślenicka Grupa Misterium przygotowała na tegoroczny Wielki Post teatralną odsłonę misterium Męki Pańskiej. Sztukę ciągle można oglądać w Domu Katolickim

Reżyserem sztuki jest Marcin Kobierski, aktor Teatru Bagatela. Premiera spektaklu odbyła się 20 lutego 2016 r. w Domu Katolickim przy Parafii Narodzenia NMP.

Na uwagę zasługuje fakt, że spektakl zatytułowany Misterium wojenne nie jest wyłącznie inscenizacją fragmentów biblijnych, ale jest raczej opowieścią o wszystkich – jak sam Chrystus – cierpiących, zdradzonych, osamotnionych, uwięzionych czy skazanych na śmierć. Z drugiej strony to historia tych, którzy jak Piotr, Piłat, czy arcykapłani stchórzyli lub stali się okrutni. Wielką więc zaletą spektaklu jest akcja rozgrywająca się w dwóch planach czasowych: w planie biblijnym i w okresie drugiej wojny światowej.

Wydarzenia i postacie biblijne stają się poniekąd parabolą losów człowieka żyjącego w czasie hitlerowskiej okupacji. Dzięki symultaniczności akcji widz może zestawić np. postać Piotra, który dwa tysiące lat temu zaparł się Chrystusa, z postawami Polaków w obliczu Holokaustu. Ogród Getsemani, sąd u Piłata czy droga krzyżowa splatają się z losami człowieka uwikłanego – jako ofiara lub kat – w dramatyczną historię XX wieku.

Takie niezwykle interesujące, ale i trudne ujęcie misterium, było możliwe dzięki mistrzowskiemu wykorzystaniu przestrzeni scenicznej, która w tym spektaklu przypomina nieco średniowieczną scenę mansjonową, ze współczesną kaplicą, domem, więzieniem. Tam też rozgrywają się sceny biblijne.

W Misterium wojennym zachwyca mnogość postaci i wydarzeń, różnorodność zachowań i emocji, co jest odzwierciedleniem kondycji człowieka, który swoje dylematy przeżywał tak samo 2000 lat temu podczas okupacji rzymskiej, jak i w czasie II wojny światowej. Dlatego w czasie Drogi Krzyżowej na scenie spotykają się Chrystus, gestapowcy, zdrajcy, Żydzi, małżeństwa, zakochani, rodzice, dzieci…

Misterium wojenne może dla każdego widza stanowić nie tylko przeżycie duchowe, ale i kulturalne, ponieważ gra aktorska pozostaje na wysokim poziomie, a kunszt reżyserski widać w dopracowaniu każdej sceny czy wzruszającej muzyce.

Występują: Teresa Bała, Anna Błachut, Monika Błachut, Agnieszka Ćwierz, Katarzyna Ćwierz, Marzena Dobek, Agnieszka Dziekan, Urszula Małota-Olesek, Barbara Pająk, Agnieszka Sochacka, Magdalena Stopka, Katarzyna Sztangret, Marta Widlak, Kazimierz Bała, Tadeusz Haberny, Krzysztof Jakubiak, Wojciech Kęsek, Michał Kłeczek, Paweł Matusiak, Daniel Mistarz, Janusz Mucha, Tomasz Podlodowski, Bartosz Soból, Bartłomiej Stożek, Jarosław Szlachetka, Franciszek Szilder, Kamil Ślusarczyk, Kamil Zegiel. Operator światła: Kazimierz Widlak Operator dźwięku: Adrian Turała

Ze względu na duże zainteresowanie tegorocznym Misterium Męki Pańskiej – Misterium Wojennym odbędzie się dodatkowy i ostatni spektakl w sobotę 12 marca o godz. 18:30. Rezerwacja wejściówek tylko telefonicznie lub drogą elektroniczną, tel. 537 662 937, email: rezerwacja.misterium@gmail.com

Komentarze (4)

Zobacz więcej