Miasto

Konkurs "Smak Gościnności" wygrali młodzi kucharze z Gdańska

Konkurs "Smak Gościnności" wygrali młodzi kucharze z Gdańska

Tegorocznym tematem przewodnim konkursu była "charsznicka kapusta". Najlepiej przygotowali ją Kacper Serafińczuk i Dominik Błażejewski z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Gdańsku

Międzynarodowy Konkurs Gastronomiczny "Smak Gościnności" Małopolskie Produkty Regionalne i Tradycyjne organizowany przez Małopolską Szkołę Gościnności w Myślenicach odbył się po raz drugi.

Tegorocznym tematem przewodnim była "charsznicka kapusta". Wyjątkowość kapusty charsznickiej, wytwarzanej na terenie całej gminy Charsznica, polega na tym, że podczas procesu jej kwaszenia do białej kapusty dodaje się jedynie sól. Dzięki tym dwóm składnikom proces fermentacji zachodzi w sposób samoczynny i naturalny, bez wykorzystywania sztucznych ulepszaczy czy konserwantów.

Kapusta charsznicka jest więc jednym z tych tradycyjnych produktów regionalnych, które pomimo międzynarodowej sławy, wciąż warto promować.
Główna ideą Międzynarodowego Konkursu "Smak Gościnności" jest promowanie i kultywowanie regionalnych i tradycyjnych produktów Małopolski, ochrona kulinarnego dziedzictwa kulturowego, a co za tym idzie - pogłębianie wiedzy na temat produktów regionalnych i tradycyjnych.

- Udział w konkursie daje uczestnikom możliwość poszerzenia kulinarnych horyzontów oraz wyłonienie ukrytych talentów w dziedzinie sztuki kulinarnej. Jest to też świetna okazja do integracji szkół o tym samym profilu kształcenia – mówi dyrektor Jerzy Niedenthal.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 14 drużyn z Polski, Węgier, Austrii i Ukrainy. Młodzi kucharze z różnych stron Europy przez kilka godzin zmagali się z przygotowaniem konkursowego dania.

Komisja konkursowa reprezentowana przez jury techniczne (Piotr Papież - szef kuchni Farutex Bidvest, Marcin Świder- szef kuchni Unilever, Damian Wajda - szef kuchni Salina Restaurant, Paweł Wojtyga - szef kuchni KSR - jury techniczne) oraz jury degustacyjne (Marcin Dudek - szef kuchni Q Hotel, Jan Żebrak - wójt gminy Charsznica, Szymon Kohut - Krakowska Szkoła Restauratorów, Piotr Sendor - Agencja Rynku Rolnego, Jacek Szklarek – Prezes Slow Food) pierwsze miejsce przyznała Kacprowi Serafińczukowi i Dominikowi Błażejewskiemu z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Gdańsku, miejsce drugie wywalczyli Emil Guzik i Mateusz Ulman z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie, a miejsce trzecie przypadło w udziale Małgorzacie Skierce i Sebastianowi Szostakowi z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie.

Wartość nagród przyznanych za pierwsze miejsce wynosiła blisko 20 tys. złotych.

Komentarze

Zobacz więcej