Okolice

Biertowice: Mieszkańcy obchodzą dziesięciolecie parafii

Biertowice: Mieszkańcy obchodzą dziesięciolecie parafii

Ks. proboszcz Jacek Budzoń zaproponował, by obchody jubileuszowe rozpocząć od pielgrzymki do miejsc związanych z parafiami, do których mieszkańcy Biertowic należeli w historii tej miejscowości

Dzień Zesłania Ducha Świętego - Pięćdziesiątnicy - to początek Kościoła. W aurze tego wielkiego wydarzenia w historii chrześcijaństwa i tej wielkiej rocznicy Kościoła, rozpoczęła obchodzenie swojego jubileuszu parafia biertowicka, która w tym roku świętuje dziesięciolecie.

Ks. proboszcz Jacek Budzoń zaproponował, by obchody jubileuszowe rozpocząć od pielgrzymki do miejsc związanych z parafiami, do których mieszkańcy Biertowic należeli w historii tej miejscowości. I tak oto pierwszy z trzech etapów jubileuszu rozpoczęliśmy pielgrzymką do Lasu Groby w Harbutowicach.

Trochę historii....

Powstanie Biertowic datuje się na rok 1334, potwierdza to dokument wystawiony przez Żegotę z Biertowic, który nadał niezorganizowane sołectwo w tej wsi swemu słudze Mateuszowi, jako nagrodę za wierną służbę. Pojawiały się również informacje mówiące o tym, że Biertowice już w 1253 r. stanowiły uposażenie klasztoru norbertanów z Krzyżanowic, ale nie znalazły one potwierdzenia.
Wzmianka o tym, że do parafii św. Michała należały Harbutowice, Biertowice i organizująca się dopiero Palcza pojawia się w poł. XV wieku w wystawionym dokumencie dóbr starostwa lanckorońskiego.

Warto dodać, że w XVI wieku w Biertowicach były 22 zagrody zamieszkiwane przez około 150 osób. A pierwszymi rolami były Pieckolanówka – obszar dawnego nawsia i częściowo skotnicy oraz rola Smołkówka. Status parafii Harbutowice utraciły jeszcze przed rokiem 1740, a należące do niej miejscowości przyłączono do Sułkowic. I tak było aż do 2006 roku, kiedy J. E. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski wydał dekret – akt erygowania parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Biertowicach, a proboszczem mianował ks. Jacka Budzonia.

Z pielgrzymką do Harbutowic...

Po dotarciu na miejsce do Lasu Groby ksiądz proboszcz Jacek Budzoń powiedział, że jest to wzruszająca chwila, gdyż to tu nasi przodkowie podążali, by przyjmować sakramenty święte. Przyjmuje się, że to w tym miejscu stał pierwszy kościół w Harbutowicach, a Biertowice – mała wieś została przydzielona do parafii Harbutowice.

Obecnie w tym miejscu, pod wiekowa lipą, stoi kapliczka św. Michała Archanioła i groby upamiętniające bitwę konfederatów barskich w 1771 roku. Pewne jest, że drewniany kościółek św. Michała stał na grzbiecie górskim w latach 1782 – 1786, gdyż tam był zaznaczony na najstarszych mapach topograficznych. To właśnie tutaj, pośród lasu, ks. proboszcz odprawił Mszę św. i majówkę.

Każdy, kto już odwiedził to miejsce, dobrze wie, że otacza je wyjątkowa aura. To leśne sanktuarium św. Michała stało się miejscem szczególnym i dla gminy Sułkowice, i dla mieszkańców Harbutowic, i dla turystów wędrujących po beskidzkich szlakach. W 2009 roku, gdy Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony wytyczało szlak konfederacki, w Lesie Groby stanęła kapliczka św. Michała Archanioła wyrzeźbiona przez nieżyjącego już artystę rzeźbiarza Wojciecha Kurdziela. Swój duży wkład w to przedsięwzięcie miał Urząd Miejski w Sułkowicach, który do dziś pieczołowicie otacza opieką ten wyjątkowy punkt na mapie gminy.

Żagiew wiary

Po Mszy św. i majówce u św. Michała ksiądz proboszcz odpalił żagiew wiary od świecy, która przez cały rok jubileuszu będzie towarzyszyć. Z zapaloną żagwią grupa około 20 osób od najmłodszych po starszych, którzy znaleźli w sobie dość siły, by reprezentować parafię, pobiegła od Domu Pomocy Społecznej w Harbutowicach do rynku w Sułkowicach pod Pomnik Ofiar Pacyfikacji.

tekst i fotografie: Monika Widlarz

Komentarze

Zobacz więcej