Dobczyce: 25 tys. zł na odbudowę zamku

Pieniądze z budżetu Województwa Małopolskiego zostaną przeznaczone na odbudowę wschodniego skrzydła zamku w Dobczycach. To jedyny wniosek z powiatu myślenickiego, który otrzymał dofinansowanie

Samorząd Województwa Małopolskiego przyznał łącznie 1,8 mln zł dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy małopolskich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Pieniądze z budżetu województwa pozwolą na realizację 88 zadań z tego zakresu. 

Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego możliwe będzie m.in. kontynuowanie prac konserwatorskich obiektów znajdujących się na liście zabytków światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO – m.in. świątyń w Binarowej i Kwiatoniu oraz innych cennych, regionalnych zabytków. Przeprowadzona zostanie też konserwacja polichromii w synagodze w Bobowej, remonty ikonostasów w cerkwiach południowo-wschodniej części naszego regionu, czy odbudowa i zagospodarowanie zamku w Dobczycach.

Dobczyce jedyne z powiatu myślenickiego

Dobczyce to jedyna miejscowość z terenu powiatu myślenickiego jaka otrzymała dotację. Na częściową odbudowę wschodniego skrzydła zamku z przełomu XIII/XIV w. przyznano 25 tys. zł.

Wśród odrzuconych wniosków znalazł się m.in. pomysł na wykonanie izolacji przeciwwilgociowej w dworze z 1870 roku znajdującym się w Zakliczynie, wymiana stolarki pochodzącego z 1910 r. dużego internatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach, czy konserwacja kamiennych figur wraz z ogrodzeniem i wielokondygnacyjną filarową kapliczką pochodzącą z 1876 roku i znajdującą się w centrum Jasienicy.

Zgodnie z regulaminem konkursu „Ochrona zabytków Małopolski” o dotację może ubiegać się każdy podmiot będący właścicielem lub posiadaczem zabytku. W Małopolsce znajduje się ok. 50 tys. zespołów zabytkowych. Aż 3 080 zabytków wpisanych jest do rejestru zabytków. Wśród nich znajdują się kościoły i klasztory, zamki, fortyfikacje i zespoły obronne, pałace i dwory, zabytkowe domy, zabytki techniki oraz budynki użyteczności publicznej. Wiele z nich wymaga zabezpieczenia, remontu bądź konserwacji.

Lista zabytków na które przyznano dofinansowanie

 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 14.06.2016 - 11:40
  za 25 000 to można sobie w prywatnym domu mały remont zrobić ... a w zamku to może wystarczy na odrestaurowanie jednych nie zbyt drogich .... klamek
  53 4 Cytuj Zgłoś
 • 14.06.2016 - 11:55
  Ale dobrze że cokolwiek robią tam, to piękne miejsce, chociaż nie bywam tam często może raz na kilka lat to uważam że warto tam przyjść.
  26 1 Cytuj Zgłoś
 • 14.06.2016 - 19:40
  25 tysięcy to remont stodoły a nie zamku,podejrzewam że przygotowanie wniosku o tę dotację kosztowało nie wiele mniej.Faktycznie ......kamieni kupa.
  22 4 Cytuj Zgłoś
 • Samanta Rigerr 14.06.2016 - 20:36
  Bardzo hojny ten Samorząd Województwa Małopolskiego, aż wstyd pisać o takim skąpstwie. ( Faktycznie może stodołę by troszeczkę podratował za tą kwotę )
  16 3 Cytuj Zgłoś
 • OKOKI 14.06.2016 - 21:00
  A co z młynem który znajduję się między Stróżą a Myślenicami przy zakopiance. Zabytek jest w skandalicznym stanie.Powybijane szyby w oknach i połamane dachówki oraz rynny.
  14 2 Cytuj Zgłoś
 • 14.06.2016 - 21:45
  1. Dobre i to choć wszyscy jak zwykle z przyzwyczajenia narzekają.
  2. Skąd wezmą więcej skoro wszystko jak zwykle przyznano pewnie biskupom i proboszczom na remonty kościołów.
  16 15 Cytuj Zgłoś
 • 15.06.2016 - 13:43
  t-34 napisał/a:
  1. Dobre i to choć wszyscy jak zwykle z przyzwyczajenia narzekają.
  2. Skąd wezmą więcej skoro wszystko jak zwykle przyznano pewnie biskupom i proboszczom na remonty kościołów.
  ...i tu książkowy przykład hipokryzji. W drugim zdaniu zaprzeczyć pierwszemu. niesamowita umiejętność, hehehe.
  4 9 Cytuj Zgłoś
 • OKOKI 15.06.2016 - 21:08
  t-34 napisał/a:
  1. Dobre i to choć wszyscy jak zwykle z przyzwyczajenia narzekają.
  2. Skąd wezmą więcej skoro wszystko jak zwykle przyznano pewnie biskupom i proboszczom na remonty kościołów.
  Raczej poszło na nagrody ,premie i samochody służbowe.
  7 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach