Miasto

Dni dawcy szpiku w Myślenicach

Dni dawcy szpiku w Myślenicach

W dniach 14-17 lipca 2016 w Myślenicach podczas Festiwalu Małopolskie Spotkania z Folklorem odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Jak można zostać dawcą szpiku?

- Impulsem do zorganizowania Dnia Dawcy była choroba mojej szkolnej koleżanki Magdy. Dzięki uprzejmości i otwartości Organizatorów Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem będziemy mogli spotkać się z mieszkańcami Myślenic na Rynku podczas Festiwalu. Wierzę, że w naszym mieście jest wiele osób, które chciałby pomóc innym. Każdy z nas może być dla innych lekiem - o inicjatywie mówi Anna Kapusta, koordynatorka akcji.

Akcji patronuje Fundacja DKMS Polska a w Myślenicach organizowana jest przez lokalnych wolontariuszy. Do organizacji tego wydarzenia włączyli się wolontariusze różnych organizacji działających na terenie Powiatu Myślenickiego, w tym: PSOUU w Myślenicach, Stowarzyszenia Hospicyjnego "Bądźmy Razem" z Wiśniowej, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice, Maltańskiej Służby Medycznej w Myślenicach, Fundacji ARTS oraz osoby którym bliska jest idea pomocy innym.

To warto wiedzieć przed rejestracją:

- nie trzeba być na czczo
- osoby z tatuażami, kolczykami etc mogą się rejestrować
- nałóg papierosowy nie jest przeciwwskazaniem
- kobiety w ciąży również mogą się rejestrować
- nie wolno się rejestrować w różnych bazach czy kilkukrotnie
- rejestracja potencjalnych dawców jest dla wszystkich osób teraz i w przyszłości chorych
- o wyborze ewentualnej metody przeszczepu tj. z krwi obwodowej lub talerza kości biodrowej decyduje lekarz, w miarę możliwości jest brana pod uwagę opinia dawcy
- szpik nie jest pobierany z kręgosłupa, a przeszczep nie ma nic z nim wspólnego kręgosłupem
- szpik regeneruje się w zależności od metody do 5 lub 14 dni, a dawca nic nie traci.

 

Komentarze

Zobacz więcej