Tak wygląda Kamil Nosal mistrz kulturystyki z Czasławia

Ma 22 lata i pochodzi z Czasławia (gmina Raciechowice). Trenuje od 5 lat, ale to w ostatnim czasie osiąga największe sukcesy. - Postawiłem sobie cel i nie było innej opcji jak zrealizowanie go – mówi młody kulturysta

 

 

Kulturystyka to mało popularna dyscyplina w Polsce. Na czym polegają takie zawody?

Zawody kulturystyczne polegają na zaprezentowaniu swojej muskulatury pozbawionej jak największej ilości tłuszczu i wody. Najlepiej oceniani są zawodnicy, którzy maja mocno widoczne użylenie i ich mięśnie są twarde i pełne.

Co takiego jest w tej dyscyplinie, że postanowił ją Pan uprawiać? 

Do takiego wyboru zachęciły mnie filmy publikowane w Internecie. Spodobało mi się to i powiedziałem sobie, że też chce tak kiedyś wyglądać.

Czym charakteryzuje się trening kulturystyczny?

Moje przygotowania rozpoczęły się od współpracy z Wiktorem Grybosiem. Na samym początku zmieniliśmy rodzaj treningu na bardziej intensywny. Zrobiłem sobie siłownię w piwnicy i rozpocząłem treningi. Sam trening jest specyficzny; tutaj nie jest najważniejsze podnoszenie jak największych ciężarów, ważniejsza jest odpowiednia technika i umiejętne wykonywanie ćwiczeń, ale też dbanie o regenerację, o dostarczenie odpowiednich ilości jedzenia. Każdy szczegół się liczy.

Najpierw wygrał Pan zawody w Sopocie, a tydzień później zajął drugie miejsce w Kielcach. Przygotowania do zawodów trwają 4 miesiące. Na czym polegają i jak przebiega cykl przygotowawczy?

Moje przygotowania rozpoczęły się od zmiany rodzaju treningu na bardziej intensywny, krótsze przerwy pomiędzy seriami i więcej ćwiczeń. Dodatkowo zacząłem robić trening cardio (jazda na rowerze/bieżnia) dwa razy dziennie, jedna sesja rano przed śniadaniem, następna zaraz po treningu siłowym, których było 5 w tygodniu i każdy trwał średnio po 1h.

Im bliżej do zawodów tym trening był bardziej intensywny, w diecie było mniej kalorii, niestety pojawiało się coraz większe zmęczenie, dodatkowo dochodziła codzienna praca fizyczna, ale postawiłem sobie cel i nie było innej opcji jak zrealizowanie go.

Najgorszy był ostatni tydzień gdzie trzeba było wykonać odwodnienie, aby "wysuszyć" mięśnie i dodać im ostrzejszego wyglądu na scenie. Piłem przez tydzień po 14 litrów wody dziennie, żeby na ostatni dzień obciąć podaż wody do zera.

Czy uprawiał Pan jakieś sporty wcześniej?

Wcześniej trenowałem jeszcze sztuki walki, przez krótki okres czasu, dopóki nie wziąłem do dłoni pierwszy raz sztangi, wtedy wybrałem swoja drogę. Tak trwa to do dzisiaj.

Wygrana w Sopocie to Pana największy sukces?

Tak, póki co 1 miejsce w Sopocie to mój największy sukces, z 2 miejsca w Grand Prix w Kielcach też jestem w pełni zadowolony. To były moje pierwsze starty i wywalczyłem na nich wysokie lokaty.

Jaki jest kolejny cel Kamila Nosala?

Obecnym celem jest zbudowanie jak największej masy mięśniowej i zajęcie dobrej lokaty w Mistrzostwach Polski, które odbędą się jesienią.

 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 12.08.2016 - 9:09
  Dla mnie koszmar. Ale każdy ma swój gust.
  72 26 Cytuj Zgłoś
 • 12.08.2016 - 10:05
  Spoko można pozazdrościć przede wszystkim wytrwałości.... Chociaż patrząc na zdjęcie pomyślałem jak on staro wygląda chłop pewnie ma z 35-40 lat a tu zonk bo czytam że 22 :/
  65 15 Cytuj Zgłoś
 • 12.08.2016 - 18:52
  Podziwiam determinacje i wytrwałość w dążeniu do celu!!
  35 8 Cytuj Zgłoś
 • 13.08.2016 - 17:05
  Lilka 1 napisał/a:
  Dla mnie koszmar. Ale każdy ma swój gust.
  Nabierze trochę wody to zmienisz zdanie...
  21 18 Cytuj Zgłoś
 • 13.08.2016 - 20:55
  tragedia
  21 23 Cytuj Zgłoś
 • 13.08.2016 - 21:12
  Mysleniczanin007 napisał/a:
  Nabierze trochę wody to zmienisz zdanie...
  Nie zmieniam zdania w zależności od ilości wody w organizmie. Ale już ilość oleju w głowie ma znaczenie.
  28 25 Cytuj Zgłoś
 • 14.08.2016 - 0:05
  Lilka 1 napisał/a:
  Nie zmieniam zdania w zależności od ilości wody w organizmie. Ale już ilość oleju w głowie ma znaczenie.
  Nie wypowiadam sie, nie znam człowieka.
  18 8 Cytuj Zgłoś
 • Samanta Rigerr 15.08.2016 - 10:31
  Jak można tak niszczyć swoje ciało,co do wyglądu to dała bym mu ponad 40 lat.
  16 22 Cytuj Zgłoś
 • mirek@ 15.08.2016 - 11:40
  carna napisał/a:
  Jak można tak niszczyć swoje ciało,co do wyglądu to dała bym mu ponad 40 lat.
  chętnie bym zobaczył jak Ty wyglądasz :) dla kulturysty szacunek za pasje i ciezka prace - kazdy ma swoje marzenia a Ty nie boisz sie o nie walczyc
  25 20 Cytuj Zgłoś
 • 15.08.2016 - 12:15
  mirekm napisał/a:
  ... dla kulturysty szacunek za pasje i ciezka prace - kazdy ma swoje marzenia a Ty nie boisz sie o nie walczyc
  Ładnie powiedziane;) Jedni siedzą na kanapie przed tv albo grają w durne gry, a inni mają swoje pasje i ciężko pracują na sukces. Osobiście nie jestem fanką kulturystyki i nie podobają mi się kulturyści (wolę normalnie zbudowanych facetów) ale mimo wszystko gratuluję wygranej i życzę powodzenia w dalszej karierze.
  36 15 Cytuj Zgłoś
 • limex limex 16.08.2016 - 21:32
  dramat....jak można się tak wizualnie okaleczyć?!
  wstrętne ciało!
  15 25 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach