Tak wygląda dym wydobywający się z twojego komina? Będziesz musiał zmienić piec

Prawie 210 mln zł na wymianę kotłów przeznaczył Zarząd Województwa Małopolskiego. W przyszłym roku taka dotacja może trafić do mieszkańców Myślenic

Prawie 210 mln zł Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020 przeznaczył na wymianę pieców w Małopolsce.

- Być może w przyszłym roku będziemy mogli dofinansować wymianę 400 pieców w domach prywatnych na terenie Miasta i Gminy Myślenice – czytamy w komunikacie na stronie UMiG Myślenice 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach odbyła się debata subregionalna poświęcona dotacjom na wymianę kotłów, która miała na celu głównie możliwości poprawy jakości powietrza w całym regionie.

Jak wynika z badań Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powietrze w Myślenicach uznawane jest za czyste.

Burmistrz zapowiadała aktywny udział w pozyskiwaniu środków na wymianę starych kotłów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

O dotację z RPO WM na lata 2014-2020 mogą ubiegać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec węglowy i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe.

Myślenice przeszły ocenę formalną projektu wymiany pieców w ramach wyżej wymienionego projektu i jeśli będzie on realizowany, wnioski o pozyskiwanie środków dostępne będą za pośrednictwem Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

W debacie w sprawie jakości powietrza w Małopolsce brali udział Marszałek Województwa Małopolskiego pan Wojciech Kozak, prezes WFOSIGW pani Małgorzata Mrugała, szef WIOS w Krakowie pan Paweł Ciecko oraz burmistrz Miasta i Gminy Myślenice pan Maciej Ostrowski.

Co obejmuje dotacja?

Województwo małopolskie wspiera wymianę starych palenisk na paliwa stałe na nowoczesne niskoemisyjne kotły i ogrzewacze pomieszczeń na drewno, pelet lub na węgiel.

- Urządzenia takie można montować na terenie całej Małopolski, z wyjątkiem: – Krakowa – nie wspieramy kotłów na węgiel i biomasę, – pozostałych gmin Stowarzyszenia Metropolia Krakowska – nie wspieramy kotłów na węgiel, ale wspieramy wykorzystanie biomasy – na łamach ulotki informacyjnej wyjaśnia Jacek Krupa, Marszałek Województwa.

Piecie muszą spełniać wymagania przepisów unijnych dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią. Oznacza to, że nie jest wystarczające spełnienie przez kocioł wymagań klasy 5 według normy PN-EN303-5:2012, ale konieczne jest potwierdzenie spełnienia wymagań ekoprojektu.
Kotły tylko 5 klasy.

Sprawdź klasę swojego pieca

Na stronie publikowana jest lista niskoemisyjnych kotłów na węgiel i biomasę, które spełniają wymagania klasy 5 lub najnowszych przepisów unijnych. Od 1 kwietnia 2017 roku wszystkie sprzedawane kotły na węgiel i drewno będą musiały być oznaczone etykietą efektywności energetycznej.

Etykiety będą zawierały informację o klasie energetycznej, a więc sprawności użytkowej kotła lub całego zestawu z regulatorami i urządzeniami dodatkowymi – od klasy G do najbardziej efektywnych oznaczonych klasą A+++.

Jeśli wasz stary piec po 2020 roku zepsuje się, to nie będzie wolno w jego miejsce wstawić takiego samego.

- Trzeba będzie kupić nowoczesny kocioł za własne pieniądze. Jeśli ktoś nie skorzysta ze środków na wymianę pieców teraz, to później nie będzie już możliwości uzyskania dofinansowania na ten cel – wyjaśnia marszałek.

.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 11.10.2016 - 8:05
  "Jak wynika z badań Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powietrze w Myślenicach uznawane jest za czyste."
  A w jakim okresie robiono te badania?
  Ja proponuje przejść się w sezonie grzewczym na spacerek popołudniowy lub wieczorny w okolicach starego osiedla 1000-lecia i powdychać tego "czystego" powietrza.
  43 9 Cytuj Zgłoś
 • mysleniczaninzdziada 11.10.2016 - 8:21
  maniek55 napisał/a:
  "Jak wynika z badań Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powietrze w Myślenicach uznawane jest za czyste."
  A w jakim okresie robiono te badania?
  Ja proponuje przejść się w sezonie grzewczym na spacerek popołudniowy lub wieczorny w okolicach starego osiedla 1000-lecia i powdychać tego "czystego" powietrza.
  a masz tam chłopie odnośnik do badań to se sprawdz... a nie zasmiecaj forum
  19 31 Cytuj Zgłoś
 • Damian 11.10.2016 - 9:51
  Nie tylko osiedle. Wystarczy idąc z Dolnego minąć wiadukt i się zaczyna :D
  29 5 Cytuj Zgłoś
 • 11.10.2016 - 10:43
  U nas ten dym z wielu kominów jest BIAŁY, jeszcze gorszy niż ten czarny.
  To zasługa spalania resztek z tzw. zakładzików meblowych.
  21 6 Cytuj Zgłoś
 • 11.10.2016 - 12:12
  Tylko kotły z możliwością górnego spalania są eco. Po prostu wĄgiel zapala się od góry.
  Dłużej się pali i nie ma zadymienia. Sprawdzone !
  Piec i komin jest suchy, sadzy brak.

  http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

  https://www.youtube.com/watch?v=OqRB2sMUIuI

  https://www.youtube.com/watch?v=TrHJzWqeQ6Q
  15 4 Cytuj Zgłoś
 • 11.10.2016 - 16:41
  Chętnie bym wymienił piec na węglowy 5 klasy |tylko nasi "wspaniali" radni i gmina do programu wymiany pieców przystąpiła z ograniczenie wyboru do gazowego i na biomasę. Dobczyce, Pcim i większość gmin w Małopolsce ma do wyboru wszystkie 3 możliwości. Tylko my musimy cierpieć za debilne decyzje naszych radnych
  28 3 Cytuj Zgłoś
 • 11.10.2016 - 18:17
  idefix napisał/a:
  Chętnie bym wymienił piec na węglowy 5 klasy |tylko nasi "wspaniali" radni i gmina do programu wymiany pieców przystąpiła z ograniczenie wyboru do gazowego i na biomasę. Dobczyce, Pcim i większość gmin w Małopolsce ma do wyboru wszystkie 3 możliwości. Tylko my musimy cierpieć za debilne decyzje naszych radnych
  Czyli ten artykuł jest tak kompetentny jak ulotka zamieszczona na stronie Urzędu Miasta Myślenice która mówi:

  -----------------
  Kraków: gaz + OZE
  Metropolia Krakowska: gaz + OZE + biomasa
  Poza Metropolią: gaz + OZE + biomasa + węgiel
  http://www.myslenice.pl/aktualnosci/1376-dotacje-na-wymiane-piecow
  -----------------

  Szkoda że się wygłupiacie wprowadzając ludzi w błąd.
  12 2 Cytuj Zgłoś
 • 11.10.2016 - 19:19
  m-markos jest tak jak mówisz. Niestety radni i burmistrz jak zwykle wiedzą najlepiej co dla nas jest dobre a co złe. Szkoda tylko że nie napisali kosztów ogrzewania gazem i biomasą. Z tego co przeglądnąłem neta to jedno i drugie jest porównywalne ze sobą czyli droższe niż węgiel. Mamy drogie ścieki, wodę, prąd to czemu mamy nie mieć drogiego ogrzewania. Ale jest jeden + można się z tego programu załąpać na wymianę instalacji C.O. dofinansowanie do ok 6500zł
  17 2 Cytuj Zgłoś
 • OKOKI 11.10.2016 - 20:53
  W głowach naszych radnych i burmistrza siedzi po 10 chinczyków i kapustę szatkują.
  16 3 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 11.10.2016 - 23:34
  Gdyby była możliwa wymiana na piece węglowe to było by duzo więcej chetnych, a tak to załapie się 400tu których stać na gazowe
  15 1 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 11.10.2016 - 23:48
  Od 1 kwietnia 2017 roku sprzedawane będą wyłącznie piece z 5 klasy
  Skąd taka informacja? Ja gdzieś czytałem ao tym ale od 2023roku!

  Jeżeli taka jest faktycznie prawda, to przypuszczam że jest ona albo skutkiem przechodzenia z jednej skrajności w drugą skrajność, albo skutkiem lobbowania dużych producentów kotłów.
  7 2 Cytuj Zgłoś
 • 12.10.2016 - 19:38
  Jak przy każdym programie dofinansowania zarobią firmy a klient będzie miał z tego g...o.Aby dostać dofinansowanie trzeba będzie przejść całą biurokrację ,projekty itp i okaże się że robiąc to systemem gospodarczym wyjdzie taniej.
  8 1 Cytuj Zgłoś
 • Andrzej 12.10.2016 - 22:26
  idefix napisał/a:
  Chętnie bym wymienił piec na węglowy 5 klasy |tylko nasi "wspaniali" radni i gmina do programu wymiany pieców przystąpiła z ograniczenie wyboru do gazowego i na biomasę. Dobczyce, Pcim i większość gmin w Małopolsce ma do wyboru wszystkie 3 możliwości. Tylko my musimy cierpieć za debilne decyzje naszych radnych
  Jest nas więcej!
  6 1 Cytuj Zgłoś
 • 13.10.2016 - 11:56
  zakładam że jak by była możliwość wymiany starego pieca na nowy węglowy klasy 5 to zainteresowanie przerosło by możliwości gminy. A tak mamy tylko drogie piece gazowe oraz na biomasę, których eksploatacja również jest droga i wydaje mi się że w ten sposób urzędasy gminy, powiatu oraz radni i ich rodziny których stać na drogie paliwa powymieniają sobie piece na nowe za półdarmo. Ciekaw jestem jak długo będziemy jeszcze dymani przez burmistrza i jego kumpli.
  13 3 Cytuj Zgłoś
 • 14.10.2016 - 15:15
  www.misiewicze.pl

  Uwazajmy zebysmy w jeszcze wieksza skrajnosc nie wpadli.Mysle ze czas samowolki w samorzadach sie konczy ale niebezpieczenstwo moze byc wieksze: znajdzie sie lokalny kandydat niepartyjny i majacy szerokie poparcie albo Myslenicami zawladnie PiS jak Pcimiem i komuna wroc. Pozamiatane,,,
  Z ta sprawa mierzy sie teraz Warszawa po ewentualnej dymisji Gronkiewicz Waltz.

  http://fakty.interia.pl/polska/news-po-rzad-wyprowadza-polske-z-krajow-europejskich,nId,2290780
  3 9 Cytuj Zgłoś
 • 15.10.2016 - 8:36
  Czyli zamykanie złodziei i dymisje odpowiedzialnych za złodziejstwo w samorządach to wychodzenie z Europy?Dobre.
  A w Pcimiu to wyborcy zadecydowali mając dość najlepszego wójta w historii i wybrali młodego.Czyżby ktoś tęsknił za dawnymi czasami gdy wyborcy głosowali jak chcieli a wybrali tych co trzeba.JAK MOZNA WALCZYĆ O DEMOKRACJĘ NIE RESPEKTUJĄC DEMOKRATYCZNEGO WYBORU?
  6 4 Cytuj Zgłoś
 • 15.10.2016 - 13:14
  Kazdy bystry czlowiek widzi: prokurature i sady PiS probuje ustawic pod siebie i zrobic z nich narzedzie do walki politycznej.To wyjatkowo ohydne, tak sie robi w panstwach totalitarnych i tak sie dzialo za komuny. Sady i prokuratura powinny byc niezalezne i jednakowo traktowac wszystkich przestepcow.

  Ale to zasady sprzeczne z poczuciem sprawiedliwosci jakie ma PiS - jak inni kradns byc zle, jak kradnie PiS byc dobre,,,
  4 10 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 15.10.2016 - 22:58
  Kadego bystrego człowieka śmieszy gdy zwolennicy PO wypominają PISowi te same metody uprawiania polityki które stosował PO i zwolennicy Pisu, którzy PO wypominają to samo co stosuje PIS i tyle. A teraz możemy wrócić do tematu?
  5 1 Cytuj Zgłoś
 • 15.10.2016 - 23:32
  Spacer wieczorną porą po Mcach w sezonie grzewczym nie należy do przyjemności. Mamy wybór zamknąć się w czterech ścianach i w nich szukać rozrywki albo jednak ryzyk fizyk - wszak mówi się, że ruch to zdrowie, jednakże nie w polskim mieście zimową porą. Inicjatywa dobra, ale jak do bywa z dotacjami niewspółmierna do zapotrzebowania i cały ten urzędnicze korowody. Czy stać nas będzie na wymianę we własnym zakresie?

  Mały offtop: społecznie jesteśmy bardziej takimi jak nas widzą inni a nie takimi jakimi my się widzimy sami. Z polityką jest podobnie - słuchajcie co pisze się i mówi o Polsce w dojrzałych demokratycznie państwach. Swoją drogą ciekaw jestem co piszą o aktualnej PL w Rosji.
  1 2 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 15.10.2016 - 23:47
  Ja nie chcę ograniczać się do gazu głównie z powodów właśnie politycznych. Dlatego wolę bazować na węglu lub drewnopochodnych surowcach. Ekonomicznie czy węgiel jest drogi? to zależy jak liczyć i co ze sobą porównywać. Czy ktoś lubi robić po godzinach jako palacz, a jeżeli nie to po ile policzy godzinę swojej pracy itd... Przy dobrze ocieplonych małych i średnich domach zapotrzebowanie na ciepło jest na tyle małe, że nawet licząc godzinę pracy przy kotle wg minimalnej stawki godzinowej w Polsce oraz sprawność kotłów to może okazać się, że gaz wcale nie wyjdzie drożej w małym dobrze ocieplonym domku. Trzeba sobie zrobić darmowy audyt energetyczny a potem łatwiej będzie policzyć koszty ogrzewania.

  Przykładowo wg http://cieplowlasciwie.pl dla pewnego domu wylicza mi koszt gazu dla kotła kondensacyjnego o 28% więcej niż koszt ekogroszku do pieca podajnikowego. Jeżeli ktoś więc zużywa 3 tony ekogroszku (po 900zł) to gazem wychodzi 756zł na rok drożej. Oczywiście wszystko to sa obliczenia szacunkowe, które moga być bardzo rózne w zależności od róźnych indywidualnych czynników
  3 2 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 15.10.2016 - 23:52
  trekk -> zapomniałeś że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i tego kto po sto razy nad uchem powtarza to i owo. To się sprawdza także jeżeli chodzi o sprawy ogrzewania i ekologii. Gdyby dla wielkich tego świata faktycznie ekologia była tak ważna jakby można mieć czasem wrażenia słuchając telewizji to już dawno połowa samochodów w Myślenicach była by elektryczna.
  1 1 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 15.10.2016 - 23:59
  W tym całym halo z wymiana pieców na ekologiczne też jest dużo polityki i lobby, bo to co niektórzy chcą zrobić ze zmianami w prawie w Polskim w tym temacie to w praktyce skutkować będzie upadkiem średnich firm kotlarskich, zejściem małych firm o zasięgu gminnym do podziemia i produkcji nielegalnej kotłów bez żadnych rygorów ekologicznych oraz rozwój największych firm kotlarskich. A wystarczy karać za długo utrzymujący się gęsty dym z komina a już by spadła produkcja pyłu zawieszonego przez kotły co najmniej dwukrotnie - zwykle bez wymiany kotłów, a jedynie przez zmianę sposobu palenia, paliwa i drobnych tanich przeróbek w kotle.
  2 1 Cytuj Zgłoś
 • 16.10.2016 - 10:50
  gazem niech ogrzewa burmistrz jego na to stać a emerytowi nawet na oplaty i marniutkie zycie nie stać
  5 1 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 16.10.2016 - 11:05
  No ale problem w tym że ogrzewanie gazem nie koniecznie musi być droższe! Gęsty dym z komina to jest nic innego jak nie spalony opał. Jeżeli ktos tak pali, ze strasznie dymi to znaczy że sporą część węgla lub drewna puszcza z dymem, a wówczas za gaz (jeżeli mowa o małym dobrze ocieplonym domku) nie koniecznie więcej by zapłacił. Bo jeżeli gaz wychodzi 30% drożej, a on spala półtorej razy więcej węgla... Piszę to bo taka jest prawda, choć w zasadzie jestem zwolennikiem opalania domów węglem a nie gazem.
  1 2 Cytuj Zgłoś
 • 16.10.2016 - 11:36
  Z gazem na razie sytuacja taka sobie dopoki bedziemy zalezni od gazaciagu z Rosji. Putin traktuje Gazprom jako narzedzie polityki stad moze byc roznie. Od wielu lat gada sie o zroznicowaniu dostaw,ci teraz tez gadaja,lecz jak dotad na klepaniu frazesow sie konczy.Aha,mial byc jeszcze nasz wlasny lupkowy,trabiono sukces i co?

  Drewno a wegiel dlaczego tez nie - jesli technologia jest w stanie ograniczyc emisje do minimum? Kopalni wszystkich wygaszac tez nie trzeba by bylo.Obawiam sie jednak ze pojda kolejne kroki w strone wyciecia gornictwa.A jak bylo np. z cukrowniami http://parezja.pl/janowski-w-latach-90-mielismy-78-cukrowni-teraz-razem-z-niemieckimi-mamy-ich-18/

  Z moich obserwacji to na Zachodzie wegla sie juz od dawna nie wydobywa. Czestym schematem w wioskach jest kociol drzewny + kolektory sloneczne. Gaz sporadycznie,no moze czesciej w miastach. Lecz oni cene rosyjskiego gazu maja korzystniejsza od nas,,,
  2 4 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 16.10.2016 - 14:10
  Jeżeli za 4 lata wnuk Unii wolności będzie rządził to stawiam faktycznie na dążenie do likwidacji górnictwa w Polsce, w przeciwnym przypadku trudno powiedzieć.
  2 4 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 17.10.2016 - 23:48
  Myślę że najbardziej w górę pójdzie w najbliższym czasie pelet, gaz niewiele się zmieni - może na plus może na minus. Dobry ekogroszek pójdzie w górę, inny węgiel też, choć nie tak bardzo. Miałem albo zakażą palić, albo wymyślą jakieś ekologiczne jego spalanie, albo przerabiać go będą na cos podobnego do peletu.
  Wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że cena drewna będzie najmniej wzrastać w najbliższym czasie, tak więc w małych domkach w których jest gdzie postawić duży zbiornik na wodę i ma kto codziennie albo co drugi dzień zajmować sie paleniem w piecu to może byc to najtańsze ogrzewanie na najbliższe lata. Niestety chcąc to porządnie zrobic to wyjdzie drogo.
  2 1 Cytuj Zgłoś
 • 26.10.2016 - 20:36
  burmistrzu Ostrowski dziękuje że na siłę chcesz uszczęśliwić mieszkańców gminy Myślenice. Apeluje do Twego rozsądku abyś już więcej tego nie robił. Zajmij się uszczęśliwianiem mieszkańców K. Wielkiego i na tym poprzestań. Pozwól nam jak to ma miejsce w gminach ościennych samym decydować co czym i w czym chcemy palić zimą aby dom ogrzać. Stać Ciebie na ogrzewanie gazem OK, ale nie mierz Swoją miarą innych mieszkańców.
  9 2 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach