Mistrzostwa Europy w Sumo: Walczyli dla Polski i przywieźli medale

W Mistrzostwach Europy w Sumo dominowali reprezentanci Rosji, lecz niewiele ustępowali im Polacy i Estończycy. Zawodnicy z Myślenic przywieźli 9 medali

W Mistrzostwach Europy w Sumo odbywających się w Brandenburgu w dniach 13-16 października uczestniczyli reprezentanci 7 krajów liczących się w Europie w tej jeszcze egzotycznej, lecz zdobywającej coraz większą popularność dyscyplinie sportu. Każde państwo, zgodnie z regulaminem mogło wystawić po dwóch reprezentantów w każdej kategorii wagowej, lecz większość, z powodów finansowych zgłosiła tylko najlepszych.

Dominowali reprezentanci Rosji, lecz niewiele ustępowali im Polacy i Estończycy. Znani ze swojej waleczności Węgrzy, tym razem znaleźli się poza pierwszą trójką.
Udział w Mistrzostwach Europy zapewniło sobie czterech reprezentantów Dalinu Myślenice: w grupie Młodzików U 14: Krzysztof Szpakiewicz, Jakub Miska oraz Dominik Krawczyk, a w grupie U 12 Mikołaj Krawczyk.

Chłopcy sprawili wszystkim wielką niespodziankę zdobywając medale w swoich kategoriach wagowych. Dobrą passę rozpoczął Mikołaj zdobywając brązowy medal w kat. wagowej do 50 kg. Wygrał dwie walki z reprezentantami Węgier i Polski, a przegrał z Rosjaninem i z drugim zawodnikiem z reprezentacji Węgier.

W grupie Młodzików U14 z racji doświadczenia konkurencja była wyższa, lecz chłopcy zdobyli dwa złote i jeden srebrny medal. Pierwsze złoto wywalczył Krzysztof Szpakiewicz w kat. wagowej do 45 kg pokonując w finale poprzedniego złotego medalistę Artura Jeremiejewa z Estonii. W walkach ćwierćfinałowych i w półfinale pokonał zawodników z Węgier i z Rosji.

Drugi złoty medal wywalczył Dominik Krawczyk w kat. wagowej ponad 75 kg, który również stoczył trzy walki pokonując kolejno Węgra i Niemca, a w finale swojego krajowego rywala, tegorocznego Mistrza Polski - Kacpra Mikołajczyka z Krotoszyna.

Jakub Miska występujący w kat. wagowej do 65 kg pokonał Rosjanina i Estończyka, lecz w finale uległ drugiemu reprezentantowi Rosji - Nikicie Runajewowi.

W grupie Młodzików Polacy zdominowali rywalizację zdobywając 5 złotych medali, z których dwa powędrowały do Myślenic.

- Wykazali się olbrzymią determinacją podczas walk wykorzystując swoje atuty szybkość i spryt, a zwyciężali często stosując podstawowe techniki walki sumo. Niebagatelną rolę odegrało również doświadczenie i umiejętności nabyte podczas startów w zawodach krajowych. Niektórzy zawodnicy po zakończeniu rywalizacji stwierdzili, że znacznie więcej wysiłku włożyli podczas kwalifikacji do ME, niż w samym finale - mówi trener Ryszard Szpakiewicz.

Dla trójki naszych zawodników: Krzyśka, Kuby i Dominika był to ostatni start w grupie Młodzików zakończony wymarzonym akcentem. W grudniu czeka ich w Warszawie rywalizacja w grupie Kadetów, gdzie niejednokrotnie przyjdzie im się zmierzyć z co najmniej równorzędnymi zawodnikami.

Najbardziej zacięta rywalizacja będzie w najniższej kategorii wagowej do 55 kg. Teoretycznie może się tam spotkać trójka aktualnych Mistrzów Europy Młodzików w kat. do 45 kg, 50 kg i 55 kg – Krzysztof Szpakiewicz, Maksymilian Osóbka i Piotr Sikora, oraz srebrny medalista kat. do 55 kg Maciej Baca.