Sułkowice: Gmina apeluje: „Nie palmy śmieci w piecach” [WIDEO]

- Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności. Płacisz zdrowiem! Trujesz dzieci, skazując je na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Ponadto jest nielegalne – argumentuje gmina

„W związku z trwającym sezonem grzewczym apelujemy do Mieszkańców Gminy Sułkowice o niespalanie śmieci w piecach domowych, kominkach i ogniskach” – tak zaczyna się apel włodarzy miasta i gminy Sułkowice, jaki można znaleźć na oficjalnej stronie urzędu.

Dym ze spalanych śmieci, szczególnie odpadów w postaci plastikowych pojemników i butelek, foliowych toreb, zużytych opon i odpadów gumowych, przedmiotów z tworzyw sztucznych, drewna lakierowanego, malowanego i impregnowanego, opakowań po środkach chemicznych, po środkach ochrony roślin, farbach i lakierach, jest nie tylko nieprzyjemny, ale przede wszystkim bardzo toksyczny i niebezpieczny dla zdrowia ludzi.

Czy zdarza ci się spalać śmieci w domowym piecu?

 • tak, często
 • tak, czasami
 • nie
 • nie korzystam z domowego pieca
 • Zobacz wyniki

Wśród argumentów podnoszonych w apelu można znaleźć m.in. informacje dotyczące tlenków węgla i azotu, dwutlenku siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany, które dostają się do atmosfery podczas spalania śmieci. Zwraca się również uwagę na skutki zdrowotne do które mogą objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach.

Zapominamy o czyszczeniu kominów. Plaga pożarów

Za palenia śmieciami w piecach grozi areszt lub grzywna do 5000 zł. „Oprócz tego dochodzi do osadzania się w przewodach kominowych tzw. sadzy mokrej, którą bardzo trudno usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i przyczynić do pożaru domu. Później popękany komin jest bardzo często przyczyną zaczadzenia”. Na ten fakt często uwagę zwracają również strażacy.

W jednej z notatek prasowych czytamy o rosnącej liczbie zgłoszeń pożarów sadzy w kominach. - Biorą się one stąd, że przewody dymowe nie są regularnie czyszczone i zalegająca w nich sadza ulega zapaleniu. W zależności od jej grubości taki pożar może mieć bardzo różny przebieg. Zdarza się, że w jego wyniku cały komin, w którym doszło do zapalenia, musi zostać rozebrany i na nowo wybudowany – wyjaśnia Marian Rokosz, rzecznik prasowy PSP Myślenice.
Zgodnie z prawem w domach przynajmniej raz w roku należy dokonać przeglądu przewodów wentylacyjnych i kominowych przez uprawnione osoby. Za taki przegląd odpowiedzialny jest właściciel lub użytkownik obiektu.

Małopolska i Śląsk – tu oddycha się najgorzej

Jak wynika z opracowania naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej skala zanieczyszczenia powietrza pyłem w w obrębie Krakowa i jego okolic, Podhala oraz Górnego Śląska jest ogromna i dotyczy również mniejszych miejscowości. Myślenice nie znalazły się na „czarnej liście”, a na jednym z wykresów można zauważyć, że poziom pyłu PM10 oscyluje w dolnej części skali. Natomiast Siepraw to miejscowość oznaczona na czerwono, co daje stężenie na poziomie 200-250 a więc w środku skali.

Zarząd Województwa Małopolskiego uruchomił program dotacji w ramach których można uzyskać do 8000 zł na nowy piec.

Od 21 listopada wnioski o taką dotację mogą składać mieszkańcy Myślenic. Aby pieniądze trafiły do Myślenic potrzebne jest odpowiednie zainteresowanie mieszkańców, dlatego gmina zachęca do wypełniania wniosku informacyjnego. Wypełnienie wniosku jest wyrażeniem chęci przystąpienia do programu.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 30.11.2016 - 10:13
  Wszystko ok ale skoro nasi wlodarze wymyślili że w sezonie zimowym mieszkańcy "produkują "mniej śmieci i wywóz odbywa się raz w m-cu to co mamy zrobić z "nadprodukcja "????Skoro wywóz śmieci odbywa się o połowę mniej to ja się pytam dlaczego kwota rachunków się nie zmniejszyła??? Niech nasza władza pochyli się nad przyczyną spalania śmieci a nie zwala winy na mieszkańców no ale to czysty zysk. Mniej wywozow śmieci a kasa z wpływów ta sama. Parę mandatów za spalanie w piecach i znów wpływ do kasy. I tym sposobem dziura budżetowa staje się mniejsza...
  21 5 Cytuj Zgłoś
 • 30.11.2016 - 17:59
  popieram -dlaczego kwota rachunku za "śmieci "się nie zmiejszyła skoro zmiejszyli wywozy? prosty człowiek prosto myśli - skoro płaci za wywozy a te się zmiejszyły - góra śmieci rośnie to połowe przepala - taka prawda- droga gmino - może już dość waszych i Pana Burmistrza rządów ?( nie wspominając już o niespełnionych obietnicach wyborczych Pana Burmistrza ..- sprawa Malikówki / czyli de facto zrobienie wyborców " w balona ") - SKANDAL z tym wywozem śmieci i kosztami !!
  9 5 Cytuj Zgłoś
 • OKOKI 30.11.2016 - 21:24
  No to idzcie do urzędu i wyciągnijcie go za uszy z tamtąd .
  3 Cytuj Zgłoś
 • Robert 30.11.2016 - 23:30
  Trzeba powiedzieć wprost, że palenie odpadami w piecach, to zwykłe bandyctwo. Ograbiacie ludzi ze zdrowia dla paru złotych oszczędności!
  9 2 Cytuj Zgłoś
 • 01.12.2016 - 12:30
  robertko5 napisał/a:
  Trzeba powiedzieć wprost, że palenie odpadami w piecach, to zwykłe bandyctwo. Ograbiacie ludzi ze zdrowia dla paru złotych oszczędności!
  Ciekawe co byś zrobił gdyby kosz był pełen śmieci (nic już nie zmieścisz bo worki się wysypuja)a do wywozu jeszcze tydz albo dwa. Worków obok kosza nie położysz bo zaraz wszystko rozwalone na posesji i było by ze zasmiecam środowisko. Nie twierdzę że nie jest to szkodliwe ale dla mnie zmniejszenie ilości wywozu śmieci tylko dlatego że jest zima to kpina. Że niby co mniej jemy, mniej śmieci produkujemy??? A może to wygodne bo ludzie w piecach spalą a nam kasa zostanie. To nie o moje oszczędności chodzi jeśli już...
  3 7 Cytuj Zgłoś
 • 01.12.2016 - 15:59
  Glupia ta ankieta...więcej kontroli pieców i skończy sie palenie byle czym...jakoś nie słyszałem żeby straż miejska sprawdzala i karala a od tego jest...dotad ludzie beda palić smieciami do poki nie zaplaca po 5tys i więcej bo uważam że za takie rzeczy to kara minimum to 5tys
  8 2 Cytuj Zgłoś
 • 03.12.2016 - 17:52
  Niektorzy na palenu odpadami przez długie lata, zarobili nie tysiąc, nie dwa, nie pięć a dziesiątki tysięcy, więc popieram, że kara 5-ciu tysięcy to dla takich jest śmieszną kwotą, a i tak dalej robią swoje, trując innych!!!
  Tylko, czy ktoś to kiedyś z jakichkolwiek służb w końcu zauważy?!
  Watpię, ale mam nadzieje że tak!!!
  2 Cytuj Zgłoś
 • 05.12.2016 - 11:52
  Niedawno słyszałem ze ludzie uczą się nowej segregacji śmieci, na te które można spalić w dzień i na te które spala się w nocy. Jakoś nikt tutaj nie pisze o tym że jesteśmy jedynym krajem w Europie który nie posiada norm na węgiel sprzedawany indywidualnym odbiorcom. Tylko w zeszłym roku kupili oni ponad 800 tyś ton miał który powinien być spalany tylko i wyłącznie w kotłowniach przemysłowych posiadających specjalne filtry. A dlaczego nasi politycy nie wprowadzą norm na węgiel ano dla świętego spokoju bo znowu by się okazało ze trzeba zamknąć resztę kopalń, lepiej udawać głupka i mówić ze ludzie palą śmieciami. Ile dziennie trwa spalanie śmieci 15-20min a smog unosi się całą dobę to nie ze śmieci a ze śmieciowego węgla który nam się sprzedaje. Dlaczego nie propaguje się ogrzewania gazem które przy obecnych cenach węgla jest zwyczajnie tańsze, ze nie wspomnę o braku zadymienia.
  1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach