Miasto

Wykład: Myśleniczanie na frontach i cmentarzach pierwszowojennych

Wykład: Myśleniczanie na frontach i cmentarzach pierwszowojennych

W Domu Katolickim swoją prelekcję wygłosił Marek Stoszek. Wystąpienie Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego (Oddział Myślenice) składało się z trzech części, których wspólną osią była I wojna światowa

Na początku przedstawił rolę pierwszowojennych cmentarzy jako miejsca zbliżenia międzykulturowego. – Obok siebie leżą żołnierze różnych narodowości, często wrogich. To jeden aspekt zbliżenia międzykulturowego. Drugim jest pamięć Polaków. Chociaż byli pod władzą zaborców, pamiętają i dbają o te mogiły. Do dziś cmentarze odwiedzają nie tylko historycy, ale także bliscy poległych żołnierzy. To trzecie pole współpracy między kulturami – tłumaczył Marek Stoszek.

Druga część wykładu została poświęcona tzw. Cudowi nad Rabą. Do wydarzenia doszło prawdopodobnie 4 grudnia 1914. Rosjanie, po potyczce z Austriakami, doszli do granic Myślenic (zatrzymali się na dzisiejszym Dolnym Przedmieściu). Według legendy, wśród chmur miała wówczas pojawić się świetlista Kobieta (utożsamiana z Matką Bożą) z Dzieckiem na ręku, która nakryła miasto płaszczem. Rosjanie wycofali się. – O Cudzie nad Rabą mówi się, jak o legendzie, jednak fakt pojawienia się owej postaci potwierdzają w swoich relacjach jeńcy rosyjscy zgromadzeniu wówczas na myślenickim Rynku. Wydarzenie opisano także w gazetach frontowych – wyjaśniał Marek Stoszek.

Podsumowaniem spotkania była wzmianka o myśleniczanach uczestniczących w I wojnie. Prelegent przedstawił miejsca ich walk i cmentarze, na których spoczywają. Ta część wykładu zrodziła pytania m.in. o sposoby ustalania losów swoich przodków poległych w trakcie wojny i konieczności restaurowania nagrobków z czasów I wojny światowej.

Następne spotkanie zaplanowane jest na 19 grudnia z dr Jerzym Targalskim nt. „Zagrożenie rosyjskie dla Polski w zdestabilizowanej Europie. Czy uda się wymienić sowieckie elity w Polsce”.

Komentarze

Zobacz więcej