Okolice

Harbutowice: Spotkania opłatkowe sąsiadów

Harbutowice: Spotkania opłatkowe sąsiadów

Duże tempo wydarzeń i dużo ludzi - tak pokrótce można by scharakteryzować spotkanie opłatkowe w Harbutowicach, gdzie jedna atrakcja następowała zaraz po poprzedniej, a humory dopisywały uczestnikom opłatka w strażnicy OSP

Po jasełkach było święcenie opłatków, okraszone żartami ks. proboszcza Janusza Stopiaka, składanie sobie nawzajem życzeń, łamanie się opłatkiem, zasiadanie do stołu na wyborny poczęstunek, przygotowany przez gospodynie z „Cisa”, dowodzone przez Krystynę Gielatę.

Ledwie ludzie siedli do stołu a podający zaczęli krążyć z talerzami, na salę wkroczyli kolędnicy z paradną, kręconą gwiazdą i zaczęli wyśpiewywać góralskie kolędy i pastorałki. Były to oczywiście dzieci ze Świetlicy Środowiskowej ze swoją wychowawczynią Małgorzatą Pająk, zaprawione już w niejednym występie przed harbutowską publicznością.

To na obiad, a na smakowity deser, właśnie na poziomie podawanych gorących napojów, ciast i deserów, wystąpili następni kolędnicy, tym razem herody, z widowiskiem kolędniczym. W stroje śmierci, diabłów i aniołów wcielili się członkowie zaprzyjaźnionego Zespołu Śpiewaczego Malwa z Gorzowa, działającego pod skrzydłami Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Kto z członków zespołu nie przebierał się w stroje charakterystyczne, ten śpiewał w strojach regionalnych. Jak malwy rozkwitły w strażnicy barwne, bogate stroje krakowskie i podczas przedstawienia, i - przemieszane z kwiecistymi sukienkami gospodyń ze stowarzyszenia Cis - w czasie tańców na zakończenie tego opłatka. Do tańców zachęcał swoim graniem zespół Sanguszka. Zespół grał też kolędy i melodie biesiadne w tzw. międzyczasie, choć trudno powiedzieć, kiedy znalazł się czas na ten międzyczas.

Był też konkurs z nagrodami na najsmaczniejsze ciasto domowe i najlepsze przetwory. Harbutowskie specjalistki i specjaliści od domowych frykasów dopisali i było co degustować po zakończeniu konkursu. Serca wszystkich, tak jurorów, jak i uczestników, jednogłośnie podbiło ciasto z suszonymi śliwkami Janiny Latoń i nalewka pigwowa z pomarańczową nutą Józefa Gielaty. Laureaci pierwszych miejsc wygrali miksery wielofunkcyjne. II miejsce w swoich kategoriach zdobyły i po żelazku wygrały Marta Kawczak i Bożena Kois, a III miejsce i patelnię tefal - Danuta Boczkaja i Marta Golonka.

awz

Komentarze

Zobacz więcej