UWAGA NA SMOG: Małopolska ogłasza alarm. W myślenickim wysoki poziom stężenia

Jak się okazuje smog to nie tylko problem stolicy Małopolski. Normy stężenia szkodliwych pyłów dotyczą nie tylko Krakowa, ale i sąsiednich powiatów

Wczoraj Małopolski Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził III - najwyższy stopień alarmowy ze względu na smog. Poziom zanieczyszczeń powietrza kilkukrtonie przekraczał dopuszczalne normy.

Najwyższy - czerwony alarm smogowy ma potrwać do piątku. W tym czasie władze miasta przeprowadzać będą bardziej wzmożone kontrole. Wojewoda Małopolski i prezydent Krakowa apelują o przerwanie palenia w kominkach i stosowania paliw o niskiej jakości, a do największych zakładów o ograniczenie produkcji.

Jak się okazuje smog to nie tylko problem stolicy Małopolski. Normy stężenia szkodliwych pyłów dotyczą nie tylko Krakowa, ale i sąsiednich powiatów. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie - w powiecie myślenickim poziom stężeń zanieczyszczeń powietrza pyłem PM10 jest oznaczony jako "wysoki" (grafika na górze).

Natomiast na wojewódzkiej stronie powietrze.malopolska.pl dla Myślenic uznawana jest jako dobra, jednak w godzinach porannych od 6 do 12 oraz w ciągu dnia w godz. 12-18 jako niekorzystna. Prognoza na czwartek 2 lutego w tych samych godzinach określana jest jako "umiarkowana"a w piątek 3 lutego ponownie jako niekorzystna (szczegóły na grafice).

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 01.02.2017 - 16:34
  Wie ktoś z jakich danych korzysta portal powietrze.malopolska.pl ??
  Mamy w myślenicach stacje do takich pomiarów ??
  12 4 Cytuj Zgłoś
 • 01.02.2017 - 18:39
  Ale po co? To ostatnio najmodniejsze słowo, smog. Jest napisane że jest, to jest.
  Był rok temu, dwa, pięć.....może wtedy lobby "piecowe" było słabsze.
  Kazdy rok przynosi nowe modne słowa.
  20 18 Cytuj Zgłoś
 • Def Ibrylator 02.02.2017 - 9:33
  cygnus napisał/a:
  Ale po co? To ostatnio najmodniejsze słowo, smog. Jest napisane że jest, to jest.
  Był rok temu, dwa, pięć.....może wtedy lobby "piecowe" było słabsze.
  Kazdy rok przynosi nowe modne słowa.
  Boli Cię, że ludzie chcą coś w końcu zrobić ? Że chcą dożyć skromnej 80 a nie w wieku 40-50 lat umrzeć na raka ?
  20 9 Cytuj Zgłoś
 • 02.02.2017 - 9:54
  Boli mnie, że tacy jak Ty nie widzą drugiego dna.
  Jesteś tak naiwny i myślisz, że rak=smog? Czytałeś skład chleba, wędlin, lekarstw itp....itd...może jeździsz dieslem.
  Powiedz tym emerytom żeby żyli skromniej i odłożyli na nowoczesne piece i całą instalacje, ale daj im gwarancje, że UE nie przygotuje stosownych przepisów żeby zablokować nam możliwość korzystania z paliw kopalnych.
  11 16 Cytuj Zgłoś
 • Robert 03.02.2017 - 0:41
  Cygnus, w którym chlebie można znaleźć benzopiren?
  8 4 Cytuj Zgłoś
 • 03.02.2017 - 10:16
  W tym od sąsiadki.
  Zastanówcie się ile szkodliwej chemii wchłaniacie z pożywieniem ktoś coś z tym robi, trąbią o tym na każdym portalu, radiu, tv?
  Swoimi postami chciałem zwrócić uwagę na pewien "trend" medialny.

  Może trzeba trochę pomyśleć, dlaczego co jakiś czas zalewają nas te tematy numer jeden.
  7 6 Cytuj Zgłoś
 • Artur 04.02.2017 - 11:01
  kibic111 napisał/a:
  Wie ktoś z jakich danych korzysta portal powietrze.malopolska.pl ??
  Mamy w myślenicach stacje do takich pomiarów ??
  Aplikacja od Inspektoratu Ochrony Środowiska na Androida, zawsze jak jestem w Myślenicach podłącza się pod najbliższą oficjalną stację w... Skawinie :)
  Też jestem ciekaw czy mamy stację pomiaru gdzieś w Mc

  Smog to nie tyle trend medialny, co wzrost świadomości społecznej, trochę jak z produktami spożywczymi. Fakt był wcześniej i szkodził ludziom to jest pretekst żeby z tym nic nie robić?
  Z tonu Twoich wypowiedzi Cygnus wnioskuję, że każdy temat nr. 1 w mediach uważasz za zastępczy, a może po prostu dawno nie było okresu (zwłaszcza od czasu prowadzenia pomiarów) kiedy to powietrze było w fatalnym stanie w wielu miastach przez 7 dni?
  5 3 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 07.02.2017 - 23:18
  Oczywiście że ze smogiem trzeba cos robic, aale nie ma przypadkow - to jak sie dzis walczy ze smogiem swiadczy o tym ze w pierwszej kolejnosci chodzi tu o biznes a nie nasze zdrowie.
  Dlaczego jakis czas temu zakazano termometrow rtęciowych, a nie zakazano duzo bardziej groźnych świetlówek kompaktowych, które zawieraja bardziej niebezpieczną postać rtęci? Powód ten sam - kasa!
  1 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 07.02.2017 - 23:34
  a jak boicie się raka to najpierw zacznijcie od wlasnego domu i przestancie w nim używać cukru. Poczytajcie sobie o wykrywaniu miejsca gdzie jest nowotwor za pomoca badania PET. Efekt szybszy i tańszy.
  1 1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach