Kultura

Międzynarodowy Kongres Młodzieży odbędzie się w Myślenicach

Międzynarodowy Kongres Młodzieży odbędzie się w Myślenicach

Myślenice otrzymały prawo organizacji piątego Międzynarodowego Kongresu Młodzieży poświęconego tematyce kultury ludowej i tradycji. Młodzi ludzie z całego świata w lipcu będą rozmawiać na tematy związane z ochroną i zachowaniem niematerialnego dziedzictwa kultury


IOV World Youth Congress (Międzynarodowy Kongres Młodzieży) został zainicjowany pięć lat temu przez młodych ludzi zrzeszonych w jednej z największych międzynarodowych organizacji zajmujących się tematyką związaną z folklorem. International Organization of Folk Art (Międzynarodowa Organizacja Sztuki Ludowej) została założona w 1980 roku w Wiedniu. Obecnie jest oficjalną konsultacyjną jednostką NGO afiliowaną przy UNESCO. Od 1989 roku działa Polska Sekcja International Organization of Folk Art z siedzibą w Lublinie.

- Poprzednie kongresy odbywały się m.in. w Brazylii, Szwecji czy Chinach teraz przyszedł czas na Polskę. Ciesze się, że to właśnie w Myśleniach, w Małopolsce będziemy gościć młodych pasjonatów kultury. Myślenice są bowiem doskonałym miejscem, a Małopolska bogatym i barwnym regionem – mówi Piotr Szewczyk, który kieruje pracami organizacyjnymi kongresu.

O czym będą rozmawiać?

O czym dokładnie będą rozmawiać uczestnicy i kto może wziąć udział w kongresie? Głównym tematem trwającego 6 dni spotkania jest: Folk Fusion. Niematerialne dziedzictwo i inspiracje folklorem. Jak przekonują organizatorzy, to bardzo szerokie zagadnienie i celowo sprofilowane na pewnego rodzaju kontrasty. Dr Joanna Dziadowiec, koordynator naukowa kongresu wyjaśnia, że podczas warsztatów i sesji popularnonaukowych uczestnicy będą rozmawiać o tym jaką rolę w codziennym życiu młodych ludzi odgrywa folklor, jak się zmienia, przetwarza. W jaki sposób inspiruje sztukę, biznes. W jaki sposób można czerpać z niematerialnego dziedzictwa inspiracje, gdzie jej szukać.

- Dyskusja ma doprowadzić do sformułowania ogólnych tez, które mogą wyznaczać to w jaki sposób powinniśmy rozmawiać o tradycji tak by nie była pojmowana jedynie jako relikt przeszłości ale w myśl tzw. nowej filozofii dziedzictwa, którą promuje UNESCO była nieodłączną częścią teraźniejszości. W świecie pełnym podziałów, takie podejście może stanowić wspólną nić międzykulturowego porozumienia dla młodych ludzi z całego świata – kontynuuje dr Joanna Dziadowiec, opiekuna naukowa kongresu.

Kongres rozpocznie się 12, a zakończy 17 lipca. Udział w spotkaniu młodzieży może wziąć praktycznie każdy, kto ma nie mniej niż 18 lat i nie więcej niż 35 i oczywiście interesuje się folklorem. Lista otwarta jest także na uczestników z Polski. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo wyboru. Limit uczestników to 75 osób. W chwili obecnej nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całego świata.

- Ważne, choć nie obowiązkowe jest przygotowanie prezentacji, referatu związanych z tematem głównym kongresu. Chcemy bowiem usłyszeć głos młodych ludzi. Ich zdanie na temat niematerialnego dziedzictwa. Będziemy dbać o wysoki poziom tych wystąpień, ale dajemy szanse każdemu – przekonuje Piotr Szewczyk.

Dla zakwalifikowanych uczestników udział w kongresie jest bezpłatny (zakwaterowanie, wyżywienie, materiały, itp.). Koszty, które uczestnicy ponoszą we własnym zakresie, to m.in. kwestie transportu, ubezpieczenia, vis, itp. Termin zgłoszeń upływa 10 maja 2017 roku.

 

Komentarze (1)

Zobacz więcej