Speed-ball: Czołowi reprezentanci tej dyscypliny z Egiptu odwiedzili Dobczyce [WIDEO]


Ośmiu czołowych zawodników speed-ball z Egiptu przyjechało do Dobczyc na spotkanie z sekcją Speed-Ball Dobczyce. - Cieszę się, że speed-ball w Polsce tak prężnie się rozwija i możemy dzielić się swoimi doświadczeniami z młodzieżą z Polski - mówił trener Mohamed Amin

Goście z Egiptu to kadra z klubu Heliopolis Sporting w Kairze, jednego z największych klubów sportowych w Egipcie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Speed-Ball Polska oraz Stowarzyszenia Sportownia, organizacji która koordynuje rozwój speed-balla w powiecie myślenickim.

Delegatów przywitał burmistrz Paweł Machnicki. W części oficjalnej rozmawiano o planach rozwijania speed-balla w Dobczycach, o postępach młodzieży i mistrzostwach polski, które odbędą się we wrześniu w Krakowie. Wśród gości spotkania był także Przemysław Wolan, człowiek którzy zapoczątkował speed-ball w Polsce. W swojej wypowiedzi przestawił plany scalenia sekcji trenujących w różnych regionach w Polsce i zawiązania federacji w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Sportownia.

- Speed-ball narodził się w Egipcie i stamtąd pochodzą najlepsi zawodnicy, którzy zdobywają podium na mistrzostwach świata. Poszukujemy możliwości współpracy międzynarodowej, bo to pozwala naszej młodzieży trenować z najlepszymi zawodnikami na świecie - podkreślał trener sekcji -Zbigniew Bizoń.

W samo południe mieszkańcy Dobczyc byli świadkami popisowego pokazu w wykonaniu mistrzów z Egiptu. Jak relacjonowała podczas gry Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia, speed ball narodził się w latach osiemdziesiąt w Egipcie. Początkowo był to trening rozwojowy dla tenisistów. Z czasem przerodził się w odrębną dyscyplinę sportową, wymagającą ogromnego refleksu. Najlepsi zawodnicy potrafią wykonać ponad 600 uderzeń w 4 minuty.
Młodzi speed-balliści z Dobczyc wzięli udział w ćwiczeniach z zawodnikami z Egiptu pod instruktażem Pana Mohameda Amina - trenera i selekcjonera klubu Heliopolis.

- Cieszę się, że speed-ball w Polsce tak prężnie się rozwija. Jest mi miło, że ja i moi zawodnicy możemy dzielić się doświadczeniami z młodzieżą z Polski. Dobczyce to bardzo ładne miasteczko i dziękuję Stowarzyszeniu Sportownia i władzom miasta za miłe przyjęcie. – mówił trener Mohamed Amin.

Na zakończenie wizyty Przemysław Wolan - Prezes Speed-ball Polska wręczył na ręce burmistrza Pawła Machnickiego wyróżnienie dla Gminy i Miasta Dobczyce jako miejsca przyjaznego innowacjom w sporcie.

- Cztery lata temu wróciłem do Polski z Egiptu z marzeniem, aby w Polsce zasiać pasję do speed-balla. Cztery lata temu nie było nic, nie było nikogo oprócz mnie kto by grał w speed-ball. Dziś mamy liderów w każdym polskim województwie. Pomagamy, ale nie możemy być wszędzie. Są miejsca takie jak Dobczyce, w których samorząd wspiera naszych ludzi w rozwijaniu speed-balla. Dla nas taka pomoc jest bezcenna, bo dzięki niej jesteśmy w stanie kształcić młodzież i szukać talentów sportowych - powiedział Przemysław Wolan.

Speed-ball to sport z wykorzystaniem piłki i rakietek. Jego historia sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy to nowatorska metoda treningu tenisistów przerodziła się w samodzielny sport. Do Polski speed-ball zawitał w 2014 roku i w przeciągu kilku lat istnienia rozpowszechnił się na cały kraj.

 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • 25.08.2017 - 21:35
    Normalnie cud że ich gościnnie przyjęto i nie było incydentów. Przy ostatniej retoryce PIS, telewizji i poglądach naszych "patryjotów - śmierć wrogom ojczyzny" jak przyjechali z muzułmańskiego Egiptu to napewno muszą być terroryści albo przynajmniej uchodźcy i trzeba by im "kibice pokazali kto tu rządzi".

    Cała wydarzenie na PLUS. Dobrze że takie coś jest organizowane, tak samo jak międzynarodowe spotkania z folklorem. Życzliwość i gościnność to dobre wizytówki Polski i Polaków.
    4 5 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach