Dożynki Powiatu Myślenickiego 2017: Pierwsze miejsce dla wieńca Zespołu „Cyrniawa” z Krzeczowa

Wieniec w kształcie orła wykonany przez Zespół Regionalny „Cyrniawa” z Krzeczowa otrzymał pierwsza nagrodę podczas XIX Dożynek Powiatu Myślenickiego, które odbyły się w Dobczycach

Jedenaście grup dożynkowych z dziewięciu gmin powiatu myślenickiego, przyniosło do kościoła okazałe wieńce, uplecione z najdorodniejszych zbóż, ziół i kwiatów, jako dziękczynienie za zebrane tego roku plony.

W trakcie mszy ojciec Szymon Mateusz Warciak z Opactwa O.O. Cystersów ze Szczyrzyca  zwrócił uwagę, jak ważny na naszych stołach jest chleb, który jest efektem ciężkiej pracy rolnika, i który w polskiej tradycji darzony jest wielkim szacunkiem.

Zaraz po mszy, barwny korowód dożynkowy marszowym krokiem, prowadzony przez Orkiestrę Dętą „Dobczyce” pod kierunkiem kapelmistrza Józefa Manieckiego, przeszedł ulicami miasta na błonia przy Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach.

Tam, po odegraniu hejnału miasta przez członków Orkiestry, gospodarze Paweł Machnicki – burmistrz gminy Dobczyce oraz Józef Tomal – starosta powiatu myślenickiego, powitali gości i oficjalnie otworzyli dożynki.

W konkursie na wieniec dożynkowy, jury pod kierownictwem radnej Zofii Góralik - przewodniczącej Komisji Rolnictwa, Promocji i Rozwoju Powiatu Myślenickiego pierwsze miejsce przyznało wieńcowi, przedstawiającemu orła, wykonanemu przez Zespół Regionalny „Cyrniawa” z Krzeczowa.

Jury, oceniając wieńce, wzięło pod uwagę takie kryteria jak: zgodność z tradycją regionu, kształt wieńca, sposób zdobienia, użycie tradycyjnych materiałów i ogólny wyraz artystyczny. Osiem pozostałych wieńców otrzymało wyróżnienia.

Nagrody w łącznej wysokości 7 200 zł zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Dwa wieńce, które były prezentowane poza konkursem, panie z Koła Gospodyń Górne Przedmieście przekazały staroście Józefowi Tomalowi a panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” z Krzyszkowic burmistrzowi Pawłowi Machnickiemu. Paniom z KGW z Górnego Przedmieścia z Myślenic specjalną nagrodę za podtrzymywanie tradycji, wręczył Stanisław Bisztyga, wiceprezes zarządu MARR.

Dożynki były również okazją do wręczenia nagród pieniężnych dla wiodących rolników z terenu Powiatu Myślenickiego. Otrzymali je Mieczysław Siatka z Kornatki, Antoni Biela, Marek Bobeł „Pasieka Szwagrów” oraz Kinga i Bogdan Gucie z miejscowości Dąbie. Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, Grażyna Pitala przedstawiła osiągnięcia nagrodzonych rolników.

Rzeźba Kliszczaków została przekazana Gminie Raciechowice, która w 2018r. będzie gospodarzem dożynek powiatowych. W imieniu wójta, odebrał ją Wojciech Grela – sekretarz Gminy Raciechowice. Po zakończeniu części oficjalnej, do późnego wieczora bawił mieszkańców zespół muzyczny „TWO WAY”.

Czytaj także

Komentarze

 • 30.08.2017 - 21:23
  droga redakcjo
  cyrniawa jest z Krzeczowa a nie z Krzczonowa
  10 Cytuj Zgłoś
 • Mietek 31.08.2017 - 6:45
  azxc napisał/a:
  droga redakcjo
  cyrniawa jest z Krzeczowa a nie z Krzczonowa
  Faktycznie....Ale Jaja
  5 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach