Zgnilec amerykański atakuje pszczoły na terenie powiatu myślenickiego

Głogoczów, Krzyszkowice, Zawada, Borzęta, Droginia, Łęki, Trzemeśnia, Poręba, Pcim, Stróża, Trzebunia, Jasienica, Rudnik, Bęczarka - to miejscowości w których obowiązuje obszar zapowietrzony

Powiatowy lekarz weterynarii w Myślenicach wydał rozporządzenie dotyczące walki ze zgnilcem amerykańskim - zaraźliwą chorobą bakteryjną na którą umierają pszczoły.

Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Myślenicach w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu myślenickiego wyznacza obszar zapowietrzony, który obejmuje Głogoczów, Krzyszkowice, Zawada, Borzęta, Droginia,Łęki, Trzemeśnia, Poręba, Pcim, Stróża, Trzebunia, Jasienica, Rudnik i Bęczarkę (sprawdź szczegółowe granice obszaru zapowietrzonego).

Znajdą się w nim tablice ostrzegawcze z napisem "Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony". Na tym terenie wyznaczeni lekarze weterynarii będą wykonywać przegląd pasiek. Natomiast hodowcy są zobowiązani do niezwłocznego zgłaszania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Myślenicach przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański.

Na wskazanym obszarze obowiązuje zakaz przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece oraz organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Obowiązki i ograniczenia obowiązują wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego do czasu uchylenia rozporządzenia. Pszczela choroba nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 20.10.2017 - 11:47
  Najpierw kury, potem zdychały MASOWO króliki, teraz pszczoły- co dalej?
  30 7 Cytuj Zgłoś
 • Szczadoniecki 20.10.2017 - 16:21
  Aaaaa39 napisał/a:
  Najpierw kury, potem zdychały MASOWO króliki, teraz pszczoły- co dalej?
  Opozycja
  39 17 Cytuj Zgłoś
 • 21.10.2017 - 10:05
  kuna wczoroj mi kot zdechl przyczyna padalec pospolitus jajca miol takie jak mago i papaja razem wziete znaczy sie konic jest blisko biado powiadom wom
  6 29 Cytuj Zgłoś
 • 04.11.2017 - 16:33
  Zwłaszcza, że ta choroba pszczół nasila się ( jeśli jest) w drugiej połowie lata...a tu baaa nasz powiat atakuje w zimie praktycznie...chyba specyficzny zgnilec myślenicki.
  1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach