Głogoczów: Wystawa haftu krzyżykowego

Obrazy igłą malowane - tak chyba najkrócej można opisać wystawę, jaka zagościła w „Galerii Dzwonnica” w Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie

Zaprezentowano ponad 20 prac – obrazów wykonanych techniką haftu krzyżykowego przez Irenę Feret, pasjonatkę tej techniki zdobień. Każdy z nas kiedyś spotkał się zapewne z kanwami i mulinami, pewnie wielu osobom kojarzy się to z supełkami, dziurkami i zaplątanym kłębkiem kolorowych nitek. Te problemy nie są też obce Pani Irenie, ale ona już wie, że lata cierpliwej pracy i miłość do haftu pokonują każde słabości.

W młodości haft był dla niej sposobem na oderwanie się od natłoku emocji, jakie towarzyszyły jej pracy w domu dziecka. Obecnie, już na emeryturze, to ciekawy „czaso-wypełniacz” i sposób na wyciszenie i odpoczynek. Radość towarzyszy jej od „pierwszej pętelki”, ale jej kulminacja to odcięcie ostatniej nitki i możliwość obserwowania dzieła przeplatających się kolorów. Duma przepełnia ją, gdy podczas imprez rodzinnych każdy chce zaglądnąć do jej szuflady pełnej skarbów i słyszy „co też ciocia Irena tym razem igłą namalowała?”.

Pani Irena udowadnia, że pasje – bez znaczenia, czy to jest majsterkowanie, czy właśnie haftowanie – wnoszą pozytywne emocje w nasze życie. Radzi: „Na poszukiwanie pasji nigdy nie jest za późno, nie muszą być one kosztowne – wystarczy rozglądnąć się naokoło. Może zechcemy zbierać zioła na łące i robić z nich maceraty? A może przyjdziemy do biblioteki i poszukamy przygody na regale z książkami? A może zaglądniemy do miejscowego domu kultury i poszukamy informacji o ciekawych imprezach dostępnych bezpłatnie? To się dzieje wokół nas, wystarczy tylko szeroko otworzyć oczy i dać się ponieść dobrym emocjom.”

Małgorzata Jończyk

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach