WYBORY SAMORZĄDOWE 2018: Wyniki dostępne na bieżąco w internecie?

Krajowe Biuro Wyborcze chce, by wyniki wyborów samorządowych w 2018 roku były na bieżąco podawane na stronie internetowej, a wyniki były znane nad ranem kolejnego dnia – zapowiada Szef KBW Beata Tokaj

Beata Tokaj podkreśla, że tempo podawania tych wyników zależeć będzie od pracy obwodowych komisji wyborczych – tego jak szybko policzą one głosy i czy nie popełnią błędów w protokołach. Wyjaśnia, że protokoły komisji będą przekazywane do komisarzy wyborczych i dopiero po weryfikacji przez nich będą mogły trafić na stronę internetową. - Jest możliwe, by nad ranem były znane wyniki wyborów – przyznała minister Tokaj - czytamy na stronie PKW.

Szef Krajowego Biura Wyborczego zaznaczyła jednocześnie, że gdyby ustawodawca zamierzał wprowadzać zmiany w Kodeksie wyborczym przed wyborami samorządowymi, to dla KBW byłby to poważny problem. - Gdyby w tych wyborach miało nie być jednomandatowych okręgów wyborczych, musielibyśmy wtedy zmieniać cały system informatyczny – podkreśliła.

Beata Tokaj wyraziła ponadto opinię, że do końca roku Państwowa Komisja Wyborcza powinna podjąć decyzję, jak będzie wyglądać karta do głosowania w wyborach samorządowych. Przypomniała, że zdecydowana większość uczestników konsultacji, prowadzonych przez PKW i KBW, opowiedziała się za kartą w postaci broszury A4. Zwracała również uwagę, że jeśli PKW zdecyduje się na „książeczkę”, to zgodnie z Kodeksem wyborczym będzie to karta z instrukcją głosowania na pierwszej stronie, spisem treści na drugiej i listami komitetów wyborczych od trzeciej strony takiej karty.

Minister Tokaj przypomniała ponadto, że postulowane przez część środowisk przezroczyste urny wyborcze są używane już w głosowaniach od 1 lipca 2016 roku.

 

Czy Wybory Samorządowe 2018 powinny odbyć się 11 listopada - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości?

 Termin 11 listopada to data związana z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2018 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę tego wydarzenia. Czy święto narodowe powinno łączyć się z wyborami samorządowymi?

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • 09.11.2017 - 15:14
    Wszystko powinno być internecie publikowane. Jawność życia publicznego to jest oczywiste prawo każdego obywatela. Obywatel powinien mieć możliwość nieskrępowanego sprawdzenia informacji na dowolny temat z funkcjonowania dowolnego podmiotu ze sfery publicznej.
    8 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach