Kultura

Historia zapisana z rozmów

Historia zapisana z rozmów

Były już legendy i podania, ginące zawody, zwyczaje, przyszła kolej na kapliczki i inne obiekty zabytkowe. To o nich została wydana kolejna książecka z serii „Rozmowa wnuka z dziadkiem”

Publikacja została stworzona z prac konkursowych, które nadesłali uczniowie z gmin Sułkowice i Myślenice. Na piątą edycję konkursu wpłynęło 70 prac ze szkół podstawowych i gimnazjów. Z klas podstawowych pierwsze miejsce zajął Maciej Kania z Zasani, drugie Aleksandra Jaśkowiec z Trzemeśni, a trzecie Kinga i Wiktor Jania z Poręby. Jeśli chodzi o poziom gimnazjalny, to Julia Bochenek zajęła pierwsze miejsce, drugie Gabriela Gielata, a trzecie Natalia Chrzanowska – wszystkie z gimnazjum w Sułkowicach, działające pod opieką Marty Przęczek. Wyróżnienie otrzymał natomiast Adam Lempart z Harbutowic.

Jako że tematem przewodnim wydawnictwa były kapliczki – nie mogło zabraknąć ich największego miłośnika i pasjonata – znanego już chyba w całej Małopolsce, autora publikacji o kapliczkach powiatu myślenickiego Stanisława Szczepana Cichonia, dzięki któremu odrestaurowano kilkadziesiąt kapliczek. Wygłosił prelekcję, dzieląc się swoją wiedzą na ich temat. Mówił m.in. o tym, dlaczego stoją one najczęściej na rozstajach dróg – otóż wierzono, że właśnie na skrzyżowaniach są złe moce, a kapliczki miały je odgonić.
Tradycja w obiektywie

Podczas spotkania wręczone zostały także nagrody w konkursie fotograficznym „Tradycja w obiektywie”, którego celem było zobrazowanie konkretnych obrzędów, tradycji i innych elementów charakterystycznych dla obu Gmin. Pierwsze miejsce zajął Marian Leśniak z Krzywaczki (uprawa roli, miodobranie), drugie Anna Nowak z Bęczarki (pasieka), a trzecie Ewelina Bielska z Zasani (KGW Nasza Zasań). Zwycięzca podkreślił, że wygrane zdjęcia zrobił już bardzo dawno temu, a aktualnie ciężko jest spotkać takie widoki.

Komentarze

Zobacz więcej