Krzywaczka: Anna Biedka, Maria Bartosz i Natalia Łabuz to 19-latki, które wstąpiły do OSP

fot. Paweł Mirek

Jednostka OSP w Krzywaczce wzbogaciła się o trzy strażaczki – z pełnym przygotowaniem bojowym i przeszkoleniem. Druhny mają po 19 lat i jak mówią chcą pomagać innym

Mieszkają w Krzywaczce. Koleżanki z gimnazjum: Anna Biedka, Maria Bartosz i Natalia Łabuz. To 19-letnie dziewczyny, które poczuły mocne powołanie do tego, żeby pomagać innym. Odważyły się wziąć udział w kursach prowadzonych przez PSP w Myślenicach dla nowych potencjalnych strażaków – ochotników. Spodobało się im, jak koledzy strażacy ratują innych, „pozazdrościły” im i postanowiły pójść w ich ślady. Miały poczucie, że są potrzebne. I okazało się, że nadają się do tej roli równie wyśmienicie, jak płeć męska. Pewne, spokojne, opanowane.  

Komora dymowa

Na początek musiały przejść najtrudniejszy egzamin, zadymioną komorę w Krakowie. To zadanie decydowało o tym, czy nadają się na funkcję strażaka i kwalifikowało je do egzaminów pisemnych. Świetnie sobie poradziły.

- Trzeba mieć zdrowie, żeby wejść w tę komorę. Jeden drugiemu musi pomóc. Musimy mieć w głowie myśl, że skoro weszliśmy, to musimy i wyjść. Idziemy pomóc komuś, ale dbamy również o swoje bezpieczeństwo. Nie robimy nic, czego dowódca nam nie każe. Zawodowi strażacy z PSP uczyli nas pierwszej pomocy, praktyki, ale też teorii. Dopiero po komorze dymowej, mieliśmy pisemny test. Wszyscy go zdali  - opowiada Maria Bartosz.

Teraz są pełnoprawnymi strażaczkami. Mają prawo do wyjazdów, a po trzech latach prawo do egzaminu na dowódcę. Zaliczyły kurs I i II stopnia oraz techniczny.

Pierwsza akcja za nimi

- Byłam już na jednej akcji. To było potrącenie kilku dzików na drodze krajowej nr 52 w Głogoczowie - dodaje Maria Bartosz. Strażacy zostali delegowani do zabezpieczenia wypadku do momentu pojawienia się PSP i myśliwych, którzy musieli odstrzelić zwierzęta. Dziewczyny kierowały ruchem na drodze oraz sprawdzały czy ktoś nie został ranny.

Joanna Gatlik-Kopciuch

Czytaj także

Komentarze

 • 28.12.2017 - 15:50
  Czym tu sie chwalic? W większości jednostek OSP są kobiety (przeszkolone)
  23 17 Cytuj Zgłoś
 • 28.12.2017 - 19:30
  Konkretnie ?
  5 6 Cytuj Zgłoś
 • 28.12.2017 - 21:08
  ale jaja
  11 9 Cytuj Zgłoś
 • 30.12.2017 - 17:53
  i czym tu sie chwalic ze jakies gowniary poszly na strazaka promowac sie chca w mediach
  9 13 Cytuj Zgłoś
 • Samanta Rigerr 31.12.2017 - 15:49
  Brawo dziewczyny
  8 5 Cytuj Zgłoś
 • ania 02.01.2018 - 16:42
  candy napisał/a:
  i czym tu sie chwalic ze jakies gowniary poszly na strazaka promowac sie chca w mediach
  Jesteś głupia. Obyś kiedyś nie musiała prosić tych "gowniar" o pomoc.
  5 1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach