60.000 zł dla ochotników z terenu powiatu

Po raz kolejny Powiat Myślenicki wsparł Ochotnicze Straże Pożarne ze swojego terenu

Jak podkreślał Starosta Józef Tomal, kierowany przez niego powiat jest jedynym powiatem w Małopolsce, który systematycznie dotuje OSP. Corocznie 12 jednostek otrzymuje wsparcie w wysokości po 5.000 zł. Obecny przy podpisaniu umów Wicestarosta Tomasz Suś podziękował Radzie Powiatu za podjęcie stosownej uchwały budżetowej, która pozwala na wypłacanie dotacji dla strażaków ochotników.

Wicestarosta Tomasz Suś: Mam nadzieję, że za rok Starosta Tomal również będzie mógł wręczyć strażakom podpisane umowy na kwotę, być może, nawet wyższą niż 5000 zł. Widzimy potrzebę dotowania OSP i nie jest tajemnicą, że zastanawiamy się, jak zwiększyć tę pomoc w kolejnych latach.

Starosta Tomal opowiedział jak to się stało, że od 2010 roku OSP dostają pieniądze od powiatu, pomimo, że jest to przede wszystkim zadanie gmin.

– Ten problem pierwszy zauważył Henryk Migacz, wieloletni radny Rady Powiatu. Zasugerował mi w czasie powodzi w 2010, że OSP tak dzielnie pomagają, że należy się im wsparcie. Oczywiście miał rację – potwierdził Starosta – Strażacy ochotnicy to nie raz pierwsi, którzy stają do walki z żywiołem. Nie można też zapominać, że to na każdej wsi i w każdym sołectwie ważna instytucja integrująca społeczeństwo. Jestem przekonany, że te pieniądze zostaną dobrze spożytkowane.

Głos zabrali również sami ochotnicy. Kazimierz Płatek Komendant Gminny OSP w Dobczycach pogratulował Staroście pomysłu, ale przede wszystkim jego konsekwentnej realizacji.

– To wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Za te pieniądze kupowany jest sprzęt ratujący ludzkie życie, zdrowie i dobytek. Tego nie da się przeliczać na złotówki. Dlatego dziękuję Staroście, że pomimo, że nie musi, to chce wspierać strażaków ochotników. – mówił Kazimierz Płatek.

Trzeba zaznaczyć, że nie jest to jedyna forma wsparcia dla strażaków, jaką realizuje powiat. Do strażnic kupowany jest chociażby sprzęt ratowniczy. Pomoc udzielana jest również Państwowej Straży Pożarnej czy działającej na terenie powiatu myślenickiego Myślenickiej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami – GPR Myślenice, która w ubiegłym roku otrzymała od powiatu busa.

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne. Dlatego inwestujemy zarówno w służby zawodowe, jak i stowarzyszenia i inicjatywy obywatelskie, które pomagają w jego zachowaniu.

W tym roku środki trafiły do OSP w: Nowej Wsi, Trzemeśni, Krzczonowie, Krzeczowie, Czechówce, Sułkowicach, Wiśniowej, Gruszowie, Pcimiu, Bulinie, Bysinie oraz Sierakowie.

Materiał powstał we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myślenicach

Powiązane tematy

Czytaj także