Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną: Kolorowy korowód przeszedł przez miasto

W ramach obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych ulicami miasta przeszedł kolorowy korowód pod hasłem "Godni by żyć", które nawiązywało do protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych

Obchody zorganizowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Myślenicach. Po mszy ulicami miasta przeszedł marsz pod hasłem „Godni by żyć”, które nawiązywało do protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Protest trwa w Sejmie od miesiąca, a rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych domagają się podniesienia renty socjalnej i wprowadzenia 500 złotych dopłaty dla osób, które przekroczą 18 lat.

Dzień Godności to okazja do uświadomienia mieszkańcom różnorodności i pokazanie możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną, jest również okazją do zwrócenia uwagi na bariery istniejące w społeczeństwie m.in. edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp. Uniemożliwiają one funkcjonowanie w miarę możliwości psychoruchowych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Celem obchodów jest wyrażenie sprzeciwu wobec łamania praw osób z niepełnosprawnościami. Organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne wyrażają tego dnia swoje zaangażowanie w walkę o takie same dostęp do wszystkich dóbr, z jakich korzystają obywatele, do edukacji, do rynku pracy i powszechnie oferowanych usług publicznych, o ich prawo do niezależnego, godnego życia oraz pełnego uczestnictwa w życiu publicznym.

- Nie potrzebujemy litości tylko akceptacji i tak samo jak nasze dzieci chcemy godnie żyć. Potrzebujemy równego dostępu do wszystkich przywilejów, które są powszechne dla osób zdrowych, abyśmy nie musieli wydzierać ich siłą - ze sceny mówił Paweł Karniowski z (PSONI) otwierając.

Myślenickie Koło Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest organizacją pozarządowa, która tworzą rodzice i opiekunowi osób niepełnosprawnych intelektualnie. Świadczona przez nas pomoc, rehabilitacja i edukacja są niezbędne dla naszych podopiecznych.

Prowadzi szereg placówek takich jak: Ośrodek Wczesnego Wspomagania dla dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do 7 roku życia, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy (OREW) dla podopiecznych od 3 do 25 roku życia, który umożliwia relację obowiązku szkolnego oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla dorosłych, którzy ukończyli 25 rok życia. Ponadto organizuje szereg imprez integracyjnych dla dzieci i rodziców takich jak Olimpiada Sportowa, Dzień Godności, Jasełka Bożonarodzeniowe, Dzień Babci i Dziecka oraz Dzień Rodziny, który jest jednocześnie dniem spotkania podopiecznych, wolontariuszy i osób wspierających stowarzyszenie itd. W chwili obecnej obejmujemy wsparciem ponad 250 osób: dzieci, młodzież i dorosłych z terenu Powiatu Myślenice i okolic.

Czytaj także

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 18.05.2018 - 6:56
  Pan Karniowski dobrze powiedział. A co poseł mówił na ten temat?
  9 8 Cytuj Zgłoś
 • 18.05.2018 - 7:27
  Dobrze że wczoraj na rynku nie widziałem żadnego sz'kod'nika lub innego zwolennika aborcji np z czarnego marszu śmierci , bo bym podszedł do takiego osobnika i kazałbym mu popatrzyć tym dzieciom prosto w oczy!

  GODNOŚĆ DLA KAŻDEGO NAWET DLA TEGO NIENARODZONEGO =O TO CZŁOWIEK!

  Każdy ma prawo do życia od poczęcia do naturanej śmierci nawet to chore dziecko u którego przed narodzinami stwierdzono jakąś chorobę!
  57 15 Cytuj Zgłoś
 • mirek@ 18.05.2018 - 7:54
  mysleniczaninzdziada napisał/a:
  Pan Karniowski dobrze powiedział. A co poseł mówił na ten temat?
  dobre pytanie - jako przedstawiciel rzadu pochodzacy z naszego regionu powinien zabrać głos w tej sprawie i jakos sie ustosunkowac... chyba nalezy sie tym ludzim slowo wyjasnienia
  12 6 Cytuj Zgłoś
 • 18.05.2018 - 15:39
  Obchód nawiązywał do protestu w sejmie dotyczącego podniesienia renty socjalnej, a ktoś na scenie mówi że nie potrzebują litości tylko równouprawnienia?
  Proponuję panu z PSONI nie iść w stronę równouprawnienia, bo aby było równouprawnienie, musieliby zabrać osobom niepełnosprawnym renty i zasiłki albo dać je wszystkim, a osoby ze znaczną niepełnosprawnością nie są w stanie konkurować na równych prawach z osobami pełnosprawnymi. Chyba że miał na myśli coś w stylu dajcie nam wszystkie możliwe przywileje, zostawcie nasze stare przywileje i zabierzcie obowiązki.
  W proszeniu o pomoc nie ma nic złego.

  Przy okazji zalecam w komentarzach porozmawiać na temat różnicy pomiędzy równością, a równouprawnieniem. Ponieważ znaczna liczba osób używa tych słów naprzemiennie, a to błąd!
  Równość jest przeciwieństwem równouprawnienia!
  Jeśli chcemy równouprawnienia, to wszyscy muszą mieć takie same prawa i obowiązki, jeśli natomiast chcemy równości, to musimy nadać dodatkowe przywileje jednym a odebrać drugim i tym samym sortować ludzi.
  Ja jestem zwolennikiem równouprawnienia, aby każdy miał tyle ile sobie wypracuje, na ile się nadaje, ile jest w danej dziedzinie warty.
  I jestem przeciwnikiem równości, bo było za komuny i jest teraz w Wenezueli i jak wszyscy widzimy, to nie działa.

  Co do samej pomocy niepełnosprawnym, z całą pewnością należy im pomagać, jednak jestem również zwolennikiem obniżania danin niż podnoszenia ich aby z nich wypłacać zasiłki, wydaje mi się, że lepiej nie odbierać 500 zł niż zabrać 650 a oddać 500.
  Jednak brakuje mi wiedzy na temat zasiłków otrzymywanych przez osoby niepełnosprawne, mam w bliskiej rodzinie osobę niepełnosprawną, ma obecnie 23 lata i jest całkowicie niezdolna do samodzielnego życia w społeczeństwie, nie wiem jakie konkretnie zasiłki pobiera i w jakich wysokościach, ale utrzymują się z niego osoba niepełnosprawna, jej opiekun i starsza siostra (pełnosprawna, ale bezrobotna), żyją na takim przeciętnym poziomie w mieście, wynajmują mieszkanie z 2 pokojami, mają samochód o wartości może 50 tys zł, mają co jeść, jeżdżą na wycieczki. Więc nie jest źle.
  Chciałbym jednak porozmawiać z osobami, które dostają niższe zasiłki, bo nigdy nie miałem okazji z taką osobą porozmawiać, ciekawi mnie dlaczego jednej niepełnosprawnej osobie dają pieniądze na utrzymanie 3 osób, a drugiej nie dadzą nawet na minimum dla jednej.
  22 3 Cytuj Zgłoś
 • 18.05.2018 - 16:00
  mknp
  to co się dzieje w sejmie to jest sprawa polityczna , podżegana przez totalną opozycje. Totalna opozycjia która jeszcze nie tak dawno uczestniczyła w czarnych marszach śmierci , najpierw krzyczała o aborcji m.in. dzieci chorych na zespół downa a teraz odgrywa szopkę że chcą pomagać niepełnosprawnym. A gdzie byli przez te 8 lat które rządzili?! gdzie byli wtedy sz'kod'niki?!. Czy ktoś wspominał o niepełnosprawnych?!
  To co teraz pokazuje totalna opozycja ukazuje całą obrzydliwość tego protestu!
  43 17 Cytuj Zgłoś
 • 18.05.2018 - 22:35
  Dlaczego więc pani ochojska za rządów POpapranej władzy nie zrobiła nic dla poprawy życia niepełnosprawnych, kompletnie nic , chociaż mocno udzielała się humanitarnie na arenie międzynarodowej?!
  Dla mnie jest to kolejna POlityczna gra w celu robienia zawieruchy i destabilizacji sejmu.

  Sam fakt kto chce tam brużdzić m.in. bolek , petrus , welgus , totalni , mówi samo za siebie
  Zwykła obłuda!

  37 17 Cytuj Zgłoś
 • Szczadoniecki 21.05.2018 - 14:42
  prywatnie napisał/a:
  Ktoś niedyś powiedział, że PiS zniszczy ten kraj. Nie wierzyłem
  Noo, jest tak zniszczony, że zarówno mi jak i mojej rodzinie żyje się o klasę lepiej niż za czasów rzadzów złodziei i oszustów z PełO. Teraz mogę sobie spokojnie po robocie poleżeć do góry brzuchem i mieć wyj..ane na wszystkich rozdartych oszołomów. I to wszystko bez 500+ po które tak chętnie sięga kasta PełOwska...
  12 2 Cytuj Zgłoś
 • 21.05.2018 - 15:46
  Sradowazy napisał/a:
  Noo, jest tak zniszczony, że zarówno mi jak i mojej rodzinie żyje się o klasę lepiej niż za czasów rzadzów złodziei i oszustów z PełO. Teraz mogę sobie spokojnie po robocie poleżeć do góry brzuchem i mieć wyj..ane na wszystkich rozdartych oszołomów. I to wszystko bez 500+ po które tak chętnie sięga kasta PełOwska...
  Sradowazy dobrze prawisz , ja to samo staram się przekazać. Nie jestem wyborcom ani zwolennikiem PiSu ale to co robią dobrze dla ludzi i dla kraju to mówię o tym i ich chwalę. A to co mi się nie podoba to krytykuje to się nazywa opozycja. Wiem także co robiła i jak rządziła poprzednia władza , jak ludzie musieli harować po 300 godzin lub więcej , nie raz za jałmużnę stawkę np 4 zł na godzinę , dla dzieci i dla niepełnosprawnych też nic nie było , wiek emerytalny zwiększony , afera goniła aferę , patriotów traktowano pałami. Dużo by jeszcze można pisać o tych bandyckich rządach PełO-ZŁO z Przyklejonym Sojuszem Lewicy! Niestety są jeszcze tacy fanatycy jak np ''prywatnie'' czy ''pietras'' którzy choćby jak po łbie dostawali , choćby z polski już nic nie zostało oni i tak będą za jedyną słuszną partią jaką jest PełO - ZŁO!
  14 2 Cytuj Zgłoś
 • Szczadoniecki 21.05.2018 - 17:07
  Brawo! Dokładnie o to chodzi, o konstruktywną krytykę rządzących a nie o kociokwik jakiś grup nie wiadomo w jakim celu i dla kogo? Można się domyślać, że jak nie wiadomo o co chodzi, to rozchodzi się o pieniądze! Może utracili znaczną część z koryta albo nawet całe koryto? Nie wiem... I tak samo będę jechał po rządzących, kiedy to mnie zwykłego Kowalskiego zaczną gnębić. Wojenki "na górze" tych bogatych mam w du.ie!
  12 1 Cytuj Zgłoś
 • 21.05.2018 - 17:35
  Mamy dzisiaj obraz bolka który do protestujących w sejmie mówi żeby szukać pomocy u górników i organizować protesty a jak rządziła poprzednia władza PełO-ZŁO z lewakami pslami to nawoływał żeby rozganiać i pałować protestujących! I co to jest pytam się ?! A jest to nic innego jak fałsz i obłuda aby niszczyć innych!
  12 1 Cytuj Zgłoś
 • 21.05.2018 - 18:17
  Kaczyński i Macierewicz wydają się bać własnego cienia. Komedia to czy dramat? Mazowieckiego spotkałem na rynku w Poznaniu gdy już nie był premierem, szedł sam bez goryli. Rokita w Krakowie jako poseł też chodził sam. A tu ochrona posła Kaczynskiego (wtf?) kosztuje słono z naszych podatków, podobnie Macierewicza który żadnej funkcji w rządzie nie ma, a jeszcze wozi się i rozbija rządowe samochody (wtf?). Komentować to ciężko. Dla mnie to sekta o charakterze politycznym, izolująca się od ludzi i kumulująca teraz potężne majątki. A na pomoc niepełnosprawnym brak.

  http://m.interia.pl/serwis/forum/kosztowna-ochrona-macierewicza-czy-to-naprawde-konieczne-tematy,dId,3196076
  2 14 Cytuj Zgłoś
 • 21.05.2018 - 18:51
  prywatnie a kto krzyczał ''chciałem zabić Kaczyńskiego tylko za mało broni miałem'' już nie pamiętasz bestialskiego ataku z nienawiści i wściekłości na biuro poselskie PiS w Łodzi i morderstwa Marka Rosiaka oraz poważne uszkodzenie ciała drugiej osoby.

  Już teraz wiesz po co ta ochrona?! bo ma zapewnić ochronę przed takimi totalnymi oszołomami , świrami i fanatykami!

  I kto tu jest sektą! Czy ty nie widzisz czy udajesz jak się zachowują i zachowywali te oszołomy z totalnej opozycji te wszystkie Sz'kod'niki i UBywatele PRL z lemonem na czele! A co robili w sejmie to też nie widziałeś tego puczu! Jednym słowem banda ziejąca ogniem nienawiści!
  12 1 Cytuj Zgłoś
 • 21.05.2018 - 20:20
  Płacimy miliony na ochronę człowieka, który od zwykłego Kowalskiego niczym się nie odróżnia (http://mobile.natemat.pl/61977,tomasz-lis-pyta-o-ochrone-jaroslawa-kaczynskiego-pis-odpowiada-po-co-czemu-tak-drogo ). Ani to papież, ani święty, ani wybitnie zasłużony człowiek :-ppp

  A kto ochroni nas przed Kaczyńskim? Przecież to jest... https://m.youtube.com/watch?v=3PVBeKLEvtc
  1 11 Cytuj Zgłoś
 • 21.05.2018 - 21:15
  Ci o nienawiść innych skarżą, co nienawiść w każdym zdaniu mają. A Kaczyńskiego z Macierewiczem i "całom świtom" ludzie pogonią, jak dalej tak 'prawie sprawiedliwie' rządzić będą. Już niektórzy zaczynają uciekać przed ludem. Tyle w temacie. Wy partyjni szanujcie ludzi i ich przekonania i nie zapominajcie skąd wyszliście i dzięki komu.

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23427424,awantura-na-spotkaniu-z-morawieckim-w-gdansku-premier-opuscil.html
  1 10 Cytuj Zgłoś
 • 21.05.2018 - 21:47
  prywatnie widzisz ty już sam zauważasz co wyprawia ''totalna opozycja'' te same gęby sz'kod'dników przyklejeni jak rzep psiego ogona dzisiejszej władzy , jeżdżą za nimi i drą ryja! a dlaczego? odpowiedź jest prosta bo stracili władzę. Powtórzę to jeszcze raz: to co robi dzisiaj ta totalna opozycja to jest nic innego jak kwik świń oderwanych od koryta!

  Lekarstwo dla totalnej opozycji
  http://allegro.pl/masc-na-bol-dupy-lek-na-wszystkie-problemy-swiata-i4839051203.html
  :)
  12 1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach