Harbutowice: Pamięć o konfederatach uczcili w leśnym sanktuarium

Do leśnego sanktuarium św. Michała z grobami konfederatów barskich w Harbutowicach poległych w bitwie lanckorońskiej mieszkańcy przychodzą się modlić za ojczyznę od 10 lat

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od spotkania przy krzyżu konfederackim na przełęczy Sanguszki w Harbutowicach i założenia przez Stowarzyszenie Gospodyń Cis kwiatów na tablicy upamiętniającej konfederację barską. W tym roku przypada 250-lecie zawiązania konfederacji barskiej, co jest tym bardziej znamienne, ze jest to przecież rok 100-lecia odzyskania nieodległości Polski, a konfederację zawiązano właśnie po to, by tej niepodległości bronić, by nie dopuścić do ostatniego rozbioru i wymazania naszego kraju z map świata.

Spod krzyża zebrani przeszli na polanę św. Michała w Lesie Groby, śpiewając litanię loretańską i pieśni maryjne. Śpiew prowadziły gospodynie jadące ukwieconym wozem na czele tej wyjątkowej procesji wędrowców beskidzkich szlaków. Po drodze zasilały ją kolejne osoby dochodzące innymi szlakami z rożnych miejscowości trzech powiatów: suskiego, wadowickiego i naszego - myślenickiego. Na górze okazało się, że jest nas bardzo wielu.

Jak co roku ale inaczej

Już od momentu wejścia do leśnego sanktuarium można było zauważyć szczególny charakter tegorocznej majówki. Przy kapliczce św. Michała witały przybyłych dwie tablice ze zdjęciami z uroczystości poświęcenia kapliczki domkowej 10 lat temu. Na zdjęciach zwracał uwagę mężczyzna z wielką białą brodą. Niejeden oglądający pytał: A to kto? Nie ma go już niestety wśród nas, ale wierzymy, że w tym szczególnym dniu jest zawsze obecny na św. Michale – Wojciech Kurdziel, rzeźbiarz, który wykonał kapliczkę z pietą konfederacką i majestatyczną figurą św. Michała Archanioła.

Nowością była, zawieszona na potężnej lipie osłaniającej polanę, płaskorzeźba Chrystusa frasobliwego, wykonana przez Witolda Światłonia. Na niej napis: Panie, błogosław naszej Ojczyźnie. W 100-lecie odzyskania niepodległości Mieszkańcy Gminy Sułkowice. 27 - maja - 2018. Odnowiona też została stara kapliczka z obrazkiem św. Michała, umieszczona na słupie. To dar strażaków z Harbutowic. Jak poinformował przy okazji Adam Golonka, po uzgodnieniach z leśnictwem, stara lipa będzie zakonserwowana i  wzmocniona, gdyż pojawiają się groźne pęknięcia drzewa. Wiszące na drzewie flagi z obrazem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej zostaną umieszczone na słupie podobnym do tego z obrazkiem św. Michała Archanioła.

W intencji Ojczyzny i konfederatów

Mszę św. w intencji Ojczyzny oraz konfederatów barskich odprawił przy ołtarzu polowym ks. proboszcz Harbutowic Janusz Stopiak. W homilii nawiązał do postaw człowieka wobec Ojczyzny i ich konsekwencji w historii. Z jednej strony bohaterscy obrońcy, którzy nie wahają się poświęcić życia w imię wartości, które wyznają, z drugiej ci, którzy wybierają wygodę i własne korzyści za wszelką cenę. A cena konformizmu okazuje się straszliwa i zbiera tragiczne żniwo. Mówiąc o nieszczęściach, które spotykały naszych przodków w historii, wskazywał na uwarunkowania zewnętrzne, ale także na te, które wynikały z naszych własnych wad i niegodziwości części Polaków. Warto, by ta lekcja historii była pamiętana i rozważana, by wyciągać z niej wnioski dla siebie współcześnie.

Mundury i sztandary

Jak co roku stawili się licznie strażacy z pocztami sztandarowymi. Przybyły delegacje OPS Baczyn, Harbutowice, Jastrzębia, Łaśnica i Sułkowice. Ale nie były to jedyne mundury na tej majówce. Mieliśmy też dwóch „konfederatów” z szablą konfederacką i repliką broni z epoki, a także czapką noszoną przez szlachtę w XVIII wieku.

Piknik

Jak zwykle po wspólnej modlitwie, uczestnicy udali się na polanę nieopodal, gdzie już smakowicie skwierczały kiełbaski na grillu, przy którym straż trzymali strażacy z Harbutowic, parował gorący bigos w kotłach gospodyń z Cisa, zachęcały ich apetyczne ciasta, kawa i herbata. A że pogoda była piękna, to chętnych do wspólnego piknikowania, rozmów i zabawy nie brakowało.

Anna Witalis-Zdrzenicka

Czytaj także

Komentarze

 • OKOKI 05.06.2018 - 21:58
  No i bardzo fajnie. Tradycję trza pielęgnować na pohybel brukselskim lewakom.
  31 7 Cytuj Zgłoś
 • 06.06.2018 - 7:20
  OKOKI napisał/a:
  No i bardzo fajnie. Tradycję trza pielęgnować na pohybel brukselskim lewakom.
  Cześć i Chwała Bohaterom
  Na pohybel komunistom i wszelakim zdrajcom i donosicielom!
  35 3 Cytuj Zgłoś
 • 13oddział 07.06.2018 - 22:21
  Przede wszystkim to historię trzeba znać .
  Na pohybel idiotą.
  2 14 Cytuj Zgłoś
 • 08.06.2018 - 2:32
  Malatesta13 napisał/a:
  Przede wszystkim to historię trzeba znać .
  Na pohybel idiotą.
  A tam ! Komu by się chciało szukac i drazyc tematy i wysluchiwac racje roznych stron .Najlepiej przyjac bezkrytycznie oficjalnie pannujace wersje pisane w zaleznosci od panujących i poczuc sie narzędziem w ich reku ,do tłamszenia konkurencji od koryt ,slawy ,racji itd. A juz najlepiej sobie ogladnoc film np "Poklosie" ,jak to czyni lud u naszych zagranicznych "przyjaciol" i sie wtedy swietnie zna historyjie na dany temat i ma wyrobiona opinije.
  7 9 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach