Senior Roku Małopolski: Stefan Patyk z honorowym wyróżnieniem

Stefan Patyk ze Stróży został laureatem konkursu Poza-Stereotypem – Senior Roku. Odebrał honorowe wyróżnienie w konkursie dla seniorów, którzy aktywnie działają w regionie Małopolski

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród, która została zorganizowana w Operze Krakowskiej 76-letni Stefan Patyk odebrał z rąk wicemarszałka Kozaka i posła Kosiniaka- Kamysza honorowe wyróżnienie w konkursie „Poza Stereotypem – Senior Roku 2017.”

Organizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Ideą plebiscytu jest promowanie i nagradzanie aktywnych seniorów, którzy nie zwracając uwagi na upływający czas realizują własne pasje, kreują otaczającą rzeczywistość i swoją postawą łamią stereotypowe postrzeganie osób starszych.

Plebiscyt prowadzony jest na terenie województwa małopolskiego i dotyczy osób w wieku emerytalnym (60+), które po zakończeniu aktywności zawodowej wciąż działają w środowisku lokalnym.

W 2017 roku powołał Stowarzyszenie Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny w ramach którego odbywają się otwarte prelekcje i dyskusje z udziałem specjalistów z różnych dziedzin życia społecznego. Zainicjował założenie pierwszej w Polsce grupy sportowej w której seniorzy trenują rekreacyjnie speed-ball, a przez kolejne pół roku angażuje środowisko myślenickiego UTW w rozwijanie nowego tej dyscypliny. Niespełna rok później w efekcie jego działań w speedball grają seniorzy w 6 województwach. 

Kandydaturę Stefana Patyka zgłosiło Stowarzyszenie Sportownia z Poręby wskazując na działalność obywatelską i sportową laureata z ziemi myślenickiej.

Stefan Patyk urodził się w 1942 roku w Krakowie. Przez ponad 40 lat pracował z studentami jako adiunkt, pełnił też funkcję dyrektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach swojej młodości organizował wycieczki górskie i jaskiniowe oraz rajdy dla studentów AGH. Przejechał capmerem pół Europy, poznając nowe miejsca i kultury. W 1998 roku przeprowadził się Stróży koło Myślenic. Po przejściu na emeryturę prowadzi zajęcia dla słuchaczy UTW w Myślenicach i aktywnie uczestniczy w olimpiadach pływackich dedykowanych seniorom. Pomimo posiadania II grupy inwalidzkiej (ruchowej) jeździ na nartach, pływa, gra w bule oraz w speed-ball. Oprócz działalności sportowej angażuje się w akcje prowadzone przez WOŚP oraz działa jako wolontariusz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Myślenicach. W 2017 roku powołuje do życia Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 11.10.2018 - 8:35
  A o aktywności w KOD-zie ani słowa oj nieładnie.
  28 12 Cytuj Zgłoś
 • mirek@ 11.10.2018 - 8:41
  Mądrala napisał/a:
  A o aktywności w KOD-zie ani słowa oj nieładnie.
  tym bardziej powinien dostac dodatkowa nagrode
  20 23 Cytuj Zgłoś
 • Jagienka Mur. 11.10.2018 - 15:23
  Witam,
  tylko pogratulować takiej żywotności.
  Żeby maruderzy zechcieli brać przykład..
  16 11 Cytuj Zgłoś
 • 12.10.2018 - 1:51
  Dlaczego milczą władze miasta i powiatu ? Halo, jesteście tam? Czy ktoś z władz pogratulował Panu Stefanowi Patykowi ? Oprócz chamskiej kampanii wyborczej wiedzcie o tym,także, że jest ktoś taki, jak Pan Patyk. Wiem , przecież, on myśli nie tak, ja wy. Cóż, nie jest wam z Nim po drodze. Najlepiej udawać , że KOD-u w Myślenicach nie ma.
  7 21 Cytuj Zgłoś
 • 12.10.2018 - 17:24
  Ciekawe czy pogratulował mu jego kumpel kolejny kodomita alimenciarz bidny kijowski
  kodziarze oni wszyscy są wart siebie! jeden patyk drugi kijek :)

  ten senior też stał na myślenickim rynku przeciw ustawie antyaborcyjnej , a latka już swoje ma to niech pamięta

  ''Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili"(Mt 25, 31 – 46)
  23 9 Cytuj Zgłoś
 • 12.10.2018 - 19:16
  Rutger napisał/a:
  Ciekawe czy pogratulował mu jego kumpel kolejny kodomita alimenciarz bidny kijowski
  kodziarze oni wszyscy są wart siebie! jeden patyk drugi kijek :)

  ten senior też stał na myślenickim rynku przeciw ustawie antyaborcyjnej , a latka już swoje ma to niech pamięta

  ''Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili"(Mt 25, 31 – 46)
  Gdzie KOD tam Pan Patyk. Jest to starszy człowiek niezwykle gorliwy KODZIARZ w naszym Powiecie Myślenickim!!!
  22 6 Cytuj Zgłoś
 • 14.10.2018 - 1:18
  Panie Seniorze Małopolski :"Nie zwracaj uwagi na krasnoludki, które kopią Cię po kostkach. Wyżej nie są w stanie dosięgnąć" (St. J.Lec). Dedykuję to Rutgerowi i Truskawce.Serdeczne pozdrowienia dla Pana. Życzę zdrowia.Nie dziwię się ,że PIS sprzeciwia się szczepieniom .bo to niektórych jego wyznawców powinno się zaszczepić przeciwko wściekliźnie (być może obrażam niczemu niewinne psy i inne stworzenia).
  7 19 Cytuj Zgłoś
 • 17.10.2018 - 10:34
  Ciekawe czy był niedawno w Pcimiu..? ;)
  3 2 Cytuj Zgłoś
 • 17.10.2018 - 18:05
  Zuza00 napisał/a:
  Ciekawe czy był niedawno w Pcimiu..? ;)
  W Pcimiu chyba nie, ale na Rynku i przed sądem owszem
  2 Cytuj Zgłoś
 • 17.10.2018 - 21:34
  taki_gość napisał/a:
  W Pcimiu chyba nie, ale na Rynku i przed sądem owszem
  A jednak... Stary człowiek i MOŻE. Nagroda za wieloletnią działalność się należy jak bum cyk cyk.
  1 3 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach