Strażacy przypominają: Uwaga na śnieg na dachach

Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi, a może stać się przyczyną tragedii – przestrzegają strażacy

Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów o dużych powierzchniach. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg.

- Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Czy jest to przestrzegane, sprawdzają inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich – wyjaśnia Marian Rokosz, rzecznik prasowy PSP Myślenice.

Za właścicieli są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Czytaj także

Komentarze

 • 05.01.2019 - 20:08
  Proponuje, żeby Straż Miejska lub inna odpowiedzialna za to instytucja zajęła się problemem- NIEODŚNIEŻONYMI CHODNIKAMI w mieście. Jest obowiązek odśnieżania chodników przez właścicieli domów/ wynajmowanych lokali etc. Za nieodśnieżony chodnik przed posesją w razie wypadku (złamanie nogi przez przechodnia) poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie od osoby- właściciela posesji, który nie odśnieżył swojego chodnika. ŁOPATY W DŁOŃ!
  7 8 Cytuj Zgłoś
 • 06.01.2019 - 0:54
  Cza ino łopatować
  9 Cytuj Zgłoś
 • 06.01.2019 - 13:18
  gdzie som strazoczy wiejscy przejeciec po chodniku sie nie do a co do piero isc DO ROBOTY POMOZECIE
  7 Cytuj Zgłoś
 • 10.01.2019 - 20:41
  Lepiej dzieciaki jechać na dominikane
  1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach