Wysyłasz dziecko na ferie? Policjanci sprawdzą stan techniczny autokaru

Jeśli stan techniczny autokaru, którym twoje dziecko będzie jechać na ferie wzbudza wątpliwość – możesz to zgłosić policji, która sprawdzi jego sprawność. Ja to zrobić?

Ferie zimowe czyli przerwa semestralna została podzielona na cztery terminy, w których zimowa przerwa w nauce odbywa się dla poszczególnych województw. Ferie w Małopolsce rozpoczynają się 14 stycznia i potrwają do 27 stycznia.

Jeśli stan techniczny autokaru, którym podróżować będzie twoje dziecko budzi wątpliwość możesz to zgłosić policji. Powinieneś to jednak zrobić z wyprzedzeniem, ponieważ w największych miastach Małopolski tj. w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu wyznaczone są stałe punkty sprawdzania autobusów, co ma pozwolić na kontrolę bez zbędnej zwłoki. W Myślenicach brak takiego punktu, ale numer kontaktowy podawany przez policję to (12) 372 92 00.

Co jednak w przypadku, kiedy autokar którym mają podróżować dzieci wzbudza nasze obawy lub zagraża bezpieczeństwu a nie zgłosiliśmy tego wcześniej?

- W miarę możliwości prośby o kontrolę autokarów powinny być zgłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem, tj. dzień przed wyjazdem. W sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu podróżnych policjanci będą natychmiast podejmować interwencje poza wyznaczonymi punktami kontroli – w miejscu zaistniałego niebezpieczeństwa – zapewnia Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Policyjna kontrola autokarów polega na: sprawdzeniu stanu trzeźwości kierującego, wymaganych w czasie jazdy dokumentów, skontrolowaniu stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia pojazdu, prawidłowego oznakowania oraz jego oświetlenia, zwrócenia uwagi na stan ogumienia, układ kierowniczy oraz hamulcowy sprawdzeniu przestrzegania czasu pracy i obowiązujących przerw w prowadzeniu pojazdu.

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach