Myślenice: Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania ul. Sobieskiego z Zakopianką coraz bliżej

materiał promocyjny

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 21 stycznia w pobliżu skrzyżowania DK 7 z ul. Sobieskiego, będącego głównym wjazdem do Myślenic od strony Krakowa, Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział powstanie w tym miejscu bezkolizyjnego skrzyżowania

Przetarg na wykonanie tej inwestycji ma zostać ogłoszony w ciągu trzech miesięcy (w tzw. trybie "zaprojektuj i wybuduj”). Jak podkreślił minister dzięki tej inwestycji - nastąpi likwidacja bardzo niebezpiecznego skrzyżowania, co zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i wszystkich osób podróżujących trasą nr 7 do Zakopanego.

Burmistrz Jarosław Szlachetka podziękował ministrowi za kolejną inwestycję, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Myślenice. Burmistrz podkreślił, że budowa węzła wpisuje się w plan rozwoju tej części miasta, gdyż estakada będzie początkiem planowanej zachodniej obwodnicy Myślenic. „Temat budowy węzła w tym miejscu był poruszany już od kilkunastu lat. Cieszę się, że udało się doprowadzić go do etapu realizacji. Jestem przekonany, że przy współpracy z Panem Ministrem w najbliższym czasie podobne dobre wiadomości będziemy wspólne ogłaszać także w związku z planowaną budową węzła drogowego w Jaworniku oraz budową tunelu w Krzyszkowicach. Przed nami także opracowanie realnych koncepcji rozwiązania problemów komunikacyjnych w Głogoczowie. Odkąd pracowałem dla mieszkańców jako Poseł i teraz jako Burmistrz staram się nadrabiać kilkunastoletnie zaniechania władz samorządowych w poprawę bezpieczeństwa na Zakopiance. Cieszę się, że mamy kolejne owoce tych działań”  - mówi Burmistrz Jarosław Szlachetka.

W miejscu skrzyżowania z sygnalizacją świetlną powstanie węzeł drogowy typu trąbka z dodatkowymi pasami włączania i wyłączania na obu jej jezdniach. Po północnej stronie inwestycji wybudowane zostaną dwie łącznice i droga przeprowadzona na wiadukcie nad DK7 i zakończona skrzyżowaniem o ruchu okrężnym w ciągu ul. Sobieskiego. Wzdłuż łącznicy powstanie chodnik, który połączy się z nowoprojektowaną dodatkową jezdnią o szerokości 3,5 m biegnącą: od skrzyżowania do przysiółka Bukówka, do wiaduktu. Łącznice na znacznym odcinku poprowadzone będą na wiadukcie, pozostałe zostaną umocnione skarpami lub murami oporowymi.

Od południowej strony DK7, na wysokości obecnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną powstanie skrzyżowanie tylko na prawe skręty, z wlotem i wylotem rozdzielonym dużą wyspą trójkątną. Między DK7 a rondem zaprojektowano skrzyżowanie czterowlotowe ul. Sobieskiego z istniejącymi drogami dojazdowymi: na Tarnówkę oraz do ul. Sienkiewicza. W ciągu ul. Sobieskiego wybudowane zostanie małe rondo czterowlotowe. Północny i wschodni wlot to połączenia (łącznice) z jezdnią główną, natomiast wlot południowy będzie przedłużeniem ul. Sobieskiego w stronę centrum. Wlot zachodni umożliwi dojazd do posesji. W ramach inwestycji zostanie przebudowany także układ odwodnienia oraz oświetlenie terenu.

Przetarg na projekt i budowę węzła zostanie ogłoszony jeszcze w I kwartale 2019 r. Planowane zakończenie inwestycji to 2022 rok. Inwestycja ma kosztować ok. 40 mln.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 22.01.2019 - 21:12
  A co z budową kolei do Krk i obiecackami obniżenia cen wody i ścieków?
  49 5 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 0:40
  Czy ta przebudowa przebudowanego skrzyżowania nie będzie kolidować z trasą pociągu relacji Kraków - Myślenice ?
  34 9 Cytuj Zgłoś
 • mirek@ 23.01.2019 - 7:36
  mam wrazenie ze panowie dalej prowadza kampanie wyborcza... o wezle mowi sie od jakichs 10 lat, ze ma powstac a tu kolejna obietnica. czekam na jakiekolwiek efekty czas obietnic dawno minal
  25 10 Cytuj Zgłoś
 • wojtek 23.01.2019 - 8:03
  Skupcie się na tym krzyszkowickim problemem i skrętem na Sułkowice to o wiele pilniejsze.
  40 11 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 9:41
  kolor1 napisał/a:
  Skupcie się na tym krzyszkowickim problemem i skrętem na Sułkowice to o wiele pilniejsze.
  Dokładnie. Tam są światła, ruch jest płynny, bezpiecznie, a no kolejnych skrzyżowaniach tragedia.
  34 6 Cytuj Zgłoś
 • Mariusz 23.01.2019 - 10:00
  Płynny...toś chyba nie widział korków na Zakopiance w sezonie.
  9 19 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 11:43
  maktor napisał/a:
  A co z budową kolei do Krk i obiecackami obniżenia cen wody i ścieków?
  Serio w to uwierzyłeś?
  Pewnie żeś na PIS głosował...
  24 13 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 11:45
  kolor1 napisał/a:
  Skupcie się na tym krzyszkowickim problemem i skrętem na Sułkowice to o wiele pilniejsze.
  "Mieszkańcy" się skupiają... przecież
  16 2 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 14:50
  mirekm napisał/a:
  mam wrazenie ze panowie dalej prowadza kampanie wyborcza... o wezle mowi sie od jakichs 10 lat, ze ma powstac a tu kolejna obietnica. czekam na jakiekolwiek efekty czas obietnic dawno minal
  Z tego co wiem, plan budowy tego węzła został zatwierdzony jeszcze za kadencji poprzedniego burmistrza.
  27 3 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 16:21
  Krzyszkowice, na Sułkowice i koło bochenka, pewnie by się coś znalazło jeszcze.
  22 2 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 16:37
  wiecie moze o ktory leci pendolino do suchy spod dekady, kursuje jak we swieta?
  28 3 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 16:38
  Owy wyjazd powinien nam mieszkańcom Myślenic pomóc włączyć się do ruchu, tymczasem, dla nas światła są najwygodniejszym wyjściem, w momencie ich likwidacji ludzie na trasie Kraków - Zakopane, Zakopane Kraków będą zapier****ć nie patrząc na włączających się do ruchu z Myślenic, utrudniając nam wyjazd, mamy tego przykład wyjeżdżając na zakopianką spod wiaduktu.
  33 2 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 16:44
  Światła w Myślenicach to szansa włączenia się w innych miejscach "zakopianki", zawsze powstaje mała luka, która pozwala przejechać zakopiankę w innych miejscach np w Jaworniku. Pierwsze należy zrobić alternatywne boczne drogi, które pozwolą dojechać do tych bezkolizyjnych skrzyżowań. Tunel w Krzyszkowicach jak najbardziej ale świateł nie powinno się ruszać dopóki, Jawornik nie będzie miał bezkolizyjnego zjazdu , skrzyżowania w stronę Sułkowic na którym mieszkańcy Jawornika będą mogli bezpiecznie włączyć się do ruchu w stronę Krakowa i Myślenic. Przełączki powinny być zawrotkami z dodatkowym pasem do włączenia.
  30 Cytuj Zgłoś
 • ilona muniak 23.01.2019 - 16:49
  Dojazd do miasta z Tarnówki ,Jawornika to będzie tragedia .Już teraz trzeba swoje odstać.Nie widzę żeby nam mieszkańcom było łatwiej.
  18 3 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 17:02
  Zostawcie światła Jawornik i Krzyszkowice to priorytet bo tam jest najwięcej wypadków i kolizji a będzie jeszcze więcej jak zlikwidują "próg zwalniający" którym są światła.
  32 Cytuj Zgłoś
 • Mariusz 23.01.2019 - 18:16
  seba napisał/a:
  Owy wyjazd powinien nam mieszkańcom Myślenic pomóc włączyć się do ruchu, tymczasem, dla nas światła są najwygodniejszym wyjściem, w momencie ich likwidacji ludzie na trasie Kraków - Zakopane, Zakopane Kraków będą zapier****ć nie patrząc na włączających się do ruchu z Myślenic, utrudniając nam wyjazd, mamy tego przykład wyjeżdżając na zakopianką spod wiaduktu.
  Pod wiaduktem to problemem jest krótki pas włączania. Nie ma jak się rozpędzić dobrze, żeby się włączyć płynnie. Tam przy Orlenie, z tego co widzę, będzie znacznie dłuższy ten pas, chociaż troszkę po łuku będzie i może być ograniczona widoczność do tyłu na pojazdy na sąsiednim pasie.
  5 3 Cytuj Zgłoś
 • 23.01.2019 - 21:18
  17 1 Cytuj Zgłoś
 • 24.01.2019 - 23:59
  Burmistrz na zdjęciu chyba jest zachwycony czystym powietrzem??
  8 Cytuj Zgłoś
 • 25.01.2019 - 7:07
  zdjecie
  2 Cytuj Zgłoś
 • 25.01.2019 - 8:49
  Ciekawe czy nasz nowy burmistrz też by ze studia nawiał, hihih. Oczywiście że PiS to grupa podwyższonego ryzyka ;-p. No więc jeśli to ma być norma to czekamy również na spektakularną ewakuację naszego burmisia przed niewygodnymi pytaniami, bo to w tej jego partyi zaczyna być z wolna norma, uciekało już wielu :-DD, a tu ostatnia ucieczka jak Mazurek zaczął cisnąć:
  https://m.youtube.com/watch?v=gKRzmTXtBmk

  Będą wreszcie jakieś cykliczne debaty nowego burmisia z mieszkańcami na wzór spotkań z członkami KIK?
  7 3 Cytuj Zgłoś
 • ilona muniak 25.01.2019 - 12:39
  To wszystko fajnie opisane ,ale nie mogę się dopatrzyć i doczytać jak będzie wyglądał i gdzie będzie usytuowany przejazd przez zakopiankę dla mieszkańców Tarnówki ,Jawornika ,wyjazd ze strefy ekonomicznej.Czy to będzie rosyjska ruletka-zdążę przejechać czy nie.
  6 Cytuj Zgłoś
 • 26.01.2019 - 0:14
  maktor napisał/a:
  A co z budową kolei do Krk i obiecackami obniżenia cen wody i ścieków?
  A kto by się takimi drobnostkami zajmował...
  3 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 26.01.2019 - 0:49
  Wyremontowali zakopiankę, a potem sobie przypomnieli że piesi muszą przechodzić na drugą stronę i dziesięć razy przepłacili na kładki. Wybudowali kładkę w Jaworniku, ktorej utrzymanie kosztuje kolosalne pieniądze, a ze dwa lata później przypomnieli sobie o dawno planowanym wiadukcie 200 metrów dalej. Wybudują wiadukty kładki na zakopiance, a potem dojdą do wniosku, że taniej wybudować od nowa ciąg dalszy ekspresówki z Myślenice do Krakowa, niż przerabiać obecną zakopiankę. I nowa ekspresówka tuż przed wiaduktem o którym mowa skręci w stronę polanki i Wieliczki. A jeżeli będzie inaczej, to przepisy i tak zabraniają tak gęsto wjazdów na drogę ekspresowa robić. Standardowo≥5km wyjątkowo ≥3km wg Wikipedii.

  ******** Czy w tym kraju zacznie ktoś w końcu myśleć perspektywicznie i przestanie marnować moich podatków!
  4 Cytuj Zgłoś
 • 26.01.2019 - 11:38
  sh_ma napisał/a:
  Wyremontowali zakopiankę, a potem sobie przypomnieli że piesi muszą przechodzić na drugą stronę i dziesięć razy przepłacili na kładki. Wybudowali kładkę w Jaworniku, ktorej utrzymanie kosztuje kolosalne pieniądze, a ze dwa lata później przypomnieli sobie o dawno planowanym wiadukcie 200 metrów dalej. Wybudują wiadukty kładki na zakopiance, a potem dojdą do wniosku, że taniej wybudować od nowa ciąg dalszy ekspresówki z Myślenice do Krakowa, niż przerabiać obecną zakopiankę. I nowa ekspresówka tuż przed wiaduktem o którym mowa skręci w stronę polanki i Wieliczki. A jeżeli będzie inaczej, to przepisy i tak zabraniają tak gęsto wjazdów na drogę ekspresowa robić. Standardowo≥5km wyjątkowo ≥3km wg Wikipedii.

  ******** Czy w tym kraju zacznie ktoś w końcu myśleć perspektywicznie i przestanie marnować moich podatków!
  Zgadzam się.
  Kolejny przykład z Myślenic. Remont nawierzchni jezdni i chodnika po to, aby 2 lata później zrywać asfalt przy remoncie kanalizacji.
  2 2 Cytuj Zgłoś
 • 26.01.2019 - 11:51
  To kampania wyborcza i zwykłe political fiction...
  4 1 Cytuj Zgłoś
 • 26.01.2019 - 16:16
  prywatnie napisał/a:
  Ciekawe czy nasz nowy burmistrz też by ze studia nawiał, hihih. Oczywiście że PiS to grupa podwyższonego ryzyka ;-p. No więc jeśli to ma być norma to czekamy również na spektakularną ewakuację naszego burmisia przed niewygodnymi pytaniami, bo to w tej jego partyi zaczyna być z wolna norma, uciekało już wielu :-DD, a tu ostatnia ucieczka jak Mazurek zaczął cisnąć:
  https://m.youtube.com/watch?v=gKRzmTXtBmk

  Będą wreszcie jakieś cykliczne debaty nowego burmisia z mieszkańcami na wzór spotkań z członkami KIK?
  gdy Mazurek w studio masakruje słownie POKOwców jakos sie tak nie podniecasz i nie rzucasz postów na forum,oni ze studio nie wychodza tylko odpowiadaja zupełnie nie na temat grając na czas
  Ale cóż ,czytelnicy Gazety Wybiórczej ,wybiórczo do tematów podchodza

  napisz mi tylko jeszcze ilu tych PISowców ze studia uciekło???????
  3 6 Cytuj Zgłoś
 • 26.01.2019 - 18:19
  Mazurek? A czym? Chyba tylko urodą :-D. Głupie macie modele zachowań w tej partii po prostu, wygląda na to, że umiejętność dyskusji leży, nie mówiąc o dystansie i klasie. I te wasze sposoby ograniczone do insyuacji, pogłosek, oskarżeń i inwektyw. Mam nadzieję, że sprawa domniemanego nękania Adamowicza przez wasze media też będzie zbadana. Ot, cały wasz urojony pisowski świat, którym próbujecie karmić Polaków - ponury i spiskowy. To nie jest mój świat, bo ten prawdziwy ma wiele kolorów.. a trzeba go ustrzec właśnie przed takimi jak wy. Uciekało w trakcie różnych wywiadów już wielu, poczytaj.

  A tu na marginesie kolejna perełka. Proszę nie kasować, bo burmistrza, urzędników i radnych mamy też z otoczenia PiS; w tej sytuacji podłoże partyjne ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej
  https://m.youtube.com/watch?v=VIoKeDPeuH8
  4 5 Cytuj Zgłoś
 • Jarek Sal 29.01.2019 - 16:27
  BUDOWA CORAZ BLIŻEJ -? CZEGO BLIZEJ - wyborów do parlamentu europejskiego oraz parlamentu naszego . póżniej tzw wygaszenie inwestycji .. kolej tez poczeka . ale moze się mylę - oby
  Cytuj Zgłoś
 • Piotr Tomczek 29.01.2019 - 16:56
  maktor napisał/a:
  A co z budową kolei do Krk i obiecackami obniżenia cen wody i ścieków?
  Odjechały
  Cytuj Zgłoś
 • 02.02.2019 - 12:29
  Ceny ścieków i wody były zwykłą obiecanką wyborczą.Kto w to uwierzył, to gratuluję inteligencji.
  Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach