Wichura nad powiatem myślenickim: Bez prądu pozostaje 4 tys. domów

Silny, huraganowy wiatr, który od soboty wieje na południu Polski, spowodował awarię linii energetycznych. Bez prądu w powiecie myślenickim wciąż pozostaje ok. 4 tys. gospodarstw domowych

Skutki wichury odczuwalne są na terenie całego powiatu myślenickiego. Szalejący w weekend nad regionem wiatr zrywał dachy, przewracał drzewa i niszczył linie elektryczne. 

Jak mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki Tauron Dystrybucja, energetycy natychmiast przystąpili do pracy. W pierwszej kolejności zabezpieczane są przede wszystkim zgłoszenia o charakterze zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, czyli np. zerwane przewody w okolicach domostw czy skrzyżowań z drogami i ulicami.

- Zmobilizowaliśmy wszystkie siły, zarówno brygady własne, jak i firm zewnętrznych. Do lokalizacji miejsc awarii energetycy używają także śmigłowców przystosowanych do tego celu. Na godz. 12 bez zasilania w powiecie myślenickim było ok. 4 tys. klientów. Cały czas trwają prace przy naprawie linii energetycznych i usuwaniu awarii - mówi Ewa Groń.

Najczęstsze uszkodzenia napowietrznych sieci elektroenergetycznych polegały na zerwaniu przewodów, złamaniu słupów, uszkodzeniu lub zniszczeniu konstrukcji stalowych oraz uszkodzeniu izolatorów. Dodatkowo w wielu przypadkach wystąpiła konieczność usuwania drzew i gałęzi z linii elektroenergetycznych.

W terenie na całym obszarze obsługiwanym prze spółkę nieprzerwanie pracuje ponad 1500 energetyków, którzy lokalizują awarie, naprawiają zerwane przewody i powalone słupy. Na ten moment trudno przewidzieć jak długo potrwają prace. 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach