Liga Bez Barier: Idą przez życie bez przeszkód

- Celem naszego projektu jest pokazanie ludziom problemów codziennego życia osób niepełnosprawnych oraz uświadomienia im, że mają na nie duży wpływ – mówią Wiktoria Kiszka, Arkadiusz Sroka, Zuzanna Wątor, Natalia Niedośpiał i Natalia Wacławik

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w roku szkolnym 2018/2019 realizowany jest projekt pod nazwą „Liga Bez Barier” w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. W projekcie tym bierze udział pięcioro uczniów z klasy Ic: Wiktoria Kiszka, Arkadiusz Sroka, Zuzanna Wątor, Natalia Niedośpiał i Natalia Wacławik, pod opieką p. mgr S. Maślanki.

- Celem naszego projektu jest pokazanie ludziom problemów codziennego życia osób niepełnosprawnych oraz uświadomienia im, że mają na nie duży wpływ. Brak zrozumienia ze strony społeczeństwa bywa czasem bardziej dokuczliwy, niż brak udogodnień w miejscach publicznych. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na wybór tego tematu projektu – mówią.

Uczniowie przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców Myślenic na temat osób niepełnosprawnych w której większość respondentów stwierdziła, że wiele miejsc nie jest przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych i rzadko ten temat jest poruszany w przestrzeni publicznej.

W ramach akcji zorganizowali imprezę mikołajkową dla młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Myślenicach. W ramach tego spotkania młodzież wzięła udział w zajęciach praktycznych, grach zręcznościowych, a finałem akcji było spotkanie ze świętym Mikołajem, który wręczył prezenty grzecznym dzieciom.

- Ostatnim działaniem było spotkanie na auli szkolnej z przedstawicielami osób niepełnosprawnych. Naszymi gośćmi byli: Pani Aneta Tyczka - pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach, Pan Tomasz Gołąb - rodzic niepełnosprawnej Iwony, oraz Rafał Żmuda - absolwent naszej szkoły, a obecnie student prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – relacjonują uczniowie.

W wydarzeniu tym wzięli udział również przedstawiciele młodzieży z naszej szkoły. Spotkanie to było bardzo wartościowe i ukazało nieco inne spojrzenie na życie osób niepełnosprawnych.

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach