Rewitalizacja Centrum Myślenic: Teren wokół kościoła odnowiony. Jak wam się podoba? [SONDAŻ]

 

Tuż przed świętami zakończył się kolejny etap rewitalizacji centrum, który obejmował ulice Piotra Skargi, Królowej Jadwigi oraz trakt pieszy wokół Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Jak oceniacie efekt prac?

Alejki zostały wyłożone granitem strzegomskim i porfirem. Takim samym kamieniem wybrukowana jest ul. Floriańska i Grodzka w Krakowie. Remont nawierzchni wokół kościoła NNMP w Myślenicach rozpoczął się pod koniec wrześni 2018 roku i był wykonywany w ramach rewitalizacji Rynku i starówki.

To projekt obejmujący budowę Muzeum Niepodległości, remont otoczenia kościoła oraz płyty Rynku. Na jego całość Gmina Myślenice otrzymała ze środków Unii Europejskiej 24,9 mln zł, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

- Prace obejmowały wymianę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz budowę sieci opadowej, położono nową nawierzchnię wraz z wymianą podbudowy. Otoczak, tak zwany rabiak, zastąpiono antypoślizgowym porfirem, granitem strzegomskim jak również według zaleceń konserwatora zabytków nowym otoczakiem.

Zamontowane zostało także nowoczesne oświetlenie do iluminacji kościoła oraz przygotowano instalacje pod zamontowanie miejskiego monitoringu wokół Sanktuarium. Od strony ulicy Królowej Jadwigi powstała także pochylnia dla osób niepełnosprawnych, a także nowe miejsca parkingowe, z których od dzisiaj można już korzystać – mówi Agnieszka Światowiec, naczelnik Wydziału Inwestycji UMiG Myślenice.

Wykonawcą robót była firma INSTBUD z Gdowa. Całość inwestycji opiewa na łączną kwotę 4,4 mln złotych.

Jak oceniasz teren wokół kościoła po rewitalizacji?

 • wygląda świetnie
 • wygląda poprawnie
 • nie widzę różnicy
 • nie podoba mi się
 • wygląda koszmarnie
 • Zobacz wyniki

 

Remont Rynku po jubileuszu koronacji obrazu

Na początku kwietnia gmina ogłosiła przetarg na wykonanie rewitalizacji Rynku. Oprócz jego płyty, remont przejdą ulice Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego (tzw. „Koński Rynek”) wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ul. Bema z miejscami postojowymi oraz skrzyżowanie ul. Reja z ul. Gałczyńskiego.

Prace będą odbywać się etapami, tak aby uniknąć jednoczesnego rozkopania płyty Rynku i otaczających ją ulic. O tym, kto wykona te prace dowiemy się 8 maja, bowiem na ten dzień zaplanowano otwarcie złożonych ofert w przetargu.

Burmistrz Jarosław Szlachetka: Rozpoczęcie prac dotyczących wymiany nawierzchni Rynku oraz wszelkich instalacji w tym obrębie rozpocznie się dopiero po Jubileuszu 50. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej – podczas oddania inwestycji mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Wspomniane uroczystości zaplanowano na 24 sierpnia właśnie na płycie Rynku.

 

Były burmistrz zabiera głos

Projekt rewitalizacji centrum wraz z budową Muzeum Niepodległości rozpoczął się podczas kadencji Macieja Ostrowskiego o czym kolejnego dnia po oddaniu inwestycji, na facebooku przypomniał były burmistrz.

Na swoim profilu opublikował zdjęcie na którym stoi w towarzystwie Artura Szumca, Mieczysława Kęska, Konrada Skiby i Małgorzaty Trolki-Ostrowskiej, czyli jak pisze; autorów i osób związanych z realizacją tego projektu.

Maciej Ostrowski: Choć już nie pracujemy w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice cieszymy się, że mogliśmy zaprojektować i rozpocząć realizację Rewitalizacji Myślenic. I etap- ciągi piesze wokół Sanktuarium NMP zrealizowany! Trzymamy kciuki za Rynek i pozostałą część starówki. Dobrze, że umieliśmy pozyskać środki z UE na wszystkie te zadania (Muzeum Niepodległości też).

Maciej Ostrowski nie zabierał publicznie głosu na tematy związane z aktualnymi wydarzeniami odkąd w listopadzie 2018 roku pod koniec swojej kadencji zrzekł się mandatu burmistrza. W wyborach samorządowych 2018 ubiegał się o mandat radnego powiatowego, który udało mu się zdobyć.

Do Rady Powiatu wprowadził 6 radnych i wspólnie z klubem Józefa Tomala utworzyli koalicję, dzięki której to kluby KWW Forum Ziemi Myślenickiej i KWW Wspólnie dla powiatu mają większość w radzie. W kadencji 2018-2023 zasiada w prezydium rady powiatu, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 23.04.2019 - 11:03
  płasko, ładnie, wygodnie -plus
  za duzo kamienia, za mało zieleni,trawy taka "betonowa pustynia" - minus
  38 7 Cytuj Zgłoś
 • 23.04.2019 - 12:33
  A już miałem napisać, że nowy Burmistrz to wykonał tylko jeden telefon i natychmiast rewitalizacja się stała.
  Jak będzie w takim tempie rewitalizował miasto, to zaraz go zabiorą do jakiejś Spółki Skarbu Państwa,
  np. LOTOS, jako nowe odkrycie ze szkoły managerów z terenu gdzie Krzczonowska wpada do Raby.
  18 52 Cytuj Zgłoś
 • mirek@ 23.04.2019 - 12:42
  ale sie pan jezus z panem proboszczem uciesza ;)

  a co dopiero wierni... tak pięęęęknie teraz wokół świątyni bedzie się szło z procesją obrazka jak ta lala

  ach!
  17 27 Cytuj Zgłoś
 • 23.04.2019 - 13:36
  zapomniałbym o "pięknie" wkomponowanej skrzynce elektrycznej na filarze arkad - majstersztyk.
  Jak wspomniałem "betonowy plac" ciekawe jak się będzie spisywał w trakcie deszczu (studzienek jest kilka lecz musi do nich woda dopłynąć ".
  16 5 Cytuj Zgłoś
 • 23.04.2019 - 13:48
  kibic111 napisał/a:
  płasko, ładnie, wygodnie -plus
  za duzo kamienia, za mało zieleni,trawy taka "betonowa pustynia" - minus
  Plac wokół kościoła to nie park rekreacyjny. Jest akurat w sam raz.
  21 12 Cytuj Zgłoś
 • 23.04.2019 - 14:38
  słabo JACK to by tam spokojnie walnął wiate i ze 3 małe bloki plus dyskont
  5 14 Cytuj Zgłoś
 • 23.04.2019 - 17:34
  Może po takim prezencie od mieszkańców nie będą już księża za sakramenty kasować? ;-p
  23 46 Cytuj Zgłoś
 • 23.04.2019 - 19:14
  Wygląda spoko ale wolałbym aby kościółek sobie zapłacił za rewitalizacje.A nie z budżetu państwa.Przecież mają swój watykan.
  29 25 Cytuj Zgłoś
 • 23.04.2019 - 19:21
  No chciałbym wiedzieć, czy nasi myśleniccy będą nas dalej odpieniężać? ;-p


  http://naszemiasto.pl/artykul/papiez-prosi-ksiezy-nie-bierzcie-pieniedzy-za-sakramenty,4510066,art,t,id,tm.html
  8 29 Cytuj Zgłoś
 • 23.04.2019 - 20:37
  prywatnie napisał/a:
  No chciałbym wiedzieć, czy nasi myśleniccy będą nas dalej odpieniężać? ;-p

  Dajesz ?
  15 5 Cytuj Zgłoś
 • 23.04.2019 - 21:02
  A dasz radę funkcjonować bez dawania - pogrzeb, ślub, chrzest itp?
  Czy publiczna deklaracja dziekana wystarczyłaby? W sumie to po co im właśnie majątki, zawsze mnie to zastanawiało.. Potomstwa nie mają, dach nad głową i wikt zapewniony. Do mnie przekaz papieża Franciszka przemawia, bo jednak dotyka tematów ze sfery tabu. Właśnie mamy poważny kryzys tożsamości w Kościele i autentyczność wskazana może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

  A np konflikt w stowarzyszeniu Wiosna nie toczy się wokół tematu? Bo gdy nie wiadomo o co cho...

  Kompromitacje konkretne. Czas na ludzi autentycznych.
  16 32 Cytuj Zgłoś
 • 24.04.2019 - 8:19
  Nasz kościół czyli my katolicy, przy zachodnim to wciąż ideał.
  Tam np. we Francji stopniało zaufanie do kościoła katolickiego, a że ludzie jednak potrzebują religii, jakoś w miarę życzliwie przyjmują systematyczną zmianę religii z kiedysiejszej katolickiej, na muzułmanizm.
  Jeżeli Francuzom przeszkadzają kościoły a meczety nie, to świadczy o stopniowym wtapiani się w muzułmanizm.
  Nie zatrzymamy tego u nich, bo wyraźnie takie są preferencje ich obywateli.
  Nasz kościół to dostrzega, stąd lęk po spłonięciu katedry, że tego się już nie zatrzyma. Będzie odbudowa katedry, ale obiekt będzie już tylko muzeum katolicyzmu.
  9 45 Cytuj Zgłoś
 • 24.04.2019 - 10:32
  Przeczytane w Dzienniku Polskim (https://dziennikpolski24.pl/rewitalizacja-myslenic-czy-ten-bruk-osiagnal-ideal/ar/c1-14066075 )
  Dziś można powiedzieć, że przebiegło, z wyjątkiem jednej rzeczy, na którą zawracają uwagę internauci. W internecie czytamy m.in. „Miał być kompromis: bruk myślenicki i kostka. Wyszło co?”.
  Kiedy pytamy o to mieszkańców okazuje się, że po zmianie otoczenia kościoła zyskało na wyglądzie i wygodzie jego użytkowania. Brak kamienia z Raby nie jest im jednak całkiem obojętny. - Pięknie to wygląda, mam tylko jedną uwagę: mówiono, że zachowana zostanie ciągłość historii i miejscami zachowana będzie dawna nawierzchnia z otoczaka rabczańskiego… Ale to co jest to nie jest kamień rabczański - mówi w rozmowie z nami jeden z mieszkańców miasta i dodaje, że otoczak z Raby łatwo odróżnić od otoczaka z Dunajca, bo ten pierwszy jest szary i płaski, a ten drugi bardziej okrągły i nakrapiany. (...) Zamiana jest o tyle zaskakująca, że kiedy kilka miesięcy rozpoczynano prace poprzedni burmistrz mówił, że choć kamień z Raby zastąpi w głównej mierze antypoślizgowy porfir i granit strzegomski to „na bokach będzie zostawiony otoczak, bo konserwator tak nakazał”.
  Teraz magistrat tłumaczy, że zmiana otoczaka z Raby na kamień z Dunajca...zalecił konserwator. Kiedy pytamy o to burmistrza Jarosława Szlachetkę odpowiada: - O zmianę kamienia wystąpił do nas wykonawca prac podając za powód brak możliwości pozyskania otoczaka rabczańskiego. Zmiana została uzgodniona z autorem projektu oraz konserwatorem.
  Wykonawca chyba widział co jest w zamówieniu i jaki kamień ma być dostarczony. Ciekawe czy różnicę finansową oddali? W ogóle brawa i podziękowania dla konserwatora, widać jak stoi na straży zabytków.
  8 8 Cytuj Zgłoś
 • 24.04.2019 - 11:40
  Ale mają ludzie problemy .
  11 2 Cytuj Zgłoś
 • 24.04.2019 - 13:41
  artur_mieszkaniec napisał/a:
  Przeczytane w Dzienniku Polskim (https://dziennikpolski24.pl/rewitalizacja-myslenic-czy-ten-bruk-osiagnal-ideal/ar/c1-14066075 )
  Mam takie pytanie w związku z artykułem?
  Otoczak rabczański czy otoczak z Raby? Otoczak rabczański kojarzy mi się z Rabką.....
  Pani Redaktor jak to powinno być?
  5 Cytuj Zgłoś
 • 24.04.2019 - 16:24
  tomnyGosc napisał/a:
  Ale mają ludzie problemy .
  Jeśli Ty nie masz problemu, że ktoś wydał więcej za coś co winno kosztować to już Twoja rzecz. Wiedz tylko, że luka finansowa i tak wypełniona być musi... jeszcze raz, Twojego portfela.. i raz jeszcze.. no chyba że jesteś jednym z beneficjentów systemu i inkasujesz 10 tysiaków z budżetówki, regularnie co miesiąc. Klasa panów ;-p
  2 39 Cytuj Zgłoś
 • 24.04.2019 - 21:10
  Fajny ten bruk na zimę bo będzie łatwiej odśnieżać. Przejedzie piaskarka z pługiem jak po rondzie w okol kościoła i po śniegu. Zaś w upalne lato ławki na trawie, to było miejsce wymarzone dla lubiących klimat umiarkowany. Zaś bruk za to zrobi porządek z biegającymi dziećmi bo ja się takie wy.... li to tylko SOR.
  No i należy zrobić ograniczniki na wjazd na rondo w koło kościoła , bo niewierni będą szukać nocą okazji do rajdu z maksymalnym pochyleniem na czas.
  3 55 Cytuj Zgłoś
 • 24.04.2019 - 23:21
  No i skoro o wolnych myślach mowa, to księża i politycy czy samorządowcy nie powinni wywodzić się z plebsu. A sądząc po zachowaniach to w 99% politykami czy księżmi zostają ludzie wychowani w ubóstwie. To jak się w dzieciństwie czuje niedostatek, to w dorosłym życiu goni się za tym, by głodu nigdy więcej nie poczuć. W tym celu zakłada się lodziarnie MILI w Mcach czy Lanckoronie, albo zmienia się stołki w pogoni za tym gdzie dadzą więcej. Chcesz się zajmować polityką lub być wikarym? Rób to za 2 tysiące - to właśnie odróżnia filantropów od kariero- dorobkiewiczów.
  6 58 Cytuj Zgłoś
 • 27.04.2019 - 8:18
  prywatnie napisał/a:
  ie, albo zmienia się stołki w pogoni za tym gdzie dadzą więcej. Chcesz się zajmować polityką lub być wikarym? Rób to za 2 tysiące - to właśnie odróżnia filantropów od kariero- dorobkiewiczów.
  Mądre słowa, przed wyborami albo przed wyświęceniem.
  Idę i tu ...przedmiot z powołania.
  A po.... "im się to po prostu należy za ciężką pracę" i zaczyna się prywatne łupienie wyborców, wiernych.
  52 Cytuj Zgłoś
 • 28.04.2019 - 6:34
  prywatnie napisał/a:
  No i skoro o wolnych myślach mowa, to W tym celu zakłada się lodziarnie MILI w Mcach czy Lanckoronie, albo zmienia się stołki w pogoni za tym gdzie dadzą więcej. Chcesz się zajmować polityką lub być wikarym? Rób to za 2 tysiące - to właśnie odróżnia filantropów od kariero- dorobkiewiczów.
  O co chodzi z ta lodziarnia?
  50 Cytuj Zgłoś
 • Raphaell 30.04.2019 - 5:36
  prywatnie napisał/a:
  No i skoro o wolnych myślach mowa, to księża i politycy czy samorządowcy nie powinni wywodzić się z plebsu. A sądząc po zachowaniach to w 99% politykami czy księżmi zostają ludzie wychowani w ubóstwie. To jak się w dzieciństwie czuje niedostatek, to w dorosłym życiu goni się za tym, by głodu nigdy więcej nie poczuć. W tym celu zakłada się lodziarnie MILI w Mcach czy Lanckoronie, albo zmienia się stołki w pogoni za tym gdzie dadzą więcej. Chcesz się zajmować polityką lub być wikarym? Rób to za 2 tysiące - to właśnie odróżnia filantropów od kariero- dorobkiewiczów.
  Widzisz Ty zajmujesz się polityką za 2 zł od wpisu i tym się różnicie,lecz życie się nadal "kręci" ha ha ha:)xD
  1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach