Raciechowice na skraju bankructwa: Liczą na wsparcie prezesa Orlenu, sąsiednich gmin i rządu

Danuta Grzesik, przewodnicząca Rady Gminy w Raciechowicach wysyła do samorządów, ale i nie tylko, prośby o wsparcie dla własnej gminy, która znajduje się na skraju bankructwa.

Niedawno radni radni zaakceptowali program naprawczy. Teraz czekają na opinię RIO w Krakowie. Na czyją pomoc mogą liczyć?

O trudnej sytuacji Gminy Raciechowice i długu, który może doprowadzić do jej likwidacji, piszemy od kilku tygodni. . Aby gmina nie zniknęła z mapy, wójt Wacław Żarski (PiS) poprosił Regionalną Izbę Obrachunkową z Krakowa o wykonanie programu naprawczego. Na początku kwietnia apelował też do włodarzy pozostałych gmin powiatu myślenickiego o pomoc finansową.

Podczas ostatniej sesji rady Danuta Grzesik (PiS) przedstawiła informacje o tym, do kogo w imieniu radnych, wysyła prośby o pomoc.

Danuta Grzesik, przewodnicząca Rady Gminy Raciechowice
W imieniu rady gminy pozwoliłam sobie wyjść z inicjatywą, aby poruszyć lokalne samorządy i nie tylko, w związku z czym wystosowałam pisma w imieniu rady gminy zarówno do premiera, Mateusza Morawieckiego, jak i do wicepremier Beaty Szydło z prośbą o pomoc w sytuacji, w jakiej znajduje się gmina Raciechowice.

Otrzymałam odpowiedzi z kancelarii premiera, że list został przekazany do Ministerstwa Finansów. Co do pisma adresowanego do wicepremier Beaty Szydło, to zostało przekierowane do MSWiA. Z tych ministerstw na dzień sesji nie było żadnych odpowiedzi.

 

Wspomniała również o piśmie skierowanym do Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen, o pomoc i wsparcie na sfinansowanie wodociągu. - Wiążemy z nim duże nadzieje, ponieważ pochodzi z terenu powiatu myślenickiego. Wiemy, jak jest hojny i dobroczynny. Na razie nie mam żadnej odpowiedzi, ale wiążemy z nim bardzo duże nadzieje – dodała.

Na tym nie koniec próśb o wsparcie. Pisma zostały skierowane do wójtów, burmistrzów i prezydentów wszystkich gmin woj. małopolskiego, również z prośbą o symboliczne wsparcie i solidarność z naszą gminą

Część urzędów odpisała. - Niestety, zazwyczaj są to odmowne wypowiedzi. Napisałam do starostw w Małopolsce. Ostatecznie jeszcze skierowałam wnioski do wszystkich gminnych rad, w których zwróciłam się o wsparcie finansowe. Część rad skierowała wniosek do odpowiednich komisji. Na chwilę obecną nie mamy żadnych pozytywnych odpowiedzi. Wszyscy trzymają kciuki, mają nadzieję, że gmina nadal będzie funkcjonować, życzą nam powodzenia. Niestety, każdy samorząd ma już zaplanowane środki na różne cele, inwestycje - dodała Grzesik.

 

Długa lista odmów 

Jak można było usłyszeć podczas sesji rady gminy, odmowy przyszły m.in. z: UM w Alwerni, od przewodniczącego rady gminy w Bolesławcu, od wójta gminy Lipnic Murowana, od radnych z  Zawoi, od przewodniczącego rady miasta Oświęcimia. Zdecydowana odmowa od rady samorządu proszowickiego. Burmistrz Starego Sącza skierował pismo do przewodniczącego rady miejskiej. Odmowne informacje płyną również od wójta Grybowa, burmistrza Gorlic, od wójta gminy Limanowa, od starostwa powiatowego w Wadowicach, od burmistrza Wojnicza, od wójta gminy Raba Wyżna, od Rady Miasta w Brzesku. Podsumowując, na dzień 23 kwietnia nie było żadnej pozytywnej odpowiedzi, ale nadal mają nadzieję.

Dzień przed sesją przewodnicząca otrzymała pismo od Wiesława Stalmacha (byłego wójta Wiśniowej), z jego kancelarii prawnej, który wychodzi z pomocą, że jeżeli byłaby wola współpracy, to oferuje swoje usługi bezpłatnie.

- Przyszło ono trochę późno, jesteśmy już po przygotowaniu programu naprawczego. Gmina Wiśniowa też była w trudnej sytuacji, nie miała do opracowania planu naprawczego, ale też borykała się z trudnościami finansowymi i udało im się odbić od dna, samorząd funkcjonuje i się rozwija. Uważam, że jeśli będziemy realizować program naprawczy, to poprosimy pana Wiesława Stalmacha, aby podzielił się swoimi uwagami z nami. Brałam też udział w rozmowie kuluarowej z wicepremier Beatą Szydło, w imieniu rady prosiłam o pomoc. Wszystkim nam zależy, aby nasza gmina się rozwijała - mówiła przewodnicząca. 

 

Pomoc deklaruje starosta i burmistrz Myślenic

Również wójt Raciechowic, Wacław Żarski, wspomniał o spotkaniach z włodarzami samorządów.

Wójt Wacław Żarski (PiS): Otrzymałem wstępne deklaracje z dwóch z nich. Od starosty z powiatu myślenickiego – zadeklarowana kwota wsparcia nie mniejsza niż 300 tys. zł (na ostatniej sesji powiatu). Również wstępną deklarację wsparcia finansowego otrzymałem od burmistrza Myślenic – kwota nie została sprecyzowana, ale mam nadzieję, że będzie adekwatna do naszych potrzeb. Rozmawiam z pozostałymi wójtami, liczę na ich wsparcie, jak i burmistrzów.

Czy starostwo i gminy z powiatu myślenickiego powinny ratować zadłużone Raciechowice?

Tymczasem w jednym z naszych sondaży pytamy was, czy starostwo i gminy z powiatu myślenickiego powinny ratować zadłużone Raciechowice. Zdecydowana większość (72%) uważa, że nie. Za wyciągnięciem pomocnej ręki do stojącej na skraju bankructwa gminy opowiada się 28% ankietowanych.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 07.05.2019 - 8:05
  I cała pomoc pójdzie na pensje na urzędników.
  Gdzieś trzeba szukać oszczędności ale zapewne nikt nie będzie ich szukać tam
  72 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 14:24
  Dlaczego mamy z naszych podatków wspierać gminę Raciechowice? To u nas mówi się, że jesteśmy zadłużeni, bo poprzednicy nas zadłużyli, a lekką rączką da się pieniądze do Raciechowic? Mam nadzieję, że Radni na to nie pozwolą.
  57 Cytuj Zgłoś
 • Strozaninek 07.05.2019 - 14:28
  Jestescie bezczelni z tymi prosbami!
  Roszczeniowi i bezczelni!
  52 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 14:38
  Nikt za to nie beknie? W ogole to troche bezczelne jest mówienie ze „kwota nie została sprecyzowana, ale mam nadzieje, ze bedzie adekwatna do naszych potrzeb” co za typy
  51 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 16:06
  Dla partyjnej solidarności burmistrza i pisowskiej części rady mieszkańcy Myślenic mają płacić? Też mam nadzieję, że radni w większości nie pozwolą Szlachetce wydać ni grosza. A jeśli Obajtek zdecyduje się pomóc, Polacy zapłacą w paliwie jak za Kubicę. Różnica taka że nie tylko mieszkańcy powiatu... A wnet do Obajtka zapuka kolejna gmina :-d

  PS
  A właśnie przypomniało mi się - spróbujcie do Billa Gatesa https://www.se.pl/wiadomosci/galeria/rozpaczliwy-apel-wojta-gminy-ostrowice-do-billa-gatesa/gg-uaUL-VdY4-1LYK/gp-1ugs-Uxbo-ueQR
  16 25 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 18:19
  Raciechowice to bastion pisu. Nic dziwnego ze wyciagaja łapy po kase z rządu i prezesa pisowca z Orlenu. Ale WARA od kasy państwowej czyli naszej. Jak Szydło chce was ratować niech wylozy z wlasnej kieszeni. Jak nie potrafi się mądrze gospodarzyc gminą to trzeba ją przekazac w ręce bardziej roztropnych i madrych ludzi (gmin)
  43 7 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 18:41
  Polecam obejrzenie 281 odcinka Świata według Kiepskich, tak co do tych łapek niewidek
  2 30 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 19:53
  Łooo Jezu, jakie płaczki ! Ludziom w gminie I tak wszystko jedno w jakiej bedą gminie, ale ludziom z GMINY już NIE .Nawet sepuku niepotrafią se popełnić honornie.PŁACZKI !
  38 1 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 20:08
  Zlicytować, podzielić, darmozjadów pozwalniać i rozgonić. Nawet kijami jak będzie trzeba.
  50 5 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 20:21
  Strozaninek napisał/a:
  Jestescie bezczelni z tymi prosbami!
  Roszczeniowi i bezczelni!
  A to ciekawe, bo jak napisałem, że mieszkańcy osiedla są roszczeniowi i powinni za swoje odnowić śmietnik, to wg. ciebie byłem z "burkina faso".

  Tu raczej, należy się zastanowić nad odpowiedzialnością. Bo dług nie jest wynikiem jakiejś katastrofy naturalnej tylko z roku na rok go powiększał.

  Te prośby, to czysta propaganda polityka aby zamącić ludziom w głowach.
  Równie dobrze, niech zamówią mszę w tej intencji taki sam efekt ekonomiczny.
  Wysokość zadłużenia i bardzo małe dochody nie gwarantują spłaty.
  A inflacja rośnie, w końcu RPP podniesie oprocentowanie i będzie to gwóźdź do trumny Raciechowic.
  Szkoda im dawać pieniędzy.

  Szkoda ludzi z Raciechowic, ale powinni być dla nas przykładem, co się dzieje jak się wybiera oszołomów (i nie mam na myśli tylko PIS).
  9 31 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 20:30
  a co z byłym wójtem że w mediach go nie widać czyżby zapadł sie pod ziemie?
  47 2 Cytuj Zgłoś
 • Strozaninek 07.05.2019 - 20:39
  Iron Maiden napisał/a:
  A to ciekawe, bo jak napisałem, że mieszkańcy osiedla są roszczeniowi i powinni za swoje odnowić śmietnik, to wg. ciebie byłem z "burkina faso".

  Tu raczej, należy się zastanowić nad odpowiedzialnością. Bo dług nie jest wynikiem jakiejś katastrofy naturalnej tylko z roku na rok go powiększał.
  Przecież to dwie różne sprawy, nie ma nawet o czym rozmawiać. Dlaczego moja gmina ma się dokładać do niegospodarności drugiej gminy? Przytocz mi proszę konkretny przepis z ustawy o finansach samorządu terytorialnego. Podobnie poproszę o konkretny przepis z kodeksu spółek handlowych, który uzasadniałby fakt, żeby Orlen - spółka giełdowa, skarbu państwa i jej prezes oraz zarząd dotowali jakąś gminę w Polsce.

  To jest roszczeniowość. Jeśli gmina jest niewydolna finansowo, jest konkretny scenariusz przećwiczony już który należy wdrożyć. I tyle w temacie.

  https://www.m.pch24.pl/za-kilkanascie-godzin-z-polskiej-mapy-zniknie-gmina---powodem-bankructwo--przez-fundusze-ue-,61831,i.html

  Iron Maiden napisał/a:

  Tu raczej, należy się zastanowić nad odpowiedzialnością. Bo dług nie jest wynikiem jakiejś katastrofy naturalnej tylko z roku na rok go powiększał.

  Te prośby, to czysta propaganda polityka aby zamącić ludziom w głowach.
  Równie dobrze, niech zamówią mszę w tej intencji taki sam efekt ekonomiczny.
  Wysokość zadłużenia i bardzo małe dochody nie gwarantują spłaty.
  A inflacja rośnie, w końcu RPP podniesie oprocentowanie i będzie to gwóźdź do trumny Raciechowic.
  Szkoda im dawać pieniędzy.

  Szkoda ludzi z Raciechowic, ale powinni być dla nas przykładem, co się dzieje jak się wybiera oszołomów (i nie mam na myśli tylko PIS).
  Zaskakujące, że nikt nie mówi o tym, że długi były robione latami, tylko co chwile są wrzucane na miasto-info artykuły opisujące, że gmina Raciechowice lub Starosta Powiatowy (http://miasto-info.pl/myslenice/12991,raciechowice-na-skraju-bankructwa-czy-pozostale-gminy-powinny-je-ratowac.html ) chcą pomocy od innych samorządów.
  To jest roszczeniowe.

  Pisałem to w pod tamtym artykułem, napiszę jeszcze raz:

  Myślenice, Pcim, Kraków, Warszawa - same mają woje problemy i nie mają obowiązku zrzucać się na budżet Raciechowic. Gmina Raciechowice ma wybór - wdrażać plan z RIO oraz iść do urzędu centralnego po pomoc, lub poddać się procedurze upadku gminy i tyle. Koniec tej historii.

  Myślenice, Pcim, Siepraw, Tokarnia, Dobczyce, Lubień, Sułkowice mają swoje własne problemy i swoje własne zadłużenia do obsłużenia.

  Jeszcze raz polecam przeczytać takie dokumenty jak: kodeks spółek handlowych, międzynarodowe standardy rachunkowości (IFRS), ustawę o rachunkowości jak się komuś zamarzy, żeby notowana spółka giełdowa udzielała pomocy samorządowi terytorialnemu.
  32 6 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 21:01
  Tu gość ma złoty środek ;-)
  Seneka napisał/a:
  Bez pomocy rządu Raciechowice nie wyjdą na prostą. Rządzi PiS. Włodarze M-c i Pcimia to funkcjonariusze PiS-u. Wicepremier Szydło już w Raciechowicach powinna być (...)
  i znów wg tego "fachowca" którego zacytowałem PiS musi prostować, ratować, dokładać, spłacać i wyciągać za uszy po działalności POprzedników? Jestem na NIE.
  30 8 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 21:01
  Gdzie się podziały pienìądze z Vistulai no gdzie waclavie
  6 33 Cytuj Zgłoś
 • 07.05.2019 - 21:21
  Vivaldi napisał/a:
  Tu gość ma złoty środek ;-)
  i znów wg tego "fachowca" którego zacytowałem PiS musi prostować, ratować, dokładać, spłacać i wyciągać za uszy po działalności POprzedników? Jestem na NIE.
  Sprytnie skonstruowane, tylko że tu nie chodzi o pieniądze "od" PiS, lecz o pieniądze "dla" PiS. I jak wspomniałem wyżej Szlachetka w tym wypadku pomagać nie powinien, mimo że to kolega z partyjnych szeregów. A może by tak zatrudnić bezrobotnego wójta z ekipą w myślenickim urzędzie?

  Człowieka szkoda, ale naszych kieszeni już nie, a to nasze życie...
  27 3 Cytuj Zgłoś
 • OKOKI 07.05.2019 - 21:46
  Narobić dziadostwa ,a potem ratujcie wszyscy naokoło. Prokuratora tam wysłać i do paki winnych. Majątki skonfiskować na poczet długów.
  45 3 Cytuj Zgłoś
 • 08.05.2019 - 19:01
  W Raciechowicach ze 20 lat rządził wójt z PO, narobił kosmicznych długów, a teraz ma ktoś czelność pisać, ze to bastion PiS? Ogarnijże się człowieku.
  23 13 Cytuj Zgłoś
 • 08.05.2019 - 21:19
  Raciechowicami rządził niezależny samorządowiec. Do PO nie należał. Takich wielu. Ludzie go wybierali, ludzie sami sobie zgotowali taki los. Ani PO, ani PiS nie mają tu nic do rzeczy. Obecny wójt z PiS, stąd łatwiej mu poprzez funkcjonariuszy PiS-u z powiatu burmistrza M -c i wójta Pcimia dotrzeć do rządu, a ten powinien pomóc w ramach programu naprawczego. Nie mieszkańcy gmin, lecz rząd. To normalne i zgodne z prawem. Nie przekręcać moich słów. Mieszkańcy postawili na PiS i PiS powinien im pomóc.
  9 4 Cytuj Zgłoś
 • 09.05.2019 - 10:49
  No jasne, nie należał do PO, ormowcy też nie należeli do PZPR.
  6 6 Cytuj Zgłoś
 • 09.05.2019 - 15:34
  Jasiek100 napisał/a:
  No jasne, nie należał do PO, ormowcy też nie należeli do PZPR.
  A do jakiej partii należał w takim razie Ostrowski? I jak odnalazł się na stanowisku wiceburmistrza zaraz po studiach? Czy też PO?
  7 1 Cytuj Zgłoś
 • 09.05.2019 - 15:37
  Szukamy potencjalnych partnerów, może gm. Gryfino https://www.igryfino.pl/kat-189,a,27161,gryfino-raciechowice-wiemy-kto-jezdzil-kiedy-i-za-.html

  A co do kontyuacji znów napoczętego partyjnego wątku. Od kiedy świry doszły w naszym kraju do władzy, wygląda na to, że społeczeństwo polskie dzieli się na lepszy sort (należący do PiS) i gorszy sort (całą reszta, czyli całe dziadostwo, na pewno powiązane z PO, które buntuje się przeciw prawej i sprawiedliwej władzy, m.in. nauczyciele, pracownicy socjalni, rolnicy). Za wszystkim stoi PO. Buhahah, głupki ;-ppp
  8 3 Cytuj Zgłoś
 • 13oddział 09.05.2019 - 21:48
  PO, PIS czy tam zależny, niezależny jeden pies i tak większość to po prostu karierowicze. Ciekawi mnie tylko jedno- kandydaci do rady i na burmistrzów zgłaszają się dobrowolnie bo chcą tą "robotę". To jak wiedzieli jaka jest sytuacja to po jaką cholerę tam leźli ? By teraz sępić jak żule pod Tesco ?
  6 1 Cytuj Zgłoś
 • 10.05.2019 - 6:43
  bono napisał/a:
  A do jakiej partii należał w takim razie Ostrowski? I jak odnalazł się na stanowisku wiceburmistrza zaraz po studiach? Czy też PO?
  Mówi Ci coś nazwisko Jedynaka?
  1 Cytuj Zgłoś
 • 10.05.2019 - 9:00
  W gminie raciechowice szukają tam gdzie nie zgubili. Pieniądze winien oddać były wójt Gabzdyl, który je wydawał między innymi na różne festyny w których brali udział, a jakże starostą Tomal, były burmistrz Ostrowski i inni decydenci. Nadto gdzie wówczas była rada gminy, która w większości jest obecnie ta sama, gdzie był nadzór regionalnej izby obrachunkowej.
  5 1 Cytuj Zgłoś
 • 10.05.2019 - 17:49
  Najbardziej mnie "rozbawilo" jak rządzący z Raciechowic zwrócili sie m.in o pomoc do burmistrza Sułkowic. Nasza gmina zadlużona podobnie (przez 3 lata musi spłacić 15 mln długów) ale nie prosi nikogo o jałmużnę tylko zaciska pasa. Wiadomo, żadnych inwestycji przez najbliższe lata nie ma sie co spodziewać l to wina poprzedniego burmistrza.
  3 2 Cytuj Zgłoś
 • 11.05.2019 - 7:26
  taki_gość napisał/a:
  Mówi Ci coś nazwisko Jedynaka?
  Nazwisko Jedynaka Teresa, mówi mi tyle, że to dzisiejszy PiS.
  A jeżeli ona była z PO to mnie popraw.
  3 Cytuj Zgłoś
 • 12.05.2019 - 9:32
  A "BADYLE" Sadownicy ile dokładaja do kasy gminy co drugi dom to pałac i auto za 200tys pln a jak nie pokazuja to w skarpetkach pochowane mają... ratujmy hehe
  3 Cytuj Zgłoś
 • 12.05.2019 - 21:15
  bono napisał/a:
  Nazwisko Jedynaka Teresa, mówi mi tyle, że to dzisiejszy PiS.
  A jeżeli ona była z PO to mnie popraw.
  Pytałeś jak Ostrowski znalazł się na stanowisku vice burmistrza, dlatego podałem Ci nazwisko Jedynaka. A nigdzie nie pisałem, że ona była z PO
  Cytuj Zgłoś
 • 13.05.2019 - 8:18
  Teresa Jednaka to AWS [ nie przekręcać jej nazwiska ]. Jej dzieci to PO i PiS.
  Cytuj Zgłoś
 • 19.05.2019 - 17:24
  Marek2131 napisał/a:
  Najbardziej mnie "rozbawilo" jak rządzący z Raciechowic zwrócili sie m.in o pomoc do burmistrza Sułkowic. Nasza gmina zadlużona podobnie (przez 3 lata musi spłacić 15 mln długów) ale nie prosi nikogo o jałmużnę tylko zaciska pasa. Wiadomo, żadnych inwestycji przez najbliższe lata nie ma sie co spodziewać l to wina poprzedniego burmistrza.
  Jak zaciska pasa skoro radni z panem WW dostali niemałe pieniądze A przyjęcie Wiesława - rozumiem pomóżcie wygramy to wam dam A resztę w du......Pie mam ja arturo Dziwiszo
  1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach