Ostrzeżenie: Wysokim temperaturom mogą towarzyszyć burze z gradem i silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem a także towarzyszącymi mu burzami, gradem oraz silnym wiatrem. Ostrzeżenie zostało wprowadzone wczoraj z ważnością do środowego wieczoru, 12 czerwca. Synoptycy jednak zwracają uwagę, że komunikat z ostrzeżeniem może zostać przedłużony aż do weekendu.

Temperatura maksymalna w dzień będzie sięgać od 30 do 33 stopni Celsjusza, natomiast temperatura minimalna w nocy od 17 do 20 stopni Celsjusza.

 Kolejne dni przyniosą upał już właściwie nad całym krajem, temperatura powietrza miejscami może osiągać 32°C, 34°C. Chwilowym wytchnieniem może być czwartek, ale ochłodzenie, które wtedy wystąpi, będzie ledwie kilkustopniowe. Warto również podkreślić, że będą takie noce, kiedy temperatura powietrza nie spadnie poniżej 20°C. Po nieco chłodniejszym czwartku, w piątek najprawdopodobniej czeka nas ponowny, silny napływ powietrza zwrotnikowego i znaczny upał. Niezbyt silne ochłodzenie nastąpi dopiero w niedzielę - czytamy w komunikacie przygotowanym przez IMGW.

Odpoczywaj w miejscach zacienionych i przewiewnych

W najgorętszych porach dnia lepiej pozostań w chłodnym lub zacienionym miejscu. Jak zwracają uwagę synoptycy, ze względu na możliwość występowania odczucia duchoty osobom starszym, przewlekle chorym i dzieciom, w najcieplejszej porze dnia zalecany jest odpoczynek w miejscach klimatyzowanych lub zacienionych i przewiewnych. Z uwagi na zwiększony dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego i podwyższone wartości wskaźnika UV, zalecane jest stosowanie środków ochrony przed promieniowaniem UV (nakrycie głowy, kremy z filtrem UV, stosowanie okularów przeciwsłonecznych). 

Nie można zapominać o regularnym uzupełnianiu wody traconej z organizmu na skutek pocenia się. Przebywając na zewnątrz w czasie burz należy zachować ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Uwaga na gwałtowne burze

We wtorek burze występować będą głównie na zachodzie oraz w górach. Miejscami także mogą być gwałtowne. W środę burze możliwe będą już w większej części Polski. W czwartek burzowo na wschodzie, spokojniej natomiast na zachodzie. Wraz z ponownym napływem powietrza zwrotnikowego, burzowo będzie również w weekend. Uwaga – burze te również mają warunki, by stać się gwałtownymi!

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach