Nie będzie więcej obchodów "Marszu na Myślenice"

W tym roku członkowie stowarzyszenie Obozu Narodowo Radykalnego nie będą obchodzić 74 rocznicy "Marszu na Myślenice". - To na pewno koniec wizyt ONR Brygady Małopolskiej, przenieśliśmy działanie na płaszczyznę społeczną - mówi Wojciech Mazurkiewicz, przedstawiciel prawny stowarzyszenia zwykłego ONR Brygada Małopolska

fot. Mariusz Drzyzga
- Oświadczam iż w tym roku, czyli 2010 ONR BM nie będzie obchodził rocznicy tzw. "Marszu na Myślenice". Jeśli ktokolwiek zgłosi zgromadzenie publiczne w którym będą brały udział osoby uważające się za ONR BM, nie będą one członkami stowarzyszenia – pisze do nas Wojciech Mazurkiewicz, przedstawiciel prawny stowarzyszenia zwykłego ONR Brygada Małopolska.

Członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego przyjeżdżają do Myślenic od kilku lat, aby uczcić obchody tzw. "Marszu na Myślenice" zorganizowanego przez działacza Stronnictwa Narodowego Adama Doboszyńskiego, który w czerwcu 1936 roku oskarżył władze miejskie o korupcję i faworyzowanie kupców żydowskich. Wraz ze swoimi ludźmi na kilka godzin zajął miasto, splądrował żydowskie sklepy i próbował podpalić synagogę. Na Rynku spłonęła też część mienia żydowskiego. Wydarzenia z czerwca 1936 roku były największymi zamieszkami antyżydowskimi zorganizowanymi przed wojną.

Od kilku lat w czerwcu członkowie ONR obchodzili kolejne rocznice "Marszu" w Myślenicach. Obchody polegały na przejściu z dworca PKS na plac Rynku (pod figurę św. Floriana lub Pomnik Niepodległości) oraz przypomnieniu wydarzeń sprzed lat. W tym roku przypada 74 rocznica tego wydarzenia. Członkowie ONR byli w Myślenicach 4 razy.

Wygląda jednak na to, że to koniec wizyt członków ONR w Myślenicach. - Na pewno koniec wizyt ONR Brygady Małopolskiej, przenieśliśmy działanie na płaszczyznę społeczną. Sprzątamy pomniki, pomagaliśmy podczas powodzi. A czy to koniec wizyt? W takiej formie na pewno – mówi Wojciech Mazurkiewicz.

- Przypominanie o ludziach, którzy zrobili coś dla Polski jest ważne, ale samo przypominanie, bez innych, praktycznych działań, jest bezcelowe. Ludzie zapominają o tym co ktoś zrobił, tylko pamiętają kto o tej osobie przypomniał. I jaką to miało formę – dodaje.

Najlepszym przykładem, są tu wizyty ONR Brygady Małopolskiej w Myślenicach. Zapewne nikt Adama Doboszyńskiego nie pamięta jako osoby, która wiele zrobiła dla Polski, tylko kojarzy ją z wiecami w mieście i sprawami sądowymi.

Przyjechać, przypomnieć można, nawet trzeba. Jednak w innej formie – zapowiada Wojciech Mazurkiewicz i zaraz dodaje: - W ramach pewnego wyjaśnienia, ONR Brygada Małopolska działa tylko na terenie województwa małopolskiego. Wszelkie inne organizacje, stowarzyszenia poza terenem województwa, nie mają nic wspólnego z stowarzyszeniem Obóz Narodowo Radykalny Brygada Małopolska. Dodam iż każda osoba, która swoim działaniem lub zamierzeniem będzie podawać się za wyżej wymienione stowarzyszenie będzie robić to nielegalnie.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 29.06.2010 - 10:11
  Przedstawiam trochę inną wersje 'bardziej wiarygodną' niż podaje info W czerwcu 1936 r. Doboszyński przeprowadził polityczną demonstrację w Myślenicach, na kilka godzin przejmując władzę w miasteczku, co zostało później nazwane "wyprawą myślenicką".Celem akcji było ukaranie miejscowego starosty Antoniego Basary, który tolerował korupcję i faworyzował żydowskich przedsiębiorców, represjonując miejscowych działaczy Stronnictwa Narodowego. W szerszej perspektywie Doboszyński chciał zwrócić uwagę na nierozwiązane problemy społeczne i terror policyjny. Po latach mówił: "Policja tak szykanowała naszych, że gdybym nie zareagował, położyłaby się robota w powiecie".
  W czerwcu 1937 r. za zorganizowanie "wyprawy myślenickiej" Doboszyński stanął przed sądem (był to jeden z najsłynniejszych procesów II Rzeczypospolitej). Mimo olbrzymiej nagonki, głównie w lewicowej i żydowskiej prasie, został uniewinniony. Ława przysięgłych uznała, że działał w stanie "wyższej konieczności". Wielka szkoda że w tym roku nie będzie przemarszu! Według mnie tradycje trzeba zachowywać! Jednak nasza pamięć pozostaje o wielkim bohaterze jakim był Adam Doboszyński. Chwała bohaterowi. Doboszyński pamiętamy!
  4 1 Cytuj Zgłoś
 • 29.06.2010 - 10:40
  Już się zastanawiałem co mogło wpłynąć na tą decyzje, ale wszystko wyjaśnia poniższy cytat.

  "Obchody polegały na przejściu z dworca PKS na plac Rynku "
  Cytuj Zgłoś
 • 29.06.2010 - 11:02
  no tak. panowie nic sie nie martwcie na 75 rocznice bedzie dworzec - tak zapowiada wlasciciel dzialki, pilkarz pan kozminski
  Cytuj Zgłoś
 • 29.06.2010 - 12:53
  Żeby tylko "parada" nie odwróciła kierunku marszu i nie poszła w kierunku przeciwnym. Może dla upamiętnienia 75 rocznicy planowana jest "powtórka z rozrywki" na "byłym" dworcu PKS a "planowanej" nowej Galerii. Mnie się jednak wydaje że przyszłoroczne obchody "wyprawy myślenickiej" też będą musieli odwołać, z powodu ... braku galerii - bo nie będzie czego pikietować...
  Cytuj Zgłoś
 • 30.06.2010 - 9:52
  Jeżeli istotnie jest taki powód jak piszecie to niewątpliwie jest to plus z nieposiadania dworca. Jaki by jednak ten powód nie był najważniejsze jest to że nie będzie tu tych pożal się Boże "upamiętniaczy"
  Cytuj Zgłoś
 • Marek Stoszek 30.06.2010 - 18:51
  Ja tez jestem zdania ze jaka by nie była tego przyczyna to dobrze że nie będzie tego żenującego widowiska.
  Cytuj Zgłoś
 • 01.07.2010 - 8:30
  jak by to była procesja jakaś z kościoła z organizowana i by ją odwołali to łooo boże co by się działo. A jak ktoś ma jakies inne poglądy niż "większość" to od razu się po nim jedzie. Myślenice z tego co czytałem i słyszałem od starszych były i pewnie są bardzo antysemickie i od zawsze gnoiło się tu żydów.
  Cytuj Zgłoś
 • 01.07.2010 - 17:49
  Zgadzam się z ( ddssaa ) ale tylko rodowici Myśleniczanie !!. Dla całej reszty ten przemarsz to jest jakiś cyrk.
  Cytuj Zgłoś
 • 02.07.2010 - 11:37
  Marsz na Myślenice organizowany przez ONR jest to upamiętnienie wielkiego patrioty i bohatera jakim był Adama Doboszyński który walczył z dwoma okupantami zarówno z hitlerowskim jak i komunistycznym. Został zamordowany przez stalinowskich oprawców strzałem w tył głowy. Kto pisze że ten marsz jest cyrkiem nie zna tak naprawdę historii i celu tego marszu i powiedziałbym że taka osoba co tak pisze i myśli jest antypolska. Myśleniczanie - Polacy powinni być wdzięczni Adamowi Doboszyńskiemu za to że walczył o sprawy Polskie: biednego Polskiego robotnika , kupca. Chwała bohaterowi. My prawdziwi Myśleniczanie-Polacy pamiętamy i nigdy nie zapomnimy o Adamie Doboszyńskim. Chwała Polsce!
  2 Cytuj Zgłoś
 • 02.07.2010 - 13:04
  Cytuj Zgłoś
 • 02.07.2010 - 13:30
  Dziwię się, że mieszkańcy Myślenic pozwalają na takie marsze neofaszystom i pozwalają, żeby nazwa ich miasta przez tego typu spędy, była kojarzona z tak nieprzyjemnymi wydarzeniami z historii miasta.
  2 Cytuj Zgłoś
 • 02.07.2010 - 13:50
  Jak widzę czy słyszę takie wypowiedzi jak m.in kosmo co na okrągło tylko bełkoczą o faszyzmie czy o neonazistach to aż mi się już żygać takimi osobnikami chce. Ponieważ takie osobniki nie mają żadnych argumentów ani pojęcia o danej sprawie czy ugrupowaniu tylko posługują się(jak każdy lewak) jedynym hasełkiem faszyzm , sraszyzm , dupaszyzm. Uważam że takie osoby są ograniczone umysłowo i nie ma sensu zwracać uwagi na ich bełkot. No cóż jest wolność słowa i wypowiedzi nawet dla ograniczonych lewaków!
  1 Cytuj Zgłoś
 • 02.07.2010 - 16:14

  NIECH ŻYJE REWOLUCJA :) !!!
  1 Cytuj Zgłoś
 • 02.07.2010 - 19:47
  rozumiem ciebie, nikt nie chce być nazywany faszystą, czy neonazistą w kraju, który tyle ucierpiał przez tą ideologię. Niestety, mam już parę latek i pamiętam początki, rozwój i obserwuję stan obecny tzw. "ruchu narodowego" w Polsce. Zaprzeczanie faktom nie jest waszą mocną stroną. Wystarczy poczytać wasze fora internetowe - zdajecie sobie sprawę z tej schizofrenii i co niektórzy z was widzą w tym problem - faszystowska symbolika, neonazistowskie hasła - jesteście kalką niemieckich neonazistów, tylko jesteście słabsi ilościowo i ideologicznie.
  1 Cytuj Zgłoś
 • 02.07.2010 - 22:55
  Widzę że anarchiści toczą jak zwykle walkę w internecie, a poza komputerem - w pięciu za kordonem policji.

  Teraz dla was narodowcy są nazistami i grupkami "łysych bandytów". Zobaczycie co będzie jak, nasz kraj zaleje fala imigrantów, którzy tak jak na zachodzie będą próbowali nam narzucić swoje zwyczaje.

  Dlatego - Narodowy Radykalizm teraz !
  1 Cytuj Zgłoś
 • 02.07.2010 - 23:11
  jak Polskę zaleje fala emigrantów, to będziecie mieli ciężko, koledzy neonaziści. Na razie to wy próbujecie narzucać innym swoje zwyczaje, dlatego jesteście groźni dla społeczeństwa i możecie liczyć na jego odpowiedź. A z walk z wami, już dawno wyrośliśmy, ruch antyfaszystowski jest tylko marginesem naszej działalności, tak, byście znajdywali sobie wrogów i nie zajęli się poważniejszymi rzeczami. :) chwała!
  1 Cytuj Zgłoś
 • 03.07.2010 - 4:53
  Taaa, mów sobie co chcesz, widać iż jesteś zwykłym frajerem, skoro nacjonalizm = neonazizm.

  Ale co tam, pospinaj się przez neta o tym jacy to "neonaziści" są straszni i jak to policja morduje "niewinnych" bambusów, a na manifestacjach ratuje wam dupy.
  1 Cytuj Zgłoś
 • 03.07.2010 - 7:06
  Te narodowiec,na razie to z policja wspólpracujecie reka w ręke.Wiadomo swój swojego wspiera.A co do waszej kulawej obrony ze nie jesteście naizstami to ...pelna zgoda.Wy jesteście kolaborantami,by przypomniec postacie z waszego ruchu jak Bolek Piasecki,wspólpraca z nazistami,by pozniej zaczac wspólpracę z nową władzą komunistyczna.Z historii minus z symboliki nazistowskeij masz piątke"narodowcu"
  1 Cytuj Zgłoś
 • 03.07.2010 - 9:40
  k77

  jesteś :D. Twoich teorii na temat Piaseckiego komentować nie będę, bo widać że tak jak każdy lewak o historii pojęcia żadnego nie masz. Ale powiedz mi dlaczego ci straszni "antyfaszyści" posługujący się skrótami typu "ACAB" czy "CHWDP", jakiś czas temu przed NOP-em uciekli na komisariat. :D

  A potem napinka na cia, że psy są takie a takie, a dzięki nim jeszcze możecie wegetować...
  Cytuj Zgłoś
 • 03.07.2010 - 10:05
  k77: Radzę Ci drogi kolego uporządkować książki w swojej biblioteczce i najlepiej wyrzucić te których rok wydania nie jest większy niż 89, może wtedy kłamliwa propaganda aż tak bardzo nie będzie Ci gniła w mózgu.

  Co do waszej internetowej walki -możecie sobie pisać na "pszczółce" jak to w 5 rozwalacie 100 narodowców, jednak rzeczywistość jest trochę bardziej brutalniejsza, przypomina mi się wielki antyfaszysta, który po przejściu do "środków przymusu bezpośredniego" ze łzami w oczach wyszarpywał zębami swoją naszywkę ze znaczkiem (A), tacy to jesteście chłopaki odważni :).

  A może jeszcze spytasz bojówkę jakiegoś klubu o Antife? Jestem pewien że wyśmieją Cię na miejscu i może gratisowo oklepią ;). Czołem!!!
  1 Cytuj Zgłoś
 • 03.07.2010 - 12:58
  Co do bojówek zarówno anarchistycznych jak i narodowców (na marsz przyjeżdzali głównie ze śląska itd)to akurat w myślenicach i okolicach takowe nie istnieją bądź są bardzo słabe w innych częściach kraju wyglada to zupełnie inaczej (nieraz jest naprawdę ostro.)Co do książek to cytujecie propagandę , wiadomo punkt widzenie zaeży od punktu siedzenia a w historie to już można interpretowac jak się chce. co do współpracy z policja anarchiści takowej nie podejmują (ideologicznie jest to po prostu nie możliwe), co do takich stowarzyszeń jak Nigdy Więcej czy jakiś komunistycznych to już ich sprawa. Natomiast narodowcy chetnie taka współpracę podejmują , choćby ostatnia akcja nopu http://www.nop.org.pl/?artykul_id=925
  Cytuj Zgłoś
 • 03.07.2010 - 13:38
  "co do współpracy z policja anarchiści takowej nie podejmują (ideologicznie jest to po prostu nie możliwe"
  http://www.nop.org.pl/?artykul_id=396
  Jeden z naprawdę wielu przykładów. Pozdrawiam

  Cytuj Zgłoś
 • 03.07.2010 - 14:04
  Podajesz opinię jednej ze stron, opinie dość propagandową. Cztery lata to jednak kupa czasu i niestety nie mogę zweryfikować tej akcji z warszawiakami ale musisz wiedzieć że po każdym zatrzymaniu na manifestatcji anarchiści idą pod komende i dowiadują sie o sytuacji zatrzymanych. Pozaty wątpię by policja aż tak bardzo lubiła anarchistów by chronic ich na komendach, raczej nie są oni zbyt przyjaźnie nastawieni do ideologi czy choćby zwyłego wyglądu niektórych .
  Cytuj Zgłoś
 • 03.07.2010 - 22:37
  I rozpisaliście się na temat anarchiści kontra narodowcy, a dworzec cóż, zburzyli w zimie, marzliście. Dworzec jest, ale jego wygląd woła o pomstę do nieba. Wizytówka Myślenic jako miasta rekreacyjnego jak najlepsza. Czyli panie Burmistrzu podziękowania po raz drugi.
  1 Cytuj Zgłoś
 • 04.07.2010 - 8:53
  kosmo ograniczony lewaku o jakie ci chodzi faszystowskie symbole i o jakie nazistowskie hasła , może chodzi ci o znak falangi czy o hasła Bóg Honor Ojczyzna , albo Chwała Polsce. kosmo ograniczony lewaku radzę trochę poczytać i podszkolić się z historii bo na razie tak jak już wcześniej ci pisałem to co ty wypisujesz to jeden bełkot i zwykłe wypociny na które chce się żygać! kosmo ograniczony lewaku na początek proponuje ci poczytać wspaniały życiorys Adama Doboszyńskiego wielkiego patrioty narodowca i wielkiego bohatera który w walce o Wolną Polskę został bestialsko zamordowany strzałem w tył głowy przez rozwścieczonych komunistów(lewaków) którzy tak jak Ty dziś nienawidzą Narodowców - Polaków!
  1 Cytuj Zgłoś
 • 04.07.2010 - 21:56
  Szkoda że to nie 20 - lecie międzywojenne.

  Za brak dworca to jestem przekonany że burmistrz by został wychłostany.
  1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach