Miasto

Zanim nabałaganisz, zastanów się czy zdołasz to posprzątać

Zanim nabałaganisz, zastanów się czy zdołasz to posprzątać

Od kilku lat jestem mieszkanką Myślenic. Miasto malownicze z klimatem, aczkolwiek zaniedbane i brudne. Na chodnikach, trawnikach, ulicach, rzekach przewala się wiele wszelkiej maści śmieci. Co prawda daleko nam do Neapolu, ale o porządek również dbać nie umiemy – pisze jedna z naszych Czytelniczek

Najprawdopodobniej kuleje u nas profilaktyka dbania o porządek. Akcja sprzątania miasta powinna odbywać się codziennie! Pozwoliłam sobie na wpis pod artykułem: Czyste Myślenice 2011: Uporządkujmy miasto pisząc "Zanim zdążysz nabałaganić, zastanów się czy jesteś w stanie za sobą posprzątać!”. Uczmy wszystkich tego prostego stwierdzenia, zaczynając od siebie samych, a w naszym mieście będziemy czuć się coraz lepiej, czyściej.

Niby w przedszkolach, szkołach, a przede wszystkim w niektórych domach uczy się porządku (jakiegokolwiek bądź), ale w niektórych jednostkach ludzkich gdzieś ta prawda po drodze zanika. Zaczynają śmiecić środowisko, bo tak jest po prostu wygodnie. Dlaczego nie można takiego zachowania karać? Nie chodzi wyłącznie o karę finansową, mandat. Dlaczego nie można wprowadzić kar społecznych? Nabałaganiłeś, zniszczyłeś to posprzątaj, napraw po sobie i dodatkowo za kogoś innego (bo prac jest sporo). Wstyd jest bardziej odczuwalny, a dla niektórych nawet poniżający niż nadszarpnięcie budżetu kilkuzłotowym mandatem. Nieletni powinni wykonywać karne prace społeczne z rodzicami. Przecież gmina może używać takich narzędzi.

W akcjach sprzątania miasta biorą udział całe szkoły pokazując młodym jakim brudasem jest człowiek. OK,  ale czy to wystarczające? Raz w roku? Zdaje sobie sprawę, że sprzątanie miasta nie należy do obowiązków uczniów. Niemniej jednak w szkole jest tyle łobuzerstwa, że każdy kozak gdyby się troszkę polansował sprzątając miasto za karę, podejrzewam, że nie miałby ochoty na kolejne chuligaństwo lub zastanowiłby się nad tym.

To jednak zupełnie inny temat. Ale jeśli miasto, gmina nie ma funduszy na służby sprzątające to dlaczego nie korzysta z karnych prac społecznych? Przecież jest tyle możliwości! Jeden z drugim, który popełnia jakiekolwiek wykroczenie nie może być "wykorzystany" do np. posprzątania miasta?

Dlaczego pozwala się by drzewa, słupy były obwieszane ogłoszeniami, plakatami? które skutecznie odstraszają powiewając na wietrze? Przecież przeznaczone są na to inne miejsca! Gdyby klejący plakaty, ogłoszenia musieli odmalować zniszczony słup, ławkę, posadzić nową roślinkę może następnym razem zastanowiliby się niszcząc wspólne dobro. W domu nie pozwoliłby sobie na taki wandalizm a w mieście może bo mu na to pozwala. Nie potrafię tego zrozumieć, że mieszkańcy nie traktują miasta jak domu i bałaganią w nim na potęgę, a władze się bezskutecznie przyglądają, nie robiąc nic w tym kierunku, dając tym samym ciche przyzwolenie na taki stan rzeczy. Przyznam, że to proces kuriozalny.

Chciałabym zwrócić uwagę na kontenery do segregacji śmieci na ul. M.Reja, zwłaszcza na kontener na plastiki i makulaturę. Są przepełnione i segregujący odpady kładą je obok, po czym te fruwają po okolicy. Chciałabym również uzyskać informację, gdzie można składać zużyte żarówki. Pani w jednym ze sklepów z żarówkami na to pytanie odpowiedziała, żeby wrzucić je do kontenera na szkło. Nic dodać, nic ująć…

Katarzyna Kożuchowska

 

Czekamy na Wasze zdjęcia zaśmieconych i zabrudzonych części Myślenic. Można je dodawać po zalogowaniu do poniższej galerii lub przesyłać na adres redakcja@miasto-info.pl

Powiązane tematy

Czyste Myślenice 2011: Uporządkujmy miasto
Miasto 29

Czyste Myślenice 2011: Uporządkujmy miasto

Uczniowie w szkołach podstawowych i gimnazjach z terenu gminy Myślenice w najbliższym czasie przeprowadzi akcję sprzątania swojej okolicy. Na najaktywniejszych czekają nagrody

Czyste Myślenice: Dbając o miasto dbasz o siebie
Miasto 20

Czyste Myślenice: Dbając o miasto dbasz o siebie

Akcja Czyste Myślenice wystartowała! Uczniowie w szkołach z terenu gminy Myślenice otrzymali foldery z informacją, a na koszach, ławkach i przystankach pojawiają się naklejki. Wszystko po to, aby zachęcić was do dbania o przyrodę

Komentarze (25)

  • Brak zdjęcia
    11 maj 2011

    Ta zbiórka przedmiotów wielkogabarytowych i tych których nie można wyrzucić do kosza powinna być bardziej ogłaszana i zdecydowanie częściej organizowana. Zgadzam się też z tym, iż kontenery powinny stanąć w kilku miejscach gdzie ludzie powinni móc wrzucać śmieci. No i oczywiście segregacja, segregacja i jeszcze raz segregacja. Zastanawia mnie jedno choćby na ul. Bergela ktoś po raz kolejny wyrzucił śmieci( kilka worków) i to w kilku miejscach czy one muszą odleżeć swoje czy np. panowie którzy wywożą śmieci nie mogliby ich zabrać. (Potrafią tak przeleżeć czasem kilka miesięcy Straż miejska , która pojawia się tam czasem tego nie widzi ?)

    Odpowiedz
  • 11 maj 2011

    Widzę że ja napisałem TYLKO RAZ i już mnie poprawiasz! Gdzie byłeś jak w SIEDMIU postach w dwóch różnych dniach pisano "warzenie" ????? Oto jest pytanie.
    PS Do świętości brakuje mi jeszcze cudu...

    Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    10 maj 2011

    Czepiałeś się "ważenia" Myśleniczaninie a piszesz dop[u]u[/u]ty

    Odpowiedz
  • 10 maj 2011

    Taki rwetes "o nic". Syf był i będzie doputy nie zastosuje się wysokich kar za zaśmiecanie. Nota bene proponuje rzucić okiem na wyniki ciekawej ankiety z przed kilku miesięcy:
    http://miasto-info.pl/pools/show/68,poziom-czystosci-myslenic-jest.html

    Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    10 maj 2011

    A gdzie są skupy surowców wtórnych jak niegdyś ?
    Świat z tego jakoś nie "wyrósł", tylko w Polsce panuje "kult plastiku"..

    Ani makulatury, ani butelek czy słoików - nic się nie opłaca przetwarzać ?
    Lepiej ciąć lasy na papier, pić wodę i soki z butelek plastikowych pomijając względy zdrowotne, które potem rozkładają się całymi latami .

    Odpowiedz

Zobacz więcej