Okolice

Ponad 120 tys. zł na renowacje zabytków w powiecie

Ponad 120 tys. zł na renowacje zabytków w powiecie

W 2013 r. samorząd wojewódzki udzieli 123 dotacji na renowację i ochronę cennych zabytków w Małopolsce na łączną kwotę 3,5 milionów złotych. Dofinansowaniem prac konserwatorskich zostanie wsparte 6 obiektów z terenu ziemi myślenickiej

Dotację w wysokości 40 tysięcy złotych otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia N.M. P. w Myślenicach. Środki te będą przekazane na dofinansowanie I etapu remontu ołtarza głównego. Podstawowym założeniem w pracach konserwatorskich przy ołtarzu jest zahamowanie procesów destrukcji, wzmocnienie struktury drewna i przywrócenie walorów estetycznych możliwie zbliżonych do pierwotnych – mówi Jarosław Szlachetka, radny województwa małopolskiego. W ubiegłym roku władze samorządowe województwa wsparły m.in. w myślenickim sanktuarium konserwację ołtarza bocznego Serca Pana Jezusa w wysokości 30 tysięcy złotych.

Dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy złotych otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Mikołaja w Pcimiu na renowacje trzech ołtarzy. W Pcimiu podstawowym założeniem prac konserwatorskich przy ołtarzach będzie przywrócenie walorów estetycznych, poprzez odczyszczenie i uzupełnienie ubytków złoceń.

Władze regionu wyasygnują także kwotę 20 tysięcy złotych na prace konserwatorskie przy rokokowym drewnianym ołtarzu z ok. 1770 roku w kościele pw. Św. Mikołaja i Św. Magdaleny w Dziekanowicach. - 11 tysięcy złotych przeznaczamy również na ratowanie zabytkowej kapliczki przydrożnej Św. Jana Nepomucena z 1815 r. w Zawadzie oraz 10 tysięcy złotych na odnowę kapliczki w Zakliczynie – dodaje radny Szlachetka.

Województwo przekaże także 20 tysięcy złotych na dalsze prace związane z odbudową skrzydła wschodniego ruin dobczyckiego zamku z bramą i wjazdem, które prowadzi miejscowy oddział PTTK.

Organizowany przez departament kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego konkurs na konserwację i ochronę zabytków przyciągnął 169 wniosków na kwotę prawie 15,5 miliona złotych. Wśród potencjalnych beneficjentów przeważała liczba parafii różnych wyznań jak i osób prywatnych oraz organizacji. Najwięcej dotacji otrzymują obiekty sakralne, zabytkowe świątynie: kościoły czy cerkwie.

Komentarze (5)

  • adzygmunt 28 lut 2013

    A panowie radni, co ze starym siedemnastowiecznym kościołem w Trzemeśni?
    Jeszcze parę lat a wewnętrzne poszycie dachu i stropu zmurszeje. Blacha na dachu dziurawa, przerdzewiała. Fundamenty kościoła modrzewiowe kloce są tam od 300 lat W czasie wichury czasem się zdarzają duże kościół faluje.
    "Między ciszą a ciszą" kościoły się kołyszą.

    11 3 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 28 lut 2013

    "między cieszą a ciszą" ludzie bez pracy skowyczą... dużo pieniędzy na to idzie. czy radni w sejmiku maja w planach zapobieganie bezrobociu?

    15 5 Odpowiedz
  • adzygmunt 28 lut 2013

    To demagogia co robisz.
    Problem bezrobocia jest bolesnym faktem, lecz np zlecenie robót konserwatorskich to także oznacza zatrudnienie.
    O bezrobociu pisaliśmy w innym temacie. Pozdrawiam adz.

    6 8 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    28 lut 2013

    123 dotacje na 15 i pół miliona złotych, a na powiat myślenicki tylko 120 tysięcy, bo Jarek w opozycji i marszałka z PO obmawia, i jeszcze się tym sam chwali, rozumu za grosz...

    2 12 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    2 mar 2013

    dlaczego ktoś usunął mój post?

    1 Odpowiedz

Zobacz więcej