Geoportal powiatu myślenickiego: Narzędzie dla mieszkańców i profesjonalistów

Łatwiejszy dostęp dodanych geodezyjnych, gospodarczych i turystycznych to tylko nieliczne z możliwości jakie daje otwarty przez powiat geoportal

Geoportal pozwala m.in. na sprawdzenie przebiegu działek 

Zintegrowany System Informacji Przestrzennej (ZSIP) kosztował przeszło 2,651 mln zł i ma ułatwić dostęp m.in. do danych geodezyjnych, gospodarczych i turystycznych.

System został stworzony w ramach projektu: „E-powiat, budowa Zintegrowanego Systemu Informacji Przestrzennej, wsparciem dla administracji publicznej w Powiecie Myślenickim”. Łączy w jeden system informatyczny bazy danych dotyczących starostwa oraz ośmiu gmin na terenie powiatu.

Dotyczą one m.in. ewidencji gruntów i budynków, na stronach portalu znajdują się także dokładne mapy z zaznaczonymi na nich działkami. Każdy może u siebie w domu przyjrzeć się układowi, rozmieszczeniu i wielkości działek, ich otoczeniu, budynkom,infrastrukturze czyli np. przebiegowi sieci elektrycznej czy gazowej.

Oficjalna prezentacja geoportalu miała miejsce 8 maja w siedzibie starostwa powiatowego. Starosta Józef Tomal podkreślił znaczenie projektu w zakresie jego funkcjonalności, zarówno dla szeroko pojętej administracji, jak i dla mieszkańców. Projekt został uznany jako najlepszy spośród 73 złożonych w naborze do Działania 1.2. Rozwój społeczeństwa informacyjnego w ramach MRPO w roku 2009.

- ZSIP to informacyjny system, umożliwiający gromadzenie szeroko rozumianych danych przestrzennych oraz opisowych, mogących zostać z przestrzenią powiązanych, pochodzących ze wszystkich komórek organizacyjnych starostwa powiatowego w Myślenicach oraz spoza niego - podczas prezentacji mówił Wojciech Matela, inżynier projektu.

Całkowita projektu to 2 651 531,27 zł, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 to 1 975 125,20 zł, a kwota z budżetu Powiatu Myślenickiego: 676 406,07 zł.

Projekt został zrealizowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013; Oś priorytetowa 1. Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy; Działanie 1.2. Rozwój społeczeństwa informacyjnego Kategoria interwencji: Usługi i aplikacje dla obywateli (e-zdrowie, e-administracja, e-edukacja, e-integracja, itp.)

Czytaj także

Komentarze

 • paulinka 14.05.2013 - 23:20
  zupełnie nie wiem jak z tego korzystać ;/
  5 13 Cytuj Zgłoś
 • Grzegorz 15.05.2013 - 7:11
  Ciekawostką dla niektórych może być też to: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
  4 Cytuj Zgłoś
 • mirek@ 15.05.2013 - 8:29
  ten geoportal to totalny kombajn i paulinka ma trochę racji, będąc na nim ciężko załapać o co chodziło twórcom podczas projektowania. Za tak gigantyczną sumę można było zrobić coś przyjaznego ludziom...
  8 4 Cytuj Zgłoś
 • 15.05.2013 - 22:56
  Bez przesady, nie jest taki ciężki. To geoportal a nie pasjans.
  Kwota rzeczywiście wysoka, dziwne... Człowiek stara się w życiu zaoszczędzić jak najwięcej i to nawet wychodzi przy remontach, naprawach, nawet inwestycjach. To niesamowite jak wiele można czasem zyskać jeśli się odpowiednio długo poszuka... a potem czyta się o gminnych inwestycjach i nie można się oprzeć wrażeniu, że na pewno dało się taniej :)
  6 2 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 16.05.2013 - 21:48
  mieszkaniec napisał/a:
  Każdy może u siebie w domu przyjrzeć się układowi, rozmieszczeniu i wielkości działek, ich otoczeniu, budynkom,infrastrukturze czyli np. przebiegowi sieci elektrycznej czy gazowej.
  Nie znalazłem możliwości aby zobaczyć jakąkolwiek sieć w mojej okolicy bez rejestracji której przypuszczam nie może każdy od tak za darmo sobie zrobić. Mam rację czy się mylę?

  Po drugie nie rozumiem czemu część domów ma przypisane numery, a część nie. Nie mam pojęcia od czego to zależy. Choćby dom w którym mieszkają moi rodzice nie ma podanego numeru. Jeden sąsiedni wcześniej oddany do użytkowania ma, drugi sąsiedni później oddany ma, a ten nie ma :(

  Ogólnie pomijając koszt i powyższe uwagi inicjatywa ciekawa jak dla mnie. Mam tylko wątpliwości czy nie za bardzo są jawne wszelakie informacje.
  3 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 17.05.2013 - 7:29
  Powyższy cytat był oczywiście cytatem z artykułu, a nie jak napisałem słowami mieszkańca. Za pośpiech który skutkował pomyłką przepraszam.
  1 2 Cytuj Zgłoś
 • Jagienka Mur. 19.05.2013 - 13:49
  sh_ma napisał/a:
  mieszkaniec napisał/a:Każdy może u siebie w domu przyjrzeć się układowi, rozmieszczeniu i wielkości działek, ich otoczeniu, budynkom,infrastrukturze czyli np. przebiegowi sieci elektrycznej czy gazowej.Nie znalazłem możliwości aby zobaczyć jakąkolwiek sieć w mojej okolicy bez rejestracji której przypuszczam nie może każdy od tak za darmo sobie zrobić. Mam rację czy się mylę?

  Po drugie nie rozumiem czemu część domów ma przypisane numery, a część nie. Nie mam pojęcia od czego to zależy. Choćby dom w którym mieszkają moi rodzice nie ma podanego numeru. Jeden sąsiedni wcześniej oddany do użytkowania ma, drugi sąsiedni później oddany ma, a ten nie ma :(

  Ogólnie pomijając koszt i powyższe uwagi inicjatywa ciekawa jak dla mnie. Mam tylko wątpliwości czy nie za bardzo są jawne wszelakie informacje.
  Jawne? W jakim sensie? Może słupki graniczne przestaną się nocami przesuwać? Znam takie przypadki.
  1 2 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach