Upamiętnili Józefa Świdra - dowódcę oddziału partyzanckiego

Na murach byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Kazimierza Wielkiego umieszczono tablicę upamiętniającą dowódcę oddziału partyzanckiego "Wiarusy"Józefa Świdra

Tablica znalazła się na dawnej siedzibie starostwa powiatowego przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 w Myślenicach, dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Inicjatorami tego wydarzenia była rodzina Świdrów z Rabki oraz członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”.

Tablicę odsłonił starosta Józefa Tomal wraz z Markiem Świdrem. - Cieszę się, że wielkiego bohatera upamiętniono odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Działalność Polski obywatelskiej powinna być przedstawiana młodzieży, mam nadzieję, że patriotyczne wartości będą przekazywane dalej –  mówił Józef Tomal.

- Budynek starostwa to pierwsze miejsce, na którym upamiętniony jest nasz krewny - powiedział Marek Świder, bratanek Józefa Świdra.

Osiemnastoletni Józef Świder na przełomie 1945/1946 roku został żołnierzem zgrupowania partyzanckiego AK „Błyskawica” pod dowództwem mjr. Józefa Kurasia ps. „Ogień”. Po jego śmierci i ogłoszeniu amnestii przez komunistów w 1947 r. zgrupowanie błyskawica przestało istnieć. Józef Świder nie ujawniając się, pozostał w konspiracji.

Wiosną stworzył kilkunastoosobowy oddział, któremu nadal kryptonim „Wiarusy”.  Jesienią  1947 roku oddział „Wiarusy” nawiązał współpracę z poakowską organizacją konspiracyjną. W połowie lutego 1948 roku grupa „Mściciela” została osaczona w Lubniu.

Józef Świder zginął 13 lutego 1948 roku w czasie strzelaniny z siłami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ubekami i milicjantami otaczającymi dom, w którym ukrywali się partyzanci. Zginął on  rok po swoim dowódcy Józefie Kurasiu. Do dziś nie znamy miejsca ich pochowania. Śmierć „Mściciela” nie zakończyła zmagań przeciw komunistycznemu zniewoleniu. Jednak „Wiarusy” przekształcili się w kilkuosobową grupę zbrojną tzn. grupę przetrwania, a ich teren operacyjny skurczył się do obszaru Podhala.

Czytaj także

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 12.03.2014 - 7:31
  bardzo dobrze! pamiec jest w nas, ale przyszle pokolenia bez edukacji zapominaja o tych niebezpiecznych czasach wojny a wrog puka do bram!
  7 2 Cytuj Zgłoś
 • 12.03.2014 - 21:16
  myśleniczanin czy ty jesteś dyslektykiem?
  3 Cytuj Zgłoś
 • OKOKI 12.03.2014 - 21:32
  Należy pamiętać kto mordował tych bohaterów i te resztki patriotów których szkopy nie wymordowały.Ubecja to byli w 80% żydzi ,którzy przyjechali do Polski na czołach sowieckich.To była tak zwana żydo-komuna.
  7 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach