Kultura

"Osobliwe życie Księżnej Montleart" - nowa książka Bogny Wernichowskiej

"Osobliwe życie Księżnej Montleart" - nowa książka Bogny Wernichowskiej

Bogna Wernichowska napisała książkę o jednej z najbardziej zagadkowych dam XIX-wiecznej Europy – księżniczce Auguście Montleart – filantropce i działaczce społecznej, która w latach 1870 – 1885 mieszkała w Krzyszkowicach koło Myślenic

Spotkanie z autorką odbyło się w Muzeum Regionalnym "Dom Grecki", gdzie zaprezentowano książkę. 

Bogna Wernichowska książkę tę poświęciła jednej z najbardziej zagadkowych dam XIX-wiecznej Europy – księżniczce Auguście Montleart – filantropce i działaczce społecznej, która w latach 1870 – 1885 mieszkała w Krzyszkowicach koło Myślenic. Postaci niezwykłej, kobiecie wyprzedzającej swoją epokę, właścicielce dóbr myślenickich, wielbicielce koni, „księżnej chłopskiej” - która mimo, iż wywodziła się z książęcego rodu, sama piekła chleb, troszczyła się o chorych i ubogich.

Autorka zbierając okruchy informacji, badając genealogię swojej bohaterki zabiera czytelnika na królewskie dwory, do książęcych pałaców i szlacheckich dworów. W opowieści ożywają czasy minione, bardziej domowo brzmią nazwiska wielkich rodów, a znajome miejsca ukazują swoje tajemnice. 

W „Domu Greckim” znajduje się piec kaflowy, tzw. „herbarz z herbami” pochodzący z krzyszkowickiego dworu Księżnej.

„Osobliwe życie Księżnej Montleart - Opowieść biograficzna o księżnej z myślenickiej ziemi” to książką, którą wydało Muzeum Regionalne "Dom Grecki" i również w nim można ją kupić. 

Bogna Wernichowska - absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, krakowska dziennikarka ( pracowała m.in. w "Przekroju" ), autorka kilkunastu książek o tematyce historyczno-obyczajowej. Pasjonują ją "rzeczy dawne" i wszystko, co niezwykłe i tajemnicze. 

 

W roku 2006 otrzymała Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej za mistrzostwo w dziedzinie publicystyki kulturalnej i twórczości literackiej. Napisała m.in.: "Duchy polskie, czyli krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach" ( z Maciejem Kozłowskim ), "Opowieści niesamowite", "Skarbczyk imion współczesnych", "Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich", "Kraków. Miejsca spełnionych życzeń", "Opowieści polskich dworów".

 

Komentarze (1)

  • mirek@ 3 kwi 2014

    w myslenicach mozna jedynie wydac ksiazki historyczne, inne nie maja racji bytu, a te opracowania w wiekszosci przypadkow przypominaja prace magisterskie czy tam licencjackie. ciekawe jak sie sprzedaja. swoja droga, dlacego muzeum biblioteka albo jakis wydzial kultury nie przeprowadzi np. konkursu na powiesc, ktora moznaby wydac podobnie jak te historyczne?

    4 4 Odpowiedz

Zobacz więcej