Quady jak samochody: Policjanci będą je kontrolować na nowych zasadach

Ważny przegląd i tablice rejestracyjne, ubezpieczenie OC i prawo jazdy, światła i lusterka - to nie jedyne wymogi jakie czekają właścicieli quadów. Policja będzie je traktować jak samochody

Odkąd quady wyjechały na drogi a nimi do lasów luki w prawie nie pozwalały ścigać łamiących przepisy. Do teraz - zapowiada policja, która będzie kontrolować te pojazdy tak samo jak samochody. Policjanci mają nadzieję, że kierowcy quadów przestaną być anonimowi, a co za tym idzie nie będą czuć się bezkarni. Co jeszcze się zmieni?

Quad jak samochód 

Z chwilą pojawienia się na rynku „quadów” (połowa lat 90’), ze względu na brak odpowiednich przepisów homologacyjnych, pojawiły się problemy interpretacyjne związane z przyporządkowaniem quada do odpowiedniej grupy pojazdów. W praktyce część tych pojazdów była rejestrowana jako ciągniki rolnicze, motocykle, lub motorowery, a część jako pojazdy samochodowe inne. Dopiero w momencie implementacji przepisów homologacyjnych do polskiego prawodawstwa, pojazdy typu quad są rejestrowane jako pojazdy samochodowe. Obecnie quady traktowane będą przez policjantów jak pojazd samochodowy inny, podrodzaj - czterokołowiec lub czterokołowiec lekki.

Co podlega kontroli?

Kierujący czterokołowcem i czterokołowcem lekkim (jak również trójkołowym motocyklem i motorowerem), podczas ruchu po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, podlega kontroli drogowej na ogólnych zasadach. Oznacza to, że pojazdy te powinny być sprawne technicznie (przegląd) i zarejestrowane (tablica), a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania (prawo jazdy odpowiedniej kategorii), dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.

O ile kwestia wyposażenia (np. światła, lusterka) i ubezpieczenia OC nie powinna budzić wątpliwości, to uzasadnionym jest skoncentrowanie się na kwestii uprawnień do kierowania quadem. Jeśli kontrolowany pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki, to kierujący tym pojazdem powinien posiadać prawo jazdy kat. AM lub wyższej. Jeżeli kontrolowany jest czterokołowiec, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B.

Zakaz jazdy po autostradach i drogach ekspresowych

Jeżeli podczas kontroli okaże się, że kontrolowany quad/trajka będzie zarejestrowany jako „motorower”, „motocykl” lub „ciągnik rolniczy”, policjant powinien zażądać od kierującego, w zależności od jego wieku, karty motorowerowej lub prawa jazdy kat. AM, albo prawa jazdy odpowiedniej kategorii (motocykl, ciągnik rolniczy).

Kierujący każdym czterokołowcem oraz osoba przewożona takim pojazdem powinni używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym chyba, że quad jest wyposażony w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa. W razie przewożenia dziecka w wieku do 7 lat prędkość quada nie może przekraczać 40 km/h. Co do zasady, zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Zabroniona jest jednak jazda po odcinkach dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe.

Co z jeżdżącymi po lasach? 

Kontrola drogowa kierującego czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim w tym miejscu (droga wewnętrzna), powinna ograniczyć się do sprawdzenia, czy nie zostały naruszone dyrektywy wynikające ze znaków drogowych, np. dotyczących wjazdu na dany teren, albo czy sposób jazdy quadem nie zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.

Kontrola ruchu pojazdów prowadzona na obszarach leśnych należą przede wszystkim do zadań strażników leśnych i funkcjonariuszy. Policjanci w tych miejscach mają również możliwość dokonywania kontroli osób poruszających się na quadach.

Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Naruszenie dyspozycji przedmiotowego artykułu jest wykroczeniem z art. 161 kw. Natomiast, kto wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuszcza lasu, pola, ogrodu, pastwiska, łąki lub grobli, podlega karze grzywny do 500 złotych (art. 157 § 1 kw).

Zgodnie z art. 15 ustawy o ochronie przyrody zabrania się ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz drogami położonymi na nieruchomościach stanowiących własność parków narodowych lub będących w użytkowaniu wieczystym parków narodowych, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Naruszenie wskazanego zakazu jest wykroczeniem z art. 127 ustawy o ochronie przyrody.

Zgodnie z art. 88n ustawy prawo wodne  zabronione jest przejeżdżanie przez wały przeciwpowodziowe oraz wzdłuż korony wałów pojazdami, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Naruszenie zakazu jest wykroczeniem z art. 194 pkt 13 ustawy prawo wodne.

 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • Rafał Ambrozy 11.04.2014 - 8:20
  mega bzdura !!! mówicie że jesteśmy anonimowi i jakieś "nagonki" organizujecie PYTANIE do was władz dlaczego nie chcecie pozwolić na naszą identyfikacje czyli rejestracje quadów było by wam łatwiej identyfikować kto jest kto, bo nie wrzucajcie wszystkich "quadowców" do jednego wora że jesteśmy intruzami i wandalami...
  13 32 Cytuj Zgłoś
 • mysleniczaninzdziada 11.04.2014 - 9:03
  antek_rally napisał/a:
  mega bzdura !!! mówicie że jesteśmy anonimowi i jakieś "nagonki" organizujecie PYTANIE do was władz dlaczego nie chcecie pozwolić na naszą identyfikacje czyli rejestracje quadów było by wam łatwiej identyfikować kto jest kto, bo nie wrzucajcie wszystkich "quadowców" do jednego wora że jesteśmy intruzami i wandalami...
  BZDURA! halasujecie, niszczycie lasy, wjezdzacie do nich mimo zakazow, straszycie zwierzeta, siejecie zagrozenie dla ludzi!!! jezdzijcie sobie po torach a nie po lasach!!! zamaskowani panowie szlakow! KARAC KARAC KARAC!
  52 36 Cytuj Zgłoś
 • Rafał Ambrozy 11.04.2014 - 9:20
  nastepny nie wykształcony "Pan" !!!prosze sie przedstawić jesli chce pan dyskutować bo w tym momęcie jest "pan" tak samo zamaskowany jak panowie ze szlakow, prosze czytać do końca dlaczego wszystkich użytkowników quadów uważać za intruza. mieszka sobie "Pan" w bloku w zimie "Pan" ogrzewają latem jedzie "Pan" na wies pooddychać tylko żę na wsi nie jest tak kolorowo bez pomocy sprzętu bynajmniej takiego jak QUAD. taki inny przyklad dlaczego "pan" nie ruszył "dupy" z domu jesli trzeba bylo poszukać zaginionej myśleniczanki w lesnym terenie, wtedy nie jestesmy zamaskowanymi intruzami.....
  18 36 Cytuj Zgłoś
 • 11.04.2014 - 9:55
  Zarówno quady jak i crossy to niestety "moda" która dotarła do nas z zachodu głównie za sprawą tzn szpanerów. Jak słyszę przejeżdżający koło domu cross czy quad to nóż mi się w kieszeni otwiera , hałas, smród spalin rozjechane drogi , szlaki i tylko w wyjątkowych sytuacjach mogę quady usprawiedliwić gdy niosą pomoc bąź do niej służą. Za dużo robicie hałasu by was kochać i szanować i oczywiście wbrew prawu.
  36 17 Cytuj Zgłoś
 • 11.04.2014 - 10:49
  quady powinny mieć rejestracje samochodowe takie małe jak na motor, powinny być ubezpieczone i mieć światła jeśli jeżdżą po zmroku ( w dzień po co ? kierunkowskazy by wystarczyły w ruchu drogowym) powinny także być wysokie kary za niszczenie terenów leśnych, oraz za niszczenie pól uprawnych, gdyż niektórzy niszczą bezmyślnie uprawy rolne nie patrząc gdzie jadą.....
  29 6 Cytuj Zgłoś
 • 11.04.2014 - 10:52
  po drogach torach dlaczego nie, ale lasy i parki itp. to z dala...
  27 5 Cytuj Zgłoś
 • 11.04.2014 - 11:27
  Powinni ścigać tych psychopatów jak najszybciej. A po za tym dlaczego Policja nie sprawdza poziomu decybeli w tych monstrach? Przecież jak to jedzie to się nie da wytrzymać. Są jakieś normy dla aut i się tego pilnuje na przeglądach i chyba kontrolach też? To dlaczego nie dla Quadów i tez ścigaczy poprzerabianych.Jak wszyscy to wszyscy!!
  27 8 Cytuj Zgłoś
 • 11.04.2014 - 13:12
  W ogóle co to za pomysł żeby jeździć kładem po lesie! To jakieś nieporozumienie!
  26 10 Cytuj Zgłoś
 • 11.04.2014 - 14:40
  Mało im kasy, to wymyślają nowy sposób na zarobek -.-
  17 14 Cytuj Zgłoś
 • Bogdan Banat 11.04.2014 - 15:13
  To na skuter tez musze miec prawko? cos tu nie rozumiem
  5 10 Cytuj Zgłoś
 • Moriss Moriss 11.04.2014 - 17:23
  Bartek G napisał/a:
  W ogóle co to za pomysł żeby jeździć kładem po lesie! To jakieś nieporozumienie!
  A w ogóle to co to za pomysł by jeździć rowerem po lesie? by chodzić na grzyby ? by chodzić na borówki ?!
  12 23 Cytuj Zgłoś
 • 11.04.2014 - 17:25
  Nareszcie, bo niektórzy qadowcy szaleją nawet po mieście, na równo z motocyklistami!
  15 9 Cytuj Zgłoś
 • Moriss Moriss 11.04.2014 - 17:28
  Ja jestem ciekaw kiedy zajmą się rowerzystami PIRATAMI ?! Jakoś na wszystkich jest nagonka tylko nie na nich :)
  12 17 Cytuj Zgłoś
 • OKOKI 11.04.2014 - 21:08
  I prawidłowo, bo już bata na nich nie ma.Wystarczy pość na Mikołaja i zobaczyć jak świrują po lesie,trzeba uciekać w krzaki żeby nie rozjechali.
  24 8 Cytuj Zgłoś
 • 11.04.2014 - 23:11
  cze1siek napisał/a:
  A w ogóle to co to za pomysł by jeździć rowerem po lesie? by chodzić na grzyby ? by chodzić na borówki ?!
  Wiesz jest taka mała różnica pomiędzy, przejechał pojazd 30 ton a przeszedł drogą człowiek 60 kg niby nic a asfalt popękał ? niby nie ma znaczenia bo przeszło 500 osób i nie pękało a dlaczego pękło jak jeden tir przejechał ? dla ciebie znaczenia to nie ma ale jak głębiej się zastanowisz zrozumiesz.
  12 10 Cytuj Zgłoś
 • 12.04.2014 - 7:07
  michall_s napisał/a:
  Wiesz jest taka mała różnica pomiędzy, przejechał pojazd 30 ton a przeszedł drogą człowiek 60 kg niby nic a asfalt popękał ? niby nie ma znaczenia bo przeszło 500 osób i nie pękało a dlaczego pękło jak jeden tir przejechał ? dla ciebie znaczenia to nie ma ale jak głębiej się zastanowisz zrozumiesz.
  on nie zrozumie
  8 4 Cytuj Zgłoś
 • Tomasz 12.04.2014 - 8:58
  nie macie nic dogadania i tak będę jeździł:)
  21 18 Cytuj Zgłoś
 • Robert 12.04.2014 - 9:00
  cze1siek napisał/a:
  Ja jestem ciekaw kiedy zajmą się rowerzystami PIRATAMI ?! Jakoś na wszystkich jest nagonka tylko nie na nich :)
  Zwłaszcza tymi, którzy jeżdżą ponad 50 km/h w terenie zabudowanym ... HAHAHAhhh...
  8 3 Cytuj Zgłoś
 • Moriss Moriss 12.04.2014 - 9:48
  strick666 napisał/a:
  nie macie nic dogadania i tak będę jeździł:)
  Prawidłowo :) Wolny Kraj :) Jak się komuś nie podoba głowa w drugą stronę :)
  15 13 Cytuj Zgłoś
 • Michał 12.04.2014 - 13:09
  Czasy się zmieniają! Trzeba tolerancji i zrozumienia dla każdej ze stron! Niestety Polacy to taki bardzo skrajny naród!
  9 7 Cytuj Zgłoś
 • 12.04.2014 - 14:27
  Strachy na lachy.
  Motocykli wyjących i niezarejestrowanych nikt nie kontroluje - jeżdżą jak szaleni po Sredniawskiego i 3 Maja a straszą quadowców. Już widzę strach w ich oczach..ha ha ha...
  Jest w ogóle jakaś Policja w Myślenicach?
  16 4 Cytuj Zgłoś
 • 12.04.2014 - 19:00
  Podobno pojazd to przedłużenie męskości . Ja chodzę pieszo !
  5 9 Cytuj Zgłoś
 • 12.04.2014 - 22:56
  piękny maryjan napisał/a:
  Podobno pojazd to przedłużenie męskości . Ja chodzę pieszo !
  Tylko pamiętaj że za duży interes to kalectwo... i jeszcze mogą nogi boleć od chodzenia i dźwigania tego balastu.
  7 3 Cytuj Zgłoś
 • 13.04.2014 - 9:17
  michall_s napisał/a:
  Tylko pamiętaj że za duży interes to kalectwo..
  O czyżby kompleksy ?
  5 2 Cytuj Zgłoś
 • 13.04.2014 - 16:25
  Dlaczego kompleksy ? Jak facetowi urośnie brzuch większy nić normalnie to co cieszy się ? chyba nie bardzo.... To też balast który trzeba dźwigać....
  2 4 Cytuj Zgłoś
 • 13.04.2014 - 17:37
  Karać...karać...karać... Wszystko dla ludzi ale z umiarem i rozumem.A "niektóre" osoby jadące na Qadzie przeginają...Zwłaszcza na Średniawskiego jeżdzi taki głupek..jakby był sam na ulicy i na świecie...
  6 3 Cytuj Zgłoś
 • 13.04.2014 - 17:45
  To jest ogromny problem dla mieszkańców miasta i okolic!!!, a oni jeżdżą wszędzie...po mieście- po głównych ulicach,po lasach,...
  8 2 Cytuj Zgłoś
 • 14.04.2014 - 8:48
  Wojtek Kalasanty napisał/a:
  Karać...karać...karać... Wszystko dla ludzi ale z umiarem i rozumem.A "niektóre" osoby jadące na Qadzie przeginają...Zwłaszcza na Średniawskiego jeżdzi taki głupek..jakby był sam na ulicy i na świecie...
  Idę właśnie grzać swoją bryczkę
  5 9 Cytuj Zgłoś
 • 14.04.2014 - 16:27
  mysleniczaninzdziada napisał/a:
  BZDURA! halasujecie, niszczycie lasy, wjezdzacie do nich mimo zakazow, straszycie zwierzeta, siejecie zagrozenie dla ludzi!!! jezdzijcie sobie po torach a nie po lasach!!! zamaskowani panowie szlakow! KARAC KARAC KARAC!
  Od kiedy ludzie którzy robią to co kochają sieją zagrożenie?. A jak samochody przejeżdzają przez las ,lub traktory jeżdzą po lasach to nie straszą zwierząt ?!.Nie przesadzajmy !. ludzie na quadach umieją sie zachować ,gdy ktoś idzie w lesie to zwalniają ,ukłonią się . LWG
  9 4 Cytuj Zgłoś
 • 16.04.2014 - 18:49
  Złośliwość Polaka ...nie ma granic...
  1 1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach