Sumo w Myślenicach po raz pierwszy

Po raz pierwszy sekcja zapaśnicza KS Dalin, przy współudziale Gladiatora Krakówzorganizowała w Myślenicach zawody Sumo - najbardziej egzotycznej odmianie zapasów

Były to zawody rangi ogólnopolskiej - Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzikówi Młodziczek Strefy B. Na podstawie wyników MMM ustalane są limity zawodników do kadr wojewódzkich młodzików. Zdobyte punkty zaliczane są do ogólnopolskiego rankingu klubów, powiatów i województw, który na koniec roku w specjalnym biuletynie publikuje Polska Federacja Sportu Młodzieżowego.

W turnieju uczestniczyło 80 zawodnikówi zawodniczek z siedmiu klubów strefy B, w której walczą województwa: małopolskie, opolskie i dolnośląskie i śląskie. Sędzią głównym zawodów był Andrzej Wojda – twórca Sumo w Polsce i założyciel Polskiego Związku Sumo. Zawody odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego.

Na czym polega sumo?

Ze względu na to, że większość technik stosowanych w Sumo jest podobna do podstawowych zasad walk zapaśniczych, wiele klubów startuje równocześnie w obu dyscyplinach (do 2004r sumo działało w strukturach Polskiego Związku Zapaśniczego). Pojedynek w sumo trwa bardzo krótko, od kilku do kilkudziesięciu sekund. Obowiązują w nim tylko dwie proste zasady decydujące o zwycięstwie: kto kogo wypchnie poza pole walki zwane „dohyo”, lub spowoduje dotknięcie przez przeciwnika powierzchni pola walki inną częścią ciała niż stopa. Podobnie jak w zapasach jest podział na kategorie wagowe (w grupie młodzików co 5 kg), natomiast walki są rozgrywane po kolei w każdej kategorii systemem pucharowym do momentu wyłonienia zwycięzcy. Ze względu na czytelną regułęi bardzo dynamiczny i żywiołowy przebieg walk dyscyplina zdobywa coraz więcej zwolenników.

Sumo w Dalinie można trenować od tego roku

Od 2014 roku Dalin jest zrzeszony w Polskim Związku Sumo, dlatego zawodnicy nie musieli, jak w poprzednich latach walczyć w barwach MUKZ „Gladiator” Kraków. Dalin posiada własnego szkoleniowca z uprawnieniami trenerskimi i sędziowskimi w zapasach Sumo – Roberta Proszkowca. Treningi Sumo są u nas traktowane jako bardzo ważny element treningu zapaśniczego, ponieważ obecnie często również w zapasach punkty zdobywa się poprzez wypchnięcie przeciwnika z pola walki.

Czterech reprezentantów Dalinu

Uczestnicy Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Sumo w Myślenicach reprezentujący Dalin: Andrzej Panuś, Krzysztof Chytra, Filip Szczurek i Jakub Miska

Do tegorocznych zawodów zgłosiło się sześciu ochotników,w większościczłonków kadry wojewódzkiej w zapasach, którzy postanowili spróbować swoich sił w tej egzotycznej dyscyplinie sportu. Czwórka zawodników reprezentuje na co dzień w zapasach KS Dalin. Są to: Krzysztof Chytra, Filip Szczurek, Andrzej Panuś i Jakub Miska. Pozostała dwójka, to zawodnicy „Prądniczanki” Kraków, którzy na potrzeby Sumo startowali w naszych barwach. Byli to Szymon Kupnicki i Dominik Krawczyk, którzy przyjechali w towarzystwie swojego trenera Piotra Kowalskiego.

Pomimo niewielkiego doświadczenia (jedynie Andrzej Panuśwalczyłw ubiegłym roku), zawodnicy z Myślenic wygrali po kilka walk i zdobyli trzy medale. Złoty w najniższej kategorii wagowej do 35 kg wywalczył Krzysztof Chytra, a brązowy Filip Szczurek. Niestety Andrzej Panuś nie obronił tytułu mistrzowskiego z ubiegłego roku, lecz wywalczył brązowy medal w kategorii wagowej do 50 kg.

Pozostali zawodnicy: Jakub Miska, Szymon Kupnicki i Dominik Krawczyk zajęli punktowane piąte miejsca i dzięki temu drużynowo zajęliśmy również V miejsce. W klasyfikacji klubowej zwyciężył MKS Juvenia Wrocław. Drugie miejsce zajął UKS Hutnik Pieńsk, a trzecie MULKS Junior Dzierżoniów. W klasyfikacji najlepszego zawodnika zwyciężył aktualny Mistrz Europy Młodzików –Damian Wróbel z MKS Rokita Brzeg Dolny.

Najlepszym zawodnikiem z Małopolski został nasz zapaśnik Krzysztof Chytra, który wygrał trzy walki w swojej kategorii do 35 kg, pomimo, że był najlżejszym walczącym „Sumitą” (waży 29 kg).W klasyfikacji najlepszego zawodnika KS Dalin zwyciężył Andrzej Panuś. Nasi zawodnicy zdobyli łącznie 7 punktów, które są zaliczane do klasyfikacji ogólnopolskiej prowadzonej przez Polską Federację Sportu Młodzieżowego.

Udział w zawodach był traktowany treningowo, a zdobyte medale, oraz wysokie lokaty pozostałych zawodników były dodatkowym bonusem.Dużą szansę na medal miał Szymon Kupnicki, który z konieczności walczył w wyższej kategorii wagowej, lecz niestety nie poradził sobie z dużo cięższymi przeciwnikami, kończąc rywalizację na piątym miejscu.

Ryszard Szpakiewicz

W poszczególnych kategoriach wagowych zwyciężali:

I. Młodziczki: Kat. wagowa do 33 kg - I miejsce Aleksandra Bettin- UKS Hutnik PieńskKat. wagowa do 45 kg - I miejsce Weronika Majewicz- UKS Hutnik PieńskKat. wagowa do 55 kg - I miejsce Natalia Kołosz- MULKS Junior DzierżoniówKat. wagowa do 65 kg - I miejsce Oliwia Woźniczka - MKS Juvenia WrocławKat. wagowa +65 kg - I miejsce Wiktoria Kilian - MKS Juvenia Wrocław

II. Młodzicy: Kat. wagowa do 35 kg - I miejsce Krzysztof Chytra - Dalin Myślenice. III miejsce Filip Szczurek - Dalin MyśleniceKat. wagowa do 40 kg - I miejsce Wiktor Owsiany - MKS Juvenia Wrocław Kat. wagowa do 45 kg - I miejsce Dawid Zalas -MKS Juvenia Wrocław Kat. wagowa do 50 kg - I miejsce Adam Dolata -UKS Hutnik Pieńsk . III miejsce Andrzej Panuś- Dalin Myślenice Kat. wagowa do 55 kg - I miejsce Krzysztof Klimentowski -MKS Juvenia Wrocław Kat. wagowa do 60 kg - I miejsce Jan Lech -MKS Juvenia Wrocław Kat. wagowa do 65 kg - I miejsce Maciej Mil- MKS Rokita Brzeg Dolny . V miejsce Jakub Miska- Dalin Myślenice Kat. wagowa do 75 kg - I miejsce Leon Zalewski UKS Hutnik Pieńsk . . V miejsce Szymon Kupnicki- Dalin Myślenice Kat. wagowa+ 75 kg - I miejsce Damian Wróbel MKS Rokita Brzeg Dolny. . V miejsce Dominik Krawczyk- Dalin Myślenice