Wybory Samorządowe 2014: Poznaj kandydatów na radnych w twojej miejscowości

Państwowa Komisja Wyborcza podała pełny spis kandydatów na radnych gminnych i powiatowych. Sprawdź kto kandyduje w twoim okręgu wyborczym

Burmistrzów, wójtów radnych powiatowych i gminnych wybierać będziemy 16 listopada od godz. 7 do 21. Do rad miast i gmin w sumie ubiega się 417 kandydatów. Najwięcej, bo aż 62 w gminie Myślenice.

W tym roku po raz pierwszy radnych gmin będziemy wybierać w okręgach jednomandatowych. Gminy podzielone zostały na okręgi, a z każdego kandydatom przysługuje jeden mandat. Zwycięzca w danym okręgu bierze wszystko - a do rady dostanie się kandydat na którego oddana zostanie największa liczba głosów.

System jednomandatowy akcentuje powiązanie konkretnej osoby z okręgiem. W sytuacji nie wywiązania się z wyborczych obietnic, radny zawiedzie wyborców, czego konsekwencją będzie brak głosów w kolejnych wyborach. System jest dużo prostszy, a tym samym jego zasady są bardziej zrozumiałe dla wyborców. Charakteryzuje się spersonalizowaniem i identyfikacją wyborców z konkretnymi kandydatami, dzięki czemu władzę zdobywa osoba, która cieszy się największym poparciem społecznym.

Weźmiesz udział w wyborach samorządowych 2014?

Kandydaci do rad miast i gmin: 

 

GMINA MYŚLENICE została podzielona na 21 okręgów w której o krzesła radnych miejskich rywalizować będzie 62 kandydatów z 8 komitetów wyborczych. Liczba uprawnionych do głosowania 33 706. 

 Kto zostanie burmistrzem? Typujecie wyniki wyborów

 

GMINA SUŁKOWICE została podzielona na 15 okręgów w której o krzesła radnych miejskich rywalizować będzie 58 kandydatów z 6 komitetów wyborczych. Liczba uprawnionych do głosowania 11 289. 

 Kto zostanie burmistrzem? Typujecie wyniki wyborów

 

GMINA DOBCZYCE została podzielona na 15 okręgów w której o krzesła radnych miejskich rywalizować będzie 43 kandydatów z 5 komitetów wyborczych. Liczba uprawnionych do głosowania 11 650

 Kto zostanie burmistrzem? Typujecie wyniki wyborów

 

GMINA SIEPRAW została podzielona na 15 okręgów w których o krzesła radnych rywalizować będzie 45 kandydatów z 3 komitetów wyborczych. Liczba uprawnionych do głosowania 6 550

 Kto zostanie wójtem? Typujecie wyniki wyborów

 

GMINA RACIECHOWICE została podzielona na 15 okręgów w których o krzesła radnych rywalizować będzie 49 kandydatów z 5 komitetów wyborczych. Liczba uprawnionych do głosowania Liczba uprawnionych do głosowania 5 009

 Kto zostanie wójtem? Typujecie wyniki wyborów

 

GMINA WIŚNIOWA została podzielona na 15 okręgów w których o krzesła radnych rywalizować będzie 47 kandydatów z 7 komitetów wyborczych. Liczba uprawnionych do głosowania 5 561. 

 Kto zostanie wójtem? Typujecie wyniki wyborów

 

GMINA PCIM została podzielona na 15 okręgów w których o krzesła radnych rywalizować będzie 39 kandydatów z 5 komitetów wyborczych. Liczba uprawnionych do głosowania 8 416

 Kto zostanie wójtem? Typujecie wyniki wyborów

 

GMINA TOKARNIA została podzielona na 15 okręgów w których o krzesła radnych rywalizować będzie 34 kandydatów z 3 komitetów wyborczych.  Liczba uprawnionych do głosowania 6 575. 

 Kto zostanie wójtem? Typujecie wyniki wyborów

 

GMINA LUBIEŃ została podzielona na 15 okręgów w których o krzesła radnych rywalizować będzie 40 kandydatów z 4 komitetów wyborczych. Liczba uprawnionych do głosowania 7 526. 

 Kto zostanie wójtem? Typujecie wyniki wyborów

Od północy w piątek 14 listopada do momentu zamknięcia wszystkich lokali wyborczych (niedziela, 16 listopada, godz. 21.00) obowiązuje cisza wyborcza. 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 17.10.2014 - 8:21
  trudny mam wybor w moim okregu...
  5 9 Cytuj Zgłoś
 • 17.10.2014 - 10:16
  Znowu nie ma na kogo głosować jeżeli chodzi o mój okręg wyborczy ...
  7 7 Cytuj Zgłoś
 • 17.10.2014 - 12:54
  6 7 Cytuj Zgłoś
 • Tomasz 17.10.2014 - 16:14
  zbyt dużo pieniążków za nic nie robienie :), a biedronek z osiedla kandyduje a nie z górnego przedmieścia bo pewnie nie miałby szans z kosińskim czy jak mu tam
  6 8 Cytuj Zgłoś
 • 19.10.2014 - 12:38
  Ja jestem ciekaw rozstrzygnięcia w Krzyszkowicach. Tam ostatnio się dużo pozmieniało. Społeczeństwo powiedziało obecnej władzy "NIE". Czy podziękują również Panu Grabowskiemu? Nie wiem kto to ten Pitala, ale po wieku widzę, że mają wybór pomiędzy: "starym zasiedzeniem" a "nowym otwarciem"
  8 1 Cytuj Zgłoś
 • profesor profesor 19.10.2014 - 12:53
  Według mnie zdecydowana większość kandydatów charakteryzuje LENISTWO! Tak, LENISTWO pisane wielkimi literami.

  Zapytacie dlaczego?

  Ich aktywność ogranicza się wyłącznie do zgłoszenia i umieszczenia na listach i to zarówno w przypadku kandydatów na radnych jak i kandydatów na burmistrzów i wójtów. Gdyby nie takie strony jak miasto-info, gdzie mamy przekrój wszystkich kandydatów w ogóle nie dowiedziałbym się o tym, że kandydaują.

  I jak tu oddać głos i zarządzanie miastem osobom, którym zupełnie nie zależy na tym, aby do nas jako wyborców dotrzeć? Żadnych pomysłów na przyszłość, wizji, pomysłów na zarządzanie. Kandydaci starają się wyłącznie o głosy a ja czuję się tak jakbym wybierał ich tylko i wyłącznie po to, aby żyło im się lepiej.

  Gdzie w tym wszystkim mieszkańcy regionów, które prosicie o mandat zaufania?
  12 4 Cytuj Zgłoś
 • Damian 21.10.2014 - 0:01
  Przecież większość kandydujących to pionki zapychające listy, żeby jakaś tam ilość wymagana była...
  6 6 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 10.11.2014 - 15:03
  Też trudny wybór mam
  Ale z drugiej strony tam gdzie okręgi jednomandatowe to przynajmniej lista kandydatów jest możliwa do ogarnięcia. Muszę to przyznać mimo że nie jestem przekonany do okręgów jednomandatowych

  Mi najbardziej brakuje strony internetowej, na której można by łatwo według konkretnych kryteriów selekcjonować i wybierać kandydatów. Np doświadczenie w samorządzie, głosowanie za lub przeciw w wybranych najważniejszych sprawach, prowadzenie działalności gospodarczej, przynależność do poszczególnych partii w przeszłości i obecnie. No i oczywiście stopień wywiązania się z wcześniejszych obietnic z uzasadnieniem.

  Co do wynagrodzenia powinien otrzymywać (dotyczy każdego od radnego gminy do prezydenta RP włącznie) określoną stosunkowo niewielką stawkę w przypadku pierwszej kadencji na danym stanowisku. Powiedzmy średnia krajowa w przypadku przewodniczącego rady powiatu. Natomiast jeżeli zostanie wybrany na drugą lub kolejną kadencję na tym samym stanowisku to pensja mnoży mu się przez dwa. Dodatkowo ekstra premię jeżeli zostanie wybrany kolejny raz na to samo lub wyższe stanowisko.
  1 1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach