logo-web9
Kultura

Grupa Misterium: Opowieść o Jacquesu Feschu to najnowsza sztuka myślenickich aktorów [WIDEO]

„Jacques Fesch – święty czy bandyta?” to spektakl nawiązujący do historii Francuza skazanego na karę śmierci za zabójstwo policjanta. Ten młody człowiek podczas pobytu w więzieniu nawrócił się, czego świadectwem jest dziennik, który pisał do swojej córki przez ostatnie 2 miesiące życia spędzone w celi

Spektakl nie jest jedynie biograficzną opowieścią o jednym zagubionym człowieku, ale – jak to bywa w sztukach Grupy Misterium wyreżyserowanych przez Marcina Kobierskiego – życiorys konkretnej budzącej kontrowersje osoby staje się punktem do rozważań o kondycji współczesnego śmiertelnika. Ten na różne sposoby oddala się od Boga lub Go szuka.

I – jak ukazują sceniczne losy bohaterów – dociera do Niego niekoniecznie przez oficjalną bramę, jak to nazwał ks. Jan Twardowski w wierszu Którędy, ale niekiedy może od innej strony / na przełaj trochę naokoło / od tyłu / poprzez ciekawą wszystkiego rozpacz / poprzez poczekalnię II i III klasy / z biletem w jedna stronę / bez wiary tylko z dobrocią jak na gapę / (…) przez biedne pokraczne ścieżki. W spektaklu nie brakuje takich pokracznych ścieżek, którymi kroczy nie tylko tytułowa postać, ale i kobiety, z którymi był związany; więźniowie, których spotyka po aresztowaniu; ludzie ze świata mediów, dla których cierpienie i śmierć to chwytliwe widowisko; wszyscy szukający taniej rozrywki w telenowelach…


Dotyczące Fescha sceny przeplatają się z uwspółcześnionymi historiami postaci biblijnych, np. syna marnotrawnego, zagubionej owcy, kobiety szukającej drachmy, miłosiernego Samarytanina, których losy potwierdzają, jak różne drogi kierują do Boga. Padające w czasie spektaklu z ust skazanego bandyty słowa Chciałbym, żebyś poznała, jak Bóg poprowadził moją duszę do światła życia okazują się aktualne i kluczowe w życiu niejednego z bohaterów sztuki. Najwyraźniejszym tego dowodem jest skromne, ale piękne w artystycznym zamyśle zakończenie, nawiązujące do przeżywanego obecnie Roku Miłosierdzia.

Spektakl może dla każdego widza stanowić nie tylko przeżycie duchowe, ale i kulturalne, ponieważ gra aktorska pozostaje na wysokim poziomie, a kunszt reżyserski widać w dopracowaniu każdej sceny czy wzruszającej muzyce.

Katarzyna Sztangret

 

Występują: Teresa Bała, Anna Błachut, Monika Błachut, Agnieszka Ćwierz, Katarzyna Ćwierz, Marzena Dobek, Agnieszka Dziekan, Dominika Kocan, Urszula Małota-Olesek, Barbara Pająk, Agnieszka Sochacka, Katarzyna Sztangret, Mariola Tylek, Marta Widlak, Kazimierz Bała, Adam Dobek, Piotr Dobosz, Michał Kłeczek, Paweł Matusiak, Jacek Pietrzyk, Tomasz Podlodowski, Bartosz Soból, Kacper Suder, Jarosław Szlachetka, Jacek Szymański, Franciszek Szilder, Kamil Ślusarczyk i Kamil Zegiel. Operator światła: Kazimierz Widlak, Operator muzyki: Adrian Turała

Kolejne spektakle:
14.10.2016 godz. 19:00
15.10.2016 godz. 16:00 i 18:15
16.10.2016 godz. 17:30
21.10.2016 godz. 19:00
22.10.2016 godz. 18:15
23.10.2016 godz. 15:15

Sala teatralna Domu Katolickiego przy ul.3-go Maja 1A w Myślenicach. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: telefon: 537 662 937, email: rezerwacja.misterium@gmail.com

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!