Kultura

Powiatowy Festiwal „Dla Niepodległej”

materiał promocyjny

Po raz pierwszy aż 13 orkiestr dętych z terenu powiatu zagrało wspólnie utwory „Dla Niepodległej”, aby uczcić pamięć wszystkich, którzy sto lat temu walczyli o naszą wolność.

W niedzielę 16 września na myślenickim Zarabiu, odbył się Powiatowy Festiwal Orkiestr Dętych „Dla Niepodległej”. Ze względu na rok jubileuszowy, w którym obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – Starosta Myślenicki postanowił, że tegoroczny przegląd orkiestr dętych z terenu powiatu myślenickiego będzie miał charakter festiwalu.

Starosta Józef Tomal, Wicestarosta Tomasz Suś oraz prowadząca Dorota Ruśkowska zaprosili wszystkich zebranych pod Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu do wspólnego, biało-czerwonego przemarszu ulicami Myślenic w rytm utworów granych przez orkiestry dęte. Korowód liczący kilkaset osób dotarł do hali sportowej na Zarabiu, gdzie po wspólnym odegraniu i zaśpiewaniu Hymnu Narodowego, Starosta oficjalnie otworzył Powiatowy Festiwal. Cieszę się, że tak dużo osób postanowiło to niedzielne popołudnie spędzić razem z nami, wspólnie świętując i słuchając utworów granych przez orkiestry dęte z naszego powiatu – powiedział Józef Tomal.

Wśród przybyłych na otwarcie Festiwalu gości znaleźli się m.in. radna Województwa Małopolskiego Barbara Dziwisz, członek Zarządu Powiatu Myślenickiego Krzysztof Halek, radny Powiatu Myślenickiego Kazimierz Panuś oraz wiceprezes Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Stanisław Bisztyga. Przed występem orkiestr medal Województwa Małopolskiego za zasługi dla samorządu otrzymał Pan Marian Masełko z Dobczyc z rąk radnej Województwa Małopolskiego Barbary Dziwisz.

W czasie festiwalu rozbrzmiały utwory patriotyczne, zagrane wspólnie przez wszystkie orkiestry oraz znane wiązanki i marsze zaprezentowane przez poszczególne zespoły.

W tegorocznym festiwalu udział wzięły następujące orkiestry: Orkiestra Dęta "Orzeł" z Trzebuni, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzczonowie, Orkiestra Dęta z Jawornika, Orkiestra Dęta "Dobczyce", Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Głogoczowie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasienicy, Orkiestra Dęta "Bęczarka", Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tokarni, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej – Węglówka, Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, Orkiestra Dęta OSP Pcim, Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice.

Każda orkiestra została wyróżniona nagrodą pieniężną w wysokości 1500 zł, ufundowaną przez Powiat Myślenicki. Łączna wartość nagród wyniosła prawie 20 tys.zł.

Podczas festiwalu wybrano najmłodszą członkinię orkiestr - 5-letnią Julię Hodurek z Orkiestry Dętej z Jawornika. Uhonorowano też najstarszego muzyka- 74-letniego Stanisława Ostafina z najstarszej orkiestry w powiecie (Orkiestry Dętej „Orzeł” z Trzebuni).

Nagrody dla nich ufundował wiceprezes Zarządu MARR Stanisław Bisztyga.
Degustację potraw tradycyjnych została przygotowana przez: Koło Gospodyń Wiejskich z Brzączowic, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Jawornika „Różą”, Spółdzielnię Socjalną „Podkówka” z Sułkowic oraz strażaków z OSP Myślenice Górne Przedmieście.

Patronat medialny nad festiwalem objęły redakcje: Dziennika Polskiego, TVP3 Kraków, Radia Plus, Gazety Myślenickiej, Telewizji Powiatowej iTV Myślenice, portalu Miasto–info oraz KMY.PL.

Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Myślenicach, a partnerem Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w Myślenicach.

 Materiał powstał we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myślenicach

Powiązane tematy

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...