Miasto

Zbierają na renowację nagrobków. W tym roku kwesta odbędzie się po raz szesnasty

Zbierają na renowację nagrobków. W tym roku kwesta odbędzie się po raz szesnasty

Od szesnastu lat uczniowie wraz ze znanymi mieszkańcami Myślenic podczas Wszystkich Świętych na cmentarzu przy kościółku św. Jakuba zbierają pieniądze na odnowienie zapomnianych i zniszczonych nagrobków. Przez ten czas odnowiono ponad 35 pomników

Wolontariuszy jak co roku będzie można spotkać przed bramami cmentarza na Stradomiu oraz na jego terenie 1 listopada w godzinach 8-16.

W tym roku oprócz uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki pod nadzorem Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego pieniądze zbierać będą uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznego oraz Małopolskiej Szkoły Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego. Z każdym rokiem coraz chętniej w akcję włączają się również samorządowcy, ludzie kultury, polityki, sportu, nauczyciele i osoby zasłużone dla lokalnej społeczności.

Odnowione nagrobki posiadają tabliczki co pozwala na ich łatwą identyfikację.

Akcję zapoczątkowano szesnaście lat temu. Przez ten czas odnowiono ponad 35 pomników na jedynym zabytkowym cmentarzu znajdującym się na terenie Myślenic.Do renowacji trafiają zniszczone, zapomniane i nie posiadające właścicieli stare nagrobki.

W 2015 roku do puszek wolontariuszy trafiło ponad 12000 złotych, w 2016 r. 13100 zł, a w ubiegłym 13 839 zł co pozwoliło odrestaurować dwie płyty nagrobne Olusi Kudelskiej i Krzysieńki Gałuszkiewicz oraz pięć pomników: Stanisława Katana, Józefa Somola, Jana Remera i Amelii Szancerowej i jednego bez nazwy.

Organizatorzy przy każdym z nich zamieścili tabliczkę z napisem "Odnowiono dzięki ofiarności lokalnej społeczności" co pozwala na ich łatwą identyfikację.

Rekordowa kwesta 2018

W tegorocznej kweście zebrano 13 937,51 zł. To najwyższa jak dotąd kwota jaką mieszkańcy przeznaczyli na renowację nagrobków. 

Komentarze

 • 1 lis 2018

  No ale chyba po raz ostatni, bo będziemy mieć tak super Burmistrza teraz, że za kilka dni te nagrobki będą z 14-sto karatowego złota! Tylko Jarek!!!

  24 19 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 1 lis 2018

  Witam,
  szkoda, że odnowionych pomników z piaskowca nie zabezpieczają np lakierem, bo potem kilka razy "pomacane" i nie można odczytać inskrypcji nagrobnej.

  12 2 Odpowiedz
 • 1 lis 2018

  Akcja ok. Poza tym warto pamiętać o innych cmentarzach w okolicy bliższej i dalszej, również zabytkowych, żydowskich bądź mogiłach wojskowych z czasu I wojny światowej. Warto zadbać.

  Cóż, w ten dzień widać też jak bardzo duchowni kochają banknoty. Czy za wypominki powinno się inkasować pieniądze?

  14 7 Odpowiedz
  • 2 lis 2018

   Usunięto mój poprzedni wpis, a zapytałem tylko: Czy ktoś Cię przymusza do dawania na wypominki?

   6 1 Odpowiedz
 • 3 lis 2018

  Leczyć się? Ale dlaczego? To jednak nie będzie tak super jak miało być??

  1 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ogień im nie straszny. Boją się raka
Społeczeństwo 1

Ogień im nie straszny. Boją się raka

Jak się okazuje 60% strażaków umiera na raka. Nieprane przez lata mundury bojowe mogą być dla nich sporym zagrożeniem, ponieważ na nich osadzają się rakotwórcze substancje. Rozwiązaniem może być pralnica, ale czy uda się ją zorganizować na terenie powiatu myślenickiego? Jak pokazują najnowsze badania, prawie dwie trzecie strażaków, którzy w wieku...

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji
Koronawirus 28

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji

U 45-letniego pacjenta, który przebywał na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala nie wykryto koronawirusa. Lekarze czekają na wynik badania obywatelki Francji, która trafiła na oddział zakaźny z ośrodka wypoczynkowego w Mszanie Górnej koło Limanowej artykuł aktualizowany Badania na obecność koronawirusa u 45-latka ze Skawiny wykluczyły jego o...

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki
Myślenice 58

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na dwóch końcach ul. Szpitalnej gmina postawiła parkomaty. Kierowcy ignorowali urządzenia, pozostawiając samochody na chodniku - po drugiej stronie ulicy. Od teraz to niemożliwe, bo wjazd na niego blokują słupki W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o parkomatach jakie stanęły po obu stronach ul. Szpitalnej. To dalszy ci...

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby
Myślenice 3

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby

Dwa dni z rzędu na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z Zakopianką pod estakadą doszło do dwóch zderzeń w których ucierpiały trzy osoby W dniach 7 i 8 marca doszło do dwóch zderzeń w obrębie skrzyżowania ul. Słowackiego z Zakopianką. W pierwszej kolizji uszkodzone samochody częściowo blokowały przejazd wyłączając jeden pas ruchu. Strażacy zabezpieczyli...