Kultura

Liga Bez Barier: Idą przez życie bez przeszkód

- Celem naszego projektu jest pokazanie ludziom problemów codziennego życia osób niepełnosprawnych oraz uświadomienia im, że mają na nie duży wpływ – mówią Wiktoria Kiszka, Arkadiusz Sroka, Zuzanna Wątor, Natalia Niedośpiał i Natalia Wacławik

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w roku szkolnym 2018/2019 realizowany jest projekt pod nazwą „Liga Bez Barier” w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. W projekcie tym bierze udział pięcioro uczniów z klasy Ic: Wiktoria Kiszka, Arkadiusz Sroka, Zuzanna Wątor, Natalia Niedośpiał i Natalia Wacławik, pod opieką p. mgr S. Maślanki.

- Celem naszego projektu jest pokazanie ludziom problemów codziennego życia osób niepełnosprawnych oraz uświadomienia im, że mają na nie duży wpływ. Brak zrozumienia ze strony społeczeństwa bywa czasem bardziej dokuczliwy, niż brak udogodnień w miejscach publicznych. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na wybór tego tematu projektu – mówią.

Uczniowie przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców Myślenic na temat osób niepełnosprawnych w której większość respondentów stwierdziła, że wiele miejsc nie jest przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych i rzadko ten temat jest poruszany w przestrzeni publicznej.

W ramach akcji zorganizowali imprezę mikołajkową dla młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Myślenicach. W ramach tego spotkania młodzież wzięła udział w zajęciach praktycznych, grach zręcznościowych, a finałem akcji było spotkanie ze świętym Mikołajem, który wręczył prezenty grzecznym dzieciom.

- Ostatnim działaniem było spotkanie na auli szkolnej z przedstawicielami osób niepełnosprawnych. Naszymi gośćmi byli: Pani Aneta Tyczka - pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach, Pan Tomasz Gołąb - rodzic niepełnosprawnej Iwony, oraz Rafał Żmuda - absolwent naszej szkoły, a obecnie student prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – relacjonują uczniowie.

W wydarzeniu tym wzięli udział również przedstawiciele młodzieży z naszej szkoły. Spotkanie to było bardzo wartościowe i ukazało nieco inne spojrzenie na życie osób niepełnosprawnych.

Komentarze

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...